SON DAKİKA

Atatürkçü Düşünce Derneği Ümraniye Şubesi Yeni Açılışını Yaptı

Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2019, Pazar - 16:49   Okunma Sayısı:
ADD Ümraniye Şubesi, yeni açılış sürecine kadar aralıklı yıllarla bazı nedenlerden dolayı genel merkez tarafından kapatılmıştı. ADD Genel Merkez tarafından, Ümraniye Düşünce Derneği Şube başkanı Zeynel Kızılkaya Yönetim kuruluyla birlikte ADD Genel başkan Prof.Dr. Süheyl Batum’un katılımıyla panel ve törenle yeni açılış gerçekleştirildi.

Açılışta aynı zamanda, İlçe başkanı, yönetim kurulları ve birçok STK temsilcilerinin katılımı ile “Türkiye nereye gidiyor ”başlığı altında da panel düzenlendi.

“Üretmeden tüketen toplum olduk.”

Ümraniye Düşünce Derneğinin şube açılış konuşmasında ülke gündemiyle ilgili önemli açıklamalar yapan Zeynel Kızılkaya, “ Yurtta Sulh ve Cihanda Sulh, ilkesine bugün Ortadoğu coğrafyasında, bu siyasi kargaşa ortamında ne kadar ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. Atatürk’ün kendi döneminde Türkiye genelinde 46 fabrika açılmıştır. Devletçilik ilkesinin geldiğimiz dönemde ne kadar önemli olduğunu tekrar görüyoruz. Üretmeden tüketen toplum olduk. Siz Atatürk sevdalıları, gelin Ümraniye’lilerle birlikte bizlerden desteklerinizi esirgemeyin, birlikte Atatürk’ün düşüncelerini yayalım.” açıklamasını yaptı.

“Osmanlıda artık, Osmanlıya ait demir yolu, liman olan bir tek şey kalmamıştı.”

ADD Genel başkanı Prof.Dr. Süheyl Batum, “ Atatürk Cumhuriyetinin ilkelerini, devrimlerini, kadın erkek eşitliliğini,laik ilkelerini sonuna kadar savunmamız ve daha da yüceltmemiz gerekmektedir. Dünyada Osmanlı devleti kadar çağdaşlaşmak, ilerlemek, ekonomik kalkınma sağlamak, Avrupa devletlerine yetişip onları yakalayıp geçmek isteyen başka devlet yok. Osmanlı devleti bu kadar ilerlemek isterken aydınları bizden daha aydın değillerdi. O aydınlar bir şeyin farkına varmadılar. Osmanlıda artık, Osmanlıya ait demir yolu, liman olan bir tek şey kalmamıştı. Osmanlı devleti hiçbir şekilde yabancı karterlerin, finans kuruluşlarının sultasından ve dış borçtan kurtulamayan haldeydi. Peki, neden bu duruma düştük. Hiçbir kimse, hiçbir aydın sormuyordu. Bunu kim sordu M.Kemal Atatürk ve arkadaşları sordu. Şeklinde konuştu.

Üç ayrı gençlik oluşturdu

Süheyl Batum konuşmasını şöyle sürdürdü : “Bir ülke iktisadi milli olmakta ve aldığın dış borç, milli gelirin beş katına çıkmışsa, sen artık iktisadi ekonomik gelişmeni tek başına sağlayamasın. 19. Yüzyıllarda eğitimi atladılar. Eğitim artık Osmanlının elinden çıkmaya başlamıştır. Sübyan, misyoner, mektep okulları, medreselerde farklı eğitimler veriliyordu.19. yüzyılda kurulan çağdaş eğitim veren harbiye, tıp mektebi,sultan okulları, birbirlerini tanımayan ve değerlerini paylaşmayan üç ayrı gençlik oluşturdu. Bugünün Türkiye’siyle söylemek gerekirse dindar ve kindar nesil gelişti. Bir tarafta fikri hür, vicdanı ve irfanı hür nesiller yetişti. Ama Osmanlıyı parçalamaktan kurtaramadı. Atatürk ve arkadaşları Osmanlının aydınlarının görmediğini gördüler. Dindar olabilir,ama kindar olamaz. Biz Türkiye’nin bağımsızlığına inanan fikri hür,vicdanı hür gençler yetiştireceğiz diyerek Türkiye Cumhuriyetini kurdular.”

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: KÜBRA ÇELEPİ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam