SON DAKİKA

AK Parti Kartal İlçe Teşkilatından İmar Barışı Paneli

Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2018, Cuma - 09:28   Okunma Sayısı:
AK Parti Kartal İlçe Teşkilatından İmar Barışı Paneli

AK Parti Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Seyfullah Gürgün’ ün moderatörlüğünde Cumartertesi günü “İmar Barışı”  hakkında bir bilgilendirme programı düzenlendi.  Programda ;  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından İnşaat Mühendisi Enes Gürsul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz ve  İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnşaat Mühendisi Muhammet Doğan vatandaşları bilgilendirdi ve sorularını cevapladılar.

AK Parti Kartal İlçe Başkanlığının organizasyonunda gerçekleştirilen programa AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Vera Yürekli, AK  Parti Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Yavuz, Ayşegül Uzunyaşa, Önder Aydın, Adem Gökçe, Adem Yıldız, Mustafa Soykan, Erhan Öncül, Kübra Yılmaz, Döndü Polat Murat Burak, Yavuz Fettahoğlu, Hülya Beyazıt Göbeloğlu, AK Parti Kartal Kadın Kolları Başkanı Arzu Öğüt Şimşek ve Yönetimi, AK Parti Kartal Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Enes Nas, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ebubekir Taşyürek, AK Parti Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri Metin Bektaş, Filiz Elibol, Zekeriya Duranoğlu, Haydar Göksoy, Bayram Yöndem ve Ahmet Karakış, Kartal Mahalle Muhtarları ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz “TÜİK verilerine göre Türkiye’de 26 milyon bağımsız bölümü yaklaşık %60’na tekabül eden kısmını kaçak, imara aykırı ve ek kısımlarını kapsamakta. Bu durumdaki binaların sahiplerinin imar barışına olan ilgisi memnun edici düzeyde”

İlk olarak söz alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz şunları dile getirdi. Yaz imar barışının amacını şöyle sıraladı;

“İmar Barışı 6 Haziran 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak 3194 sayılı İmar maddesinin 16. Maddesine dayandırılarak mevzuat ve imara aykırı yapıların kaydedilmesi ve bu konuda vatandaşlarımızın itirazı olduğu anlaşmazlıkları ortadan kaldırmaya yönelik devlet bir barışmak istiyor.

Tabii imar barışının bir hedefi var. AK Parti hükümeti bunu çıkartırken TÜİK verilerine göre Türkiye’de 26 milyon bağımsız bölümü yaklaşık %60’na tekabül eden kısmını kaçak, imara aykırı ve ek kısımlarını kapsamakta.  İmar barışı bu durumdaki yerlere yönelik  kapsamlı bir barış. Hazine arazilerinde yapılmış binalar olan, kadastro hatalarından oluşan ve ruhsata aykırı olan İstanbul’ da 26 milyon yapıdan şu ana değin yaklaşık 400 bin başvuruyla imar barışına vatandaşımızın katılımı söz konusu.

İstanbul’daki ilçeler içerisinde Güngören ilçesinde 288 bin kaçak ve imara aykırı bina olduğunu gördüğümüzde Türkiye genelinde de 13 milyon civarında imar ve mevzuata aykırı yapılar mevcut. Aileyi 4 kişiden hesapladığınız zaman 50 bin civarında insanı ilgilendiren çok önemli bir konuda hükümetimiz çok ciddi bir adım attı.”

Yaz daha sonra yapı kayıt belgeleri hakkında şu bilgileri verdi.

“Devlet; İmara aykırı yapıların kayıt altına alınması ve bunların yasal bir zemine oturtulmasını sağlamak amacıyla bu imar barışını çıkardı. Bu süreç içerisinde en fazla duyacağımız kelimelerden bir tanesi belki de Yapı Kayıt Belgesi 3194 sayılı imar kanununun 16. Maddesinde imar mevzuatına aykırı yapılara terk edilmesi ile ilgili verilen belgeye Yapı Kayıt Belgesi diyoruz.

Yapı kayıt belgesi ile ilgili bir sürecimiz olacak 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılmış binaları ilgilendiriyor. 6 Haziran 2018 resmi gazetede yayımlanarak hayata geçen ve yürürlükte olan madde için başvurular devam ediyor. Yapı Kayıt Belgesi ile ilgili başvurular 31 Ekim 2018’ e kadar devam edecek. 31 Aralık 2018 tarihinde bu ödemelerin yapılacağı son gün.

Yasa çıkarken Bakanlar Kurulundan şöyle bir yetki verildi. Bu sürenin uzatılması ile ilgili Bakanlar Kuruluna 1 yıl süre yetki verdi. Ama biz bunu garanti görmeyelim ve işimizi bu takvim sürecine bağlayarak daha doğru bir iş yapmayı hedefleyelim.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz : “Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezinde vatandaşlarımıza yönelik bir “ İmar Barışı Bürosu”   kuruldu. “

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz; Kartal’daki vatandaşlara yönelik  Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezinde bir “ İmar Barışı Bürosu”  kurulduğunu belirterek  büronun faaliyetleri hakkında da şu bilgileri verdi ;

“Devlet vatandaşı ile arasına aracı koymadan barışmak istiyor. Tabi;bu konuda teknoloji gelişiyor E-Devlet üzerinden kayıtlar alınıyor. Ya da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden de gerçekleştiriliyor. Kartal’ da Bülent Ecevit Kültür Merkezinde arkadaşlarımızın da olduğu bir ofis kuruldu. Burada vatandaşlarımızın imar barışı ile ilgili yapı kayıt belgesi başvurularında vatandaşlarımıza yardımcı olmak için çalışıyorlar.

Önemli bir şey yapı kayıt belgesini alalım mı? Almayalım mı? Diye ikilemde kalan vatandaşlarımız oluyor. “Bu gibi bir barışın nasıl bize faydası olur?”  diye. Devlet anlamında bu imar barışında bu yapı kayıt belgesinin tespit edilmesi önemli. Çünkü; bu imar kanunu çıktığı zaman ,elde edilecek gelir de ; kentsel dönüşümle alakalı bir kuruma devir edilecek ve tekrar bu Türkiye’ nin imarında kullanılacak bir bütçeyi oluşturacak.

Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra bizlere önemli avantajlar sağlayacak. Bizlere yıllardır çözülemeyen sorunlar oluyor. Bildiğiniz gibi Elektrik, Su ve Doğalgaz aboneliklerini ayıramıyorduk. Bu yapı kayıt belgesini aldıktan sonra bunlarla ilgili uzun süreli aynı binada oturan insanlarla ilgili ihtilafı kurup ortadan kalkmış olacak.

İşyerleri ile alakalı yapı kullanım izin belgesi bunun için iskân gerekli olurken bundan sonra yapı kayıt belgesi geçerli olacak. Yapı kayıt belgesi almanız ruhsatın önünü açmaz. Yapı kayıt belgesine verilen 3194 sayılı kanun alınmış yıkım kararları ve tahsil edilemeyen encümen kararları da ortadan kalkmış oluyor. Yapı kayıt belgelerinde ruhsat aranmaksızın bu kapsamda vatandaşlarımız binalarını gerçekleştirebiliyor.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz’dan yapı kayıt belgeleri ve hazineye ait taşınmazlardaki yapılaşmalarla  ilgili önemli uyarlar

Yaz  konuşmasının devamımda da yapı kayıt belgelerinin hangi durumlarda alınamayacağını da belirterek yapı kayıt belgeleri için şu uyarılarda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz’ın  yapı kayıt belgeleri hakkında madde madde  uyarıları var.  Yaz bu konudaki uyarılarını şöyle sıraladı

1. Başka birinin arazisinde eviniz veya işyeriniz varsa bununla ilgili siz üçüncü şahıs olduğunuz için başvuru yapılamıyor. Ama malik sahibi başvurarak bu sıkıntıyı giderebilirsiniz.

2.Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılara da başvuru yapılamıyor.

3.3194 sayılı imar kanununun 16. Maddesi yürürlüğe girerken istisnai alanlar belirlenerek Boğaziçi, Boğaziçi sahil şeridi, tarihi ve yarımada, özellikle Topkapı’nın kuzeye bakan bölümü ve Çanakkale Savaşındaki tarihi Gelibolu alanı ile ilgili imar barışı başvuruları yapılamıyor ve Yapı Kayıt Belgesi düzenlenemiyor.

4.Bu ne kadar geçerli 6306 sayılı kentsel dönüşüm ile alakalı yasadan faydalanmak için başvuru yaptığımız zaman bu yapı kayıt belgesinin geçerliliği kalmıyor. Kat mülkiyetine geçtikten sonra da bununla ilgili belge kalmıyor.

5. Yapı kayıt belgesi düzenlenemeyecek yapıların düzenlenebilmesi için yapıldığı tespit edilmesi durumunda Yapı Kayıt Belgesi iptal ediliyor. Vatandaşlara imar barışı dediği için vatandaşın verdiği belgeleri doğru kabul ediyor. Bu beyanların doğru olmadığı takdirde de farklı bir cezai işlem gerçekleştiriliyor ve yapı kayıt belgesi iptal ediliyor ödenen para ise vatandaşa maalesef geri iade edilmiyor. Beyan edilen yerde farlılık görülürse onun bedeli de daha sonra vatandaştan tahsil ediliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz konuşmasında  ayrıca “Hazineye Ait Taşınmazlar Üzerinde Yapılaşmalar” üzerindeki imar barışı uygulamaları için bazı uyarılarda bulundu.    Yaz bu durumdaki vatandaşlara yönelik uyarılarını şöyle sıraladı;

1.Önemli olan hazineye ait taşınmazlar üzerinde bulunan veya belediye mülkiyetinde bulunan taşınmazlar orada eğer bir inşaat var ise bunlarla ilgili özel kanunlar kapsamında bu bakanlığa devir ediliyor. Bakanlık tarafından satışı gerçekleştiriliyor. Bunlarla ilgili rayiç bedeller o günün şartlarında bakanlık belirleyerek vatandaşlardan bunu tahsil ediyor.

2.Taşınmazlar eğer büyük parselleri oluşturuyorsa bununla ilgili vatandaşın kullandığı alanlar itiraz edilerek daha sonra bunlar satışa sunuluyor. Hem büyükşehir hem de ilçe belediyelerde gecekondu olarak tabir ettiğimiz kaçak yapılaşmalarla ilgili de yapı kayıt belgesi başvurusu yapılmaktadır. Burada çok fazla belediyenin insafına bırakılmadan kanunda satılabilir ibaresi bulunmaktadır. Vatandaş daha sonra ilgili belediyeye başvuru yaparak buraların satın alınması ile ilgili süreci başlatabiliyorlar.

3.Hazine arazilerinde bulunan taşınmazlar için önemli olan hususlardan bir tanesi de burada bakanlık ve ya belediye tarafından satılacağı zaman eğer gecekonduysa bunun taksitlendirmesi yapılabilmekte yapı kayıt belgelerinin taksitlendirilmesi yapılıyor. Bakanlık bunun %10 luk bir kısmını alarak 5 yıla kadar taksitlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Belediyelerden satışı yapıldığı zaman da encümen kararı ile 12 aylık bir satışı var.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz “Yapı kayıt belgesi alınması demek imar affı demek değil.  Kaçak olan bir bina 5 katlı ve 5 daireli bir binada yıktığınız zaman imar planlarında orası 4 kat ise size orada 5 kat bina yapma hakkını vermiyor. O tarihte hangi plan geçerli ise o kadar kat yapma hakkına sahipsiniz.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz konuşmasının son bölümündeyse imar barışıyla elde edilen yapı kayıt belgelerinin asla bir imar affı kapsamına girmediğini söyleyerek, yapı kayıt belgelerinin her yapı için sadece bir adet düzenlenmekte olduğunu ifade etti.  Yaz bu konu hakkında da; katılımcılara   şu uyarılarda bulundu;

“İmar barışında dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir tanesi; bu yapı kayıt belgesi asla bir imar affı kapsamına girmiyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu binayı biz yıkıp yeni bir bina yapacağımız zaman o günkü imar mevzuatı kuralları geçerli olacaktır. Eğer kaçak olan bir bina 5 katlı ve 5 daireli bir binada yıktığınız zaman imar planlarında orası 4 kat ise size orada 5 kat bina yapma hakkını vermiyor.

Yine o zaman diliminde hangi plan geçerli ise o kadar kat yapma hakkına sahipsiniz. Burada dediğimiz gibi beyana dayalı olduğu için bu binanın depreme dayanıklılığı ile ilgili malikler sorumludur. Her yapı için sadece bir adet yapı kayıt belgesi düzenlenmektedir. Burayla ilgili daha sonra daire sahipleri bağımsız bir daireyle ilgili yapı kayıt belgesi iskân aşamasında verilecektir. Burada yapı kullanma izni ve ruhsatı olmayan binaların metrekaresi tam hesaplanarak ödeme planları uygulanılacaktır. Yapı kayıt belgesi alındığı zaman bütün vatandaşlardan 10 katlı bir binada bunun ödenmesi gerekmektedir. Eğer bir vatandaş bunu ödüyor ise diğerleri bunu kendi, aralarında halletmesi gerekmektedir. Ödenmediği zaman borçlar kanunu diğer ilgili kanunlar çerçevesinde tahsil etme hakkına sahiptir. Genel anlamda imar barışı ile ilgili genel çerçeveyi bu şekilde özetleyebiliriz”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Temel Yaz’ın konuşmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, İnşaat Mühendisi Enes Gürsul söz alarak  “Vatandaşların E-Devlet üzerinden nasıl başvuru yapması”  konusunda bilgiler aktarırken,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnşaat Mühendisi Muhammet Doğan  da “İmar Barışı “ kapsamında yapı kayıt belgesi almak isteyen vatandaşların ödemelerin nasıl hesaplandığına dair bir takım  bilgiler paylaştı.

 

 

 

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam