SON DAKİKA

“O Gece”

ÖZEL HABER

BAŞARILARIYLA BİRÇOK KADINA ÖRNEK OLDULAR

Eklenme Tarihi: 13 Mart 2019, Çarşamba - 11:42   Okunma Sayısı:
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Kadınlar Günü’nde çok özel bir etkinliğe imza attı. Halk Eğitim bünyesinde eğitim alan dört kursiyer başarı hikayesini etkinliğe katılan misafirlerle paylaştı.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Kadınlar Günü’nü özel bir etkinlikle kutladı. Kadınlara örnek teşkil edecek başarı hikayelerinin konuşulduğu etkinlik Osmanlı’nın ilk kadın Ressamı Mihri Müşfik Hanım’ın eserlerinin canlandırıldığı sergiyle başladı. Halk Eğitim Merkezi öğrencilerinin kendi çizip hayata geçirdiği eserler misafirler tarafından ilgiyle karşılandı.

“’Kursiyerlerimizin üretken birer birey olmaları hedefimiz”

Etkinlik açılışında konuşan Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Aslan “Mihri Müşfik Hanım aslında Moda’lı Kadıköy’lü ressamımız. Aynı zamanda Osmanlı’lının ilk kadın ressamı. Böyle ressamlarımızı tanımak, tanıtmak ve eserlerini tekrar canlandırmak onur verici. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Daha sonra söz alan Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap ise  “ Dünya Kadınlar Günü’nde  yüzde sekseni kadın kursiyerlerden oluşan bir kurumun müdürü olarak bu etkinliği başlatmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.  Kadınlar her zaman her yerde öncü  ve iyiki varlar. Toplumun yarısını oluşturan hatta bir diğer yarısını da yetiştiren kadınlarımızın kendilerini  değiştirmeleri bütün toplumun kalkınmasına ve gelişmesine vesile oluyor.  Bugün Dünya Kadınlar Günü sergisinde konu olarak ilk kadın ressamımız Mihri Müşfik Hanımı ele aldık.  Sanay-i Nefise Mektebine ilk kız öğrencilerin alınmasına vesile olmuş olan bu ressamımız Mustafa Kemal Atatürk’ün yağlı boya tablosunu çalışan ilk  türk ressamdır.  Mihri Müşfik Hanım’ın eserlerinden oluşan sergimizi ve yanı sıra kadın kursiyerlerimizin özgün çalışmalarından oluşan sergimizi birlikte gezdik. Yaptığı eserlerle geçmişten günümüze bizlere ışık tutan ressamımızı tanıtmayı ve bünyemizde nice Mihri Müşfikler yetiştirmeyi hedefledik. Kursiyerlerimizin üretken birer birey olmaları ve aile ekonomisine katkıda bulunmaları için onların önünü açmayı kendimize görev bildik.  Hem toplumun hem ailenin temelini oluşturan kadınlarımız, bir anne bir eş olarak toplumu dönüştüren ve istikamet veren güçlü bir unsurdur.” şeklinde konuştu.

 

Mihri Müşfik Hanım’ın eserleri canlandırıldı

Sergi Mihri Müşfik Hanım’ın  hasır bir koltukta oturmuş Türk kahvesi içmekte olan Otoportre’si ve onun canlı formu büyük ilgi gördü. Işık resme göre sol taraftan kullanılmış, kuvvetle fincanda ve figürün sol yanında hissedilen akademik desen bilgisinin, insan anatomisine hakimiyetinin ön plana çıktığı eserde, sanatçının rahat tavrı ve kendinden emin güçlü kişiliği yüz ifadesinden hissediliyor. Kaş altından çapkın bakan bu portresinde Mihri Hanım, bir eliyle fincan kulpunu, diğer eliyle tabağı yüzünün hemen yakınında tutarak izleyicinin bütün dikkatini burada topluyor. Sergide ön planda olan diğer bir canlandırma ise Namaz Kılan Halayık resmine ait. Namaz kılan kadın portresinde Mihri Hanım, figürü hafifçe yandan resmediyor. Empresyonist üslupta çalışılan eserde, resme göre sağ taraftan kullanılan ışık, resmin genelinde ve özellikle figürün altın sarısı başörtüsünde parlamalar oluşturarak kuvvetle hissediliyor. Odanın duvarlarında ve yerde oluşan gölgeler titizlikle çalışılmıştır.  Bu tarz çanlı figürlerin yanında Müşfik hanımın eserlerinden örnek alınmış bir çok çalışma ve  kursiyerlerin kendi özgün çalışmaları sergiye renk kattı.

 

Sergiden sonra kadın kursiyerlerin başarı hikayelerinin konuşulacağı  panelin başında söz alan İstanbul Kadın Ressamlar Derneği Başkanı Nilgün Sarp “20 yıl önce Mihri Müşfik Hanımı kitaplarda bir iki cümleyle görebilirdiniz. Buna kadın olması ve biraz da osmanlıya akraba oluşuyla bağlayabiliriz. Daha sonra kendi hakkında birçok araştırma yaparak 2005 yılında Mihri Hanım’ın anısına bir dernek kurdum.  İstanbul Kadın Ressamlar Derneği. Mihri Hanım çağının çok önünde bir hanımdı. Mihri Hanım Amerika’ya giden ilk kadın ressam olarak hatta erkek ressamlar bile gitmemişken kendi gidip büyük bir sergi  açarak oradaki ressamlara kendini tanıtmıştır. Başarıları ise defalarca dergilerde ve üniversitelerde  yer alıyor. Bu sebepten Mihri Hanım gurur duyacağımız bir değerimizdir. “  diye söyledi.

 

Etkinliğin diğer bir konuğu olan ve 31 Mart Yerel seçimlerinde Kadıköy Belediye Başkanı Adayı Özgül Özkan Yavuz ise “23 yıldır bürokraside bir kadın olarak mücadele etmekteyim.  Bir kadın kenti olan Kadıköy’de de böyle bir başkanlık mücadelesine çıktım.  Kadının eli bir yere deydiğinde nelerin değişebildiğini Kadıköy Halk Eğitim Merkezimizde görüyoruz. Hülya hanım br kadın olarak o kadar güçlü bir yönetim sergiliyor ki  merkezde hem nitelik hem nicelik olarak her şeyi çok değiştirdi. Güçlü bir kadın profili olarak kendesine çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

Her Kadın Hayallerinin Peşinden Gitmeli

Açılış konuşmalarının ardından panel tamamı Kadıköy Halk Eğitim kursiyerlerinden oluşun folklor ekibinin gösterisiyle açıldı. İlk konuşmacı olarak sahneye çıkan Atöyle925’in kurucusu Sanem Şadan başarı hikayesini konuklarla paylaştı. 5 aydır Halk Evi’nde tasarım kursuna devam ettiğini vurgulayan Sanem Şadan “ Ben bir inşaat Mühendisi olarak iş hayatına atıldım. Daha sonra bu alanda özgür olmadığımı hissettim. Kendimi sıkışmış hissettim. Sabah ve akşam aynı satte ve aynı mekanlara bağlı kalmak beni yoruyordu. Radikal bir karar vererek mesleğimi bırakmaya karar verdim. Neler yapabilceğimi düşündüm. Kıyafet ve mobilya sektörünü düşündüm. Daha sonra bir gümüş mağazasında gezerken neden ben de bu işi yapmayayım diye düşündüm.  Eylül ayı civarında halk eğitim kursuna kaydolup eğitim almaya başladım ve daha sonra kendi işim olan Atölye925’I faaliyete geçirdim.” diye konuştu ve  her kadının hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

“İçimde Saklı Kalmış Sanatçıyı Keşfettim”

Daha sonra söz alan diğer bir kadın girişimci İnci Erbek,  seramik kursunda aldığı eğitim sürecini ve kendi işini kurma yoluna götüren sebepleri anlattı. İnci Erbek “ Seramiğe ilk dokunduğumda çok heyecanlandım. Seramik eğitimi almamın en büyük nedeni duyduğum bu heyecan oldu. Eğitimden sonra kendi eserlerimi yapmaya başladım. Bir kaçını da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergiledim.  Kendimi daha da geliştirerek eserlerimi instagram üzerinden satmaya başladım. Yaptığım şeylerin insanlar tarafından beğenilip talep edilmesi beni cesaretlenderdi.  Kadıköy Halk Eğitim sayesinde içinde  saklı kalan sanatçıyı keşfettim.  Burdan bütün hocalarıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Bu Hepimizin Hikayesi”

Bir diğer kursiyer Gülter Coşkun ise farklı kumaş ve desenlerde ürettiği çantaları resim yeteneğiyle harmanlayıp ortaya çıkardığı özgün ürünleriyle yakaladığı başarıyı konuklarla paylaştı. Coşkun “ Yapmak istediğimiz şeylere ve gitmek istediğimiz yerlere yürüdüğümüz yollar karar veriyor. Bu yollardaki  öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla hep birlikte öğrenerek ilerliyoruz. Yaptığım ürünler patente değer görüldü. Aslında bu hepimizin hikayesi. Yürüdümüz yolları değiştirmek bizim elimizde.” diye  konuştu.

Son alarak söz alan kursiyer Sakine Düzce ise  resim alanında gösterdiği başarılarıyla bir zamanlar kursiyer olduğu gibi şuan da ise  Kadıköy Halk Eğitim Evi’nde öğretmen olarak görev almaya götüren yolu ve büyük başarı hikayesini anlattı. Sakine Düzce “ Atatürk ilke ve devrimleri ışığında bize verilen  haklar doğrultusunda ilerlemeye devam etmeliyiz . Sosyalleşip üretmemiz gerekiyor. Kadıköy Halk Eğitim bize bu imkanları sonuna kadar sağlıyor.  Hayata küçük adımlarla başladım ben fakat o adımlarımı sıklaştırıp kocaman bir adım yapmayı başarabildim.  Herkese,  kendisine büyük hedefler koyup ilerlemesini tavsiye ediyorum. “ dedi.

Panelin sonunda kadınlara tavsiyelerde bulunan İletişim Uzmanı ve Eğitmen Seda Özdemir insan olarak her birimizin içinde bir güç olduğunu  ve bunu fark edip doğru yere yansıtabilmenin çok önemli olduğunu vurguladı.  Özdemir, Bilinçli tercihlerin doğru eğitmenlerle doğru kurumda birleştiği zaman çok güzel işlerin ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

Etkinlik plaket ve çiçek takdiminin ardından sona erdi.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: KÜBRA ÇELEPİ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam