SON DAKİKA

Yeşilçam’ı yeni kuşaklar da sahiplendiler

Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2019, Cuma - 11:54   Okunma Sayısı:
Muharrem Erdemir “Yeşilçam’ı yeni kuşaklar da sahiplendiler. İşte bu nedenle Yeşilçam oyuncularımızın telif hakları ve sigorta sorunları biran önce  çözülmeli.”

İSTANBUL

Yeşilçam’a Gönül Verenler Derneği  Yeşilçam’a gönül veren bir grup gönüllünün girişimiyle kuruldu. Biz de dernek başkanı  Muharrem Erdemir’le hem derneği konuştuk hem de Yeşilçam Ailesinin sorunları hakkında bilgi aldık ve iki konuda sorun olduğunu öğrendik. Birincisi 1995 öncesindeki eski filmlere telif haklarının ödenemediğini ve pek çok sanatçının maddi sorunlarla boğuştuğunu söyledi. İkincisi; halen bir çok Yeşilçam oyuncusunun daha iyi koşullarda yaşamak için gerekli olan sigorta haklarından henüz yararlanamadıklarını ve sigortasız yaşadıkları için de yaşadıkları sıkıntıları ifade etti. 

Biz bu röportajı sinema tarihimizin unutulmaz kadın aktrislerinden, bizleri hep gülümsetmiş sevgili Ayşen Gruda’yı sonsuzluğa uğurlamamızın bir gün sonrasında(26.01.2019) yaptık ve kendisini de saygıyla andık. Yeşilçam’a emek veren hayatta olmayan tüm emekçilerimizi saygıyla anıyor; yaşayan değerli sanatçılarımıza da en derin hürmetlerimizi gönderiyoruz.

Derneğinizin kuruluş öyküsünden kısaca bahsedebilir misiniz ?

Derneğimiz 10 Mayıs’ta 5 eski sinemacı arkadaşımız tarafından tarafında kuruldu. Bir araya geldik ve Yeşilçam’ın sorunlarıyla ilgili olarak ne yapabiliriz; neler gerekiyor  soruları üzerine Yeşilçam’a Gönül Verenler Derneğini kurma gereği duyduk.

Yeşilçam’a Gönül Verenler Derneğinin temel amaçları neler?

Bizim temel amacımız, geçmişte yaşadığımız ve bazıları henüz çözülmemiş bir takım  sorunlara günümüzde de dikkat çekmek.  Yeşilçam’ın sorunlarını gündeme taşımak ve  Yeşilçam’ın unutulmayan filmlerini tekrardan gündeme getirmek. Mesela;  bazı setlerde çalışma koşullarının ağır olması bizim dönemimizde de vardı; şimdi de var. Bizim dönemimizde de kötü koşullarda yaşayan oyuncu arkadaşlarımız vardı ; şimdi de kötü koşullarda yaşayan oyuncu arkadaşlarımızın haberlerini alıyor ve onlara sahip çıkarak kötü durumdan kurtulmalarını sağlıyoruz. Bu vesileyle bize yardımcı olan gönüllülerimize ve kamu kurum ve kuruluşlarımızın hepsine özel olarak teşekkürlerimizi iletiyorum.

Yine bir başka amacımız da Yeşilçam’ın unutulmayan isimlerinin anılarını yaşatmak. Daha dün(25.01.2019) beraber çalıştığımız sevgili Ayşen Gruda’yı da toprağa verdik. Cenazede genç-yaşlı demeden pek çok Yeşilçam gönüllüsünün olması da bizleri ayrıca memnun etti. Yine; Yeşilçam’ın unutulmayan isimleri için paneller ve imza günleri düzenliyoruz. Bunun için de; çeşitli girişimlerimiz oluyor.  Yani anlayacağınız Yeşilçam’ı yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Yeşilçam’a Gönül Verenler Derneği olarak şu sıralar çalışmalarınız nasıl gitmekte?

Çeşitli etkinliklere katılım sağlamaktayız. En son; Yeşilçam’a Gönül Verenler Derneği olarak 35 arkadaşımızla Harbiye Askeri Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığında 23 Ocak Çarşamba günü düzenlenen   "Türkiye Şehitlerini Anıyor" etkinliğine katıldık. Öğretmen Albayımız Sn.Erhan Altunok tarafından sunulan etkinlikte vatanları için şehit olan tüm şehitlerimizi andık ve epey duygulandık tabi. Orada şehit aileleriyle kucaklaşarak acılarını paylaştık.  Bu güzel ve anlamlı etkinliği düzenleyen Genelkurmay Başkanlığımıza, Öğretmen Albayımız Sn.Erhan Altunok’a ve tüm emeği geçen askerlerimize çok teşekkür ediyoruz. Bize çok yardımcı oldular. Yeşilçam oyuncularıyla şehit ve gazi ailelerimizi buluşturduğumuz için  dernek başkanı olarak da ayrıca övünç duyuyorum.

Şu anda derneğinizin kaç tane üyesi var ?

Yeşilçam’a Gönül Verenler Derneği’nin şu andaki üye sayısı 250’ye yaklaştı ve daha da artıyor. Hiçbir üyemizden de; bir kuruş para talep etmiyoruz; etmeyeceğiz de. Derneğimizin mali gelirleri ise yaptığımız organizasyonlarla karşılanıyor.

Bugün Yeşilçam Emekçilerinin karşılaştıkları temel sorunlar neler?

Birincisi telif hakları sorunu ve bu sorunun çözümü için ilgili mercilerle çalışmalar yapıyoruz. Bu durum yaklaşık 70 seneden beri var olan bir problem. Yakın tarihli filmler haricinde birçoğunuzun tekrar tekrar bayılarak izledikleri filmlerin hakları ödenmiyor. Çünkü; kanun televizyon kanalları için konuşursak 1995 ve sonrasındaki filmler için telif ödemesi zorunluğunu getirmiş. Bunun çözümü için uğraş vermekteyiz. Bu konu bizler için de; kapamamış bir yara ve herkesin hakkı var. O dönemde çekilen ve şimdilerde televizyonda oynanan filmler bunlar. Ki; çatır çatır yayınlıyorlar. Hiçbir sanatçının telif hakkı verilmiş değil. Onun için devlete gerekli başvurularımızı yapıp; konuyu dikkatle takip ediyoruz. Sanatçılarımızın haklarını almak için çabalıyoruz.

İkincisi de sigortalı oyuncularımızın sorunları mevcut; birçok sanatçımız kanuni düzenlemelerle veya dışarıdan yatırma yoluyla emekli oldular. Diyeceksiniz ki bu meslekte emeklilik yoktur. Doğrudur da; ancak  bir çok oyuncumuzun daha iyi koşullarda yaşamak için gerekli olan sigortaları eksik ödenmiş ve bu yüzden de  haklarından henüz yararlanamadıklarını ve sigortasız yaşadıkları için bize yaşadıkları sıkıntıları anlatıyorlar. Bu konunun çözümü için de uğraşıyoruz. Sanatçılarımıza emeklik konusunda kolaylık sağlanmalı.

Yine durumu iyi olmayan sanatçılarımız var. Onların sorunlarına çözüm aramak için uğraşıyoruz.  Bu sanatçılarımıza kucak açılması, sanatçılarımıza ilgi gösterilmesi için uğraşıyoruz. Maddi durumu iyi olmayan bir çok arkadaşımız var. Onlara da  imkanlarımız çerçevesinde yardım ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde Yeşilçam’a Gönül Verenler Derneği ne gibi çalışmalar yapacak ?

Önümüzdeki yaz aylarında Yeşilçam’a Gönül Verenler Derneği olarak yeni bir festival yapma hazırlıklarımız var. En son da Mersin’de böyle bir festival düzenledik. Bir çok yerde de böyle festivaller yapılıyor ve bizleri de çağırıyorlar. Onore ediliyoruz haliyle. Biz de festival ve organizasyonlar düzenleyip derneğimize katkı sunacağız. Bunların haricinde televizyon programları yaparak sanatçılarımızı çağırıyoruz.

Son olarak okuyucularımıza vermek istediğiniz mesajlarınız var mı ?

Bizleri ve derneğimizin çalışmalarını yakından  takip etsinler. Facebook’ta bulunan https://www.facebook.com/yesilcamagonulverenlerdernegi sayfamızdan ulaşabilirler. Cep telefonundan da bilgisayarlarından da sayfamıza tıklayabilirler. Benim hakkında soruları varsa arama motorlarından Muharrem Erdemir veya Muharrem Erdemir-Yeşilçam’a Gönül Verenler Derneği diye arayabilirler. Siz değerli TÜNAYDIN Gazetesi çalışanlarına çok teşekkür, ediyor; yayın hayatınızda başarılar diliyorum. Sağlık ve esenlikler sizlerle olsun.

 

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam