SON DAKİKA

PTT'den Deniz Postası hizmeti

Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2019, Perşembe - 09:02   Okunma Sayısı:
Deniz Postası adını verdiği yeni uygulamasıyla artık turistlik kıyılar başta olmak üzere bir çok sahil beldesinde vatandaşlara hizmet verecek olan PTT bu uygulamasıyla aynı zamanda dünyada da bir ilki gerçekleştirdi.

 

 

İSTANBUL

Çocukluğumuzun kapı, kapı dolaşan ve kapıyı iki kere çalan postacılarının yanına şimdi deniz postacıları geliyor. Vatandaşa hizmette sınır tanımayan PTT, yepyeni bir uygulama ile mavi sulara iniyor. Özellikle yaz aylarında tatile ya da yazlığa giden vatandaşlara posta hizmetlerini daha iyi sunabilmek, hizmeti ayaklarına götürmek için PTT'nin küçük şirin tekneleri artık sahillerden demir alacak. Uzman kaptanlar tarafından kullanılacak olan PTT'nin Deniz Postası tekneleriyle, bir PTT şubesinde yapacağınız tüm işlemleri, mavi suların üzerinde yapabileceksiniz. ''PTT Her Yerde'' sloganından hareketle hizmet yelpazesini genişleten PTT AŞ, “Deniz Postası” uygulamasını tanıttı.Uygulamayla birlikte Mobilize Deniz Taşıtları ile karadaki PTT iş yerlerinde verilen tüm hizmetlere, artık denizden de ulaşılacak. 179 yıldır Türkiye’nin her bölgesinde kargo ve lojistik alanında hizmet veren Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ), Deniz Postası hizmetiyle sektöre yeni bir soluk getirecek. Dünyada örneği bulunmayan hizmet sayesinde, karadaki işlemler denizde de yapılabilecek. PTT AŞ ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda hayata geçen uygulama, İstanbul merkezli başlayacak ve ihtiyaca göre yaz aylarında nüfus yoğunluğu yaşanan turistik bölgelerde de müşterilerle buluşacak.

 

İnter model ulaşım

PTT'nin karadaki tüm şube hizmetlerini mobilize deniz taşıtlarıyla da yapabileceğinin altını çizen PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, ''Son üç buçuk yıldır yürütmüş olduğumuz dönüşüm projesi kapsamında mobil hizmetlerin yaygınlaşmasına yönelik olarak 2017 yılında çok değerli hocamız Prof. dr. Metin Yerebakan liderliğinde bir araç çalıştayı yapmıştık. İşte orada havada, karada, denizde ve demiryollarında inter model ulaşımın insan hizmetine en hızlı bir şekilde nasıl yaygınlaşması gerektiğini ve bütün ulaşım olanaklarının, kendi hizmetlerimiz için nasıl kullanılacağı yönünde hedefler koymuştuk.  O hedeflerden birisi daha bugün gerçekleşmiş oluyor. Deniz Postası aracımızı, denizimizde ulaşamadığımız ya da geç ulaştığımız vatandaşımızın hizmetini tam zamanında gerçekleştirme hedefine uyarak hizmete almış olacağız'' dedi.

 

 

Hayatı kolaylaştıran hizmetler

Mobilize Deniz Taşıtlarının karadaki PTT şubeleri gibi tam kapasite hizmet vereceğini söyleyen PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik,  PTT AŞ’nin Türkiye’nin dünyadaki sesi olmak için büyük bir özveriyle çalıştığını kaydetti. Ülkemizin köklü kurumu PTT AŞ'nin, 179 yıllık hizmet tecrübesiyle yeni projeler ürettiğini belirten Bozgeyik “Çağın gerekleri ve imkanları doğrultusunda hayatı kolaylaştıran yeniliklere dönüştürerek faaliyetlerini sürdürüyor. Ulaşılabilir ve erişebilir hizmet anlayışımız doğrultusunda bugün de ülkemizin her yerinde her hizmeti vermek için gece gündüz çalışan bir ekibimiz var. Biz inanıyoruz ki PTT çalışır, hayat değişir” şeklinde konuştu.

 

Başka bir örneği yok

Dünyada örneği bulunmayan ‘Deniz Postası’ hizmetini hayata geçirdikleri için kurum adına büyük bir gurur yaşadıklarını vurgulayan Bozgeyik, “PTT AŞ, topluma sunduğu ürün ve hizmetlerin daha erişilebilir ve ulaşılabilir olması için bütün lojistik ve teknolojik imkânları kullanarak donanımlarını geliştirmeye devam ediyor” dedi. Bozgeyik, PTT AŞ’nin müşterilerine hızlı ve kaliteli bir hizmet anlayışı sunma hedefiyle çalıştığını belirterek, “Kurumumuz, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda AR-GE çalışmalarına ağırlık veriyor. Mobil araç uygulaması PTT AŞ’nin son dönemde geliştirdiği önemli uygulamalardan birisi. Teknolojinin her geçen gün daha yoğun olarak kullanıldığı PTT AŞ uygulamaları ile hizmeti vatandaşın ayağına götürüyoruz” diye konuştu.

 

Adaları ana karaya bağlayacak

Mobilize Deniz Taşıtları, yaz aylarında nüfus yoğunluğu artan yerleşim yerlerinin liman bölgelerinde faaliyetlerini sürdürecek. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği tatil bölgelerinde Deniz Postası ile döviz işlemlerinin kolaylıkla gerçekleştirilmesi planlanırken, uygulamanın başlayacağı çoğu ilde adalar ile ana kara arasında özel kargo taşımacılığı yapılabilecek. Kış aylarında ise kıyı kentlerinin iş potansiyeli yüksek olan liman ya da iskelelerinde işlemlerin aksatılmadan yürütülmesi amacıyla Mobilize Deniz Taşıtı hizmet verecek.

 

Mobil posta tekneleri

Deniz Postası teknelerinin yaklaşık 1 ton kargo taşıma kapasitesine sahip olacağını belirten PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, ''Bu teknemiz mobilize bir araç. Sahile yanaştığında vatandaşlar hizmeti kapıda alacaklar. Teknelerin içlerinde oturma yerleri de var'' dedi. İstanbul'un pilot bölge seçildiğini söyleyen Bozgeyik, hedeflerinin sahil bölgelerinin tamamında aynı hizmeti verebilmek.  İstanbul'un adalarına olan kargo, bankacılık gibi bir PTT şubesinde ne varsa, tüm hizmetlerin tamamını Deniz Postası teknelerimizde verebileceğiz. Ülkemizin her yerinde inşallah yaygınlaştıracağız. Bunu İstanbul'dan başlatıyoruz. Yakın zaman içerisinde Marmaris, Bodrum, Gökçeada gibi sahil beldelerinde, kentlerinde de teknelerimiz yüzmeye başlayacak. Gece-gündüz vatandaşımıza hizmet edecek'' diye konuştu.

 

2023 hedeflerine katkı

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi hazırladığı strateji planları ile ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında öncülük ediyor.  Üzerine düşen sorumluluğun bilinciyle hareket eden PTT, her geçen gün yeni hizmetleriyle hem çağı yakalıyor, hem de vatandaşlara daha iyi hizmet sunabiliyor.

Çağın gereklerine uyarak teknolojiyi yakından takip eden PTT, çağdaş hizmet vizyonunu ile fark yaratıyor. Bu hizmetlerden biri olan PttTRade, ülkemizin 2023 vizyonunda öngörülen e-ticaret ve e-ihracat hacmine katkı sağlıyor. PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelere dikkat çekerken, Deniz Postası hizmetinin önemine işaret etti. Bozgeyik “Ülkemizin her yerinde her hizmeti vermek için gece gündüz çalışan bir ekibimiz var. Biz inanıyoruz ki PTT çalışır, hayat değişir” dedi.

 

Global posta ağı

PTT AŞ Genel Müdürlüğünün yanı sıra Dünya Posta Birliği (UPU) İdari Konsey Başkanlığı görevini de beraber yürüten Kenan Bozgeyik , UPU İdari Konsey Genel Kurulunda global posta ağı için büyük önem arz eden varış gideri ücretlendirme sistemine ilişkin olağanüstü kongre düzenleme kararı aldıklarını söyledi.  Olağanüstü kongrenin eylülde yapılması için üye ülkelerin onayına sunacaklarını söyleyen Bozgeyik, söz konusu kararın onaylanması halinde alınacak kararla varış gideri ücretlendirme sistemi yeniden belirleneceğini söyledi.  Birliğin ve sektörün geleceğini şekillendirecek çalışmaların, Türkiye'nin çıkarlarına en uygun şekilde sonuçlandırılması için yoğun bir çalışma yürüttüklerinin altını çizen PTT AŞ Genel Müdürü ve Dünya Posta Birliği (UPU) İdari Konsey Başkanı Kenan Bozgeyik, "Olağanüstü kongrenin eylülde yapılmasının onaylanması halinde alınacak kararla söz konusu ücretlendirme sistemi yeniden belirlenecek" dedi.

 

Bak postacı denizden geliyor

PTT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda hayata geçirilen Deniz Postası alışılagelmişin dışında bir hizmet vermeye hazırlanıyor.  Küçüklüğümüzün en güzel çocuk şarkılarından birisi olan ''Bak postacı geliyor, selam veriyor'' şarkı sözleri, PTT'nin yeni hizmetinden sonra  ''Bak postacı denizden geliyor, kargo veriyor'' şeklinde söylenmeye başlarsa kimse şaşırmasın. Deniz postasında İstanbul pilot bölge olarak belirlenmesiyle starı verilen Deniz Postası ile artık postacılar kapılarda değil sahil kentlerinde limanlarda beklenecek. Önümüzdeki dönemde nüfus yoğunluğu yaşanan turistik bölgelere de denizde hizmet yapılacak.Yeni uygulama ile mobilize deniz taşıtlarında, karadaki PTT şubelerinde yapılan tüm işlemler yapılabilecek.

 

 

Postacı kaptanlar vira diyecek

Her ne kadar PTT'nin şirin görünüşlü Deniz Postası araçlarını gerçek kaptanlar kullanacak olsa da Deniz Postası araçlarında görev yapacak PTT görevlileri, her seferden önce, tıpkı balığa çıkan usta kaptanlar gibi 'vira bismillah' diyecek. Bu kez sahil kentlerimizde balıkçı tekneleri yalnız olmayacak sabahın ilk ışıklarıyla birlikte PTT Deniz Postası araçları onlara eşlik edecek. Balıkçı tekneleri denizlere ağ atarken, PTT'nin Deniz Postaları vatandaşlara her türlü PTT hizmetini sunacaklar. Eskiden sadece mektup yollamak ve pul almak için gittiğimiz PTT şubeleri artık teknoloji çağının hızıyla her türlü hizmeti veriyor. Vatandaşın yüzünü sahillerimiz boyunca da güldürmeye devam edecek olan Posta ve Telgraf Teşkilatı, 'PTT çalışır, hayat değişir' sloganını karadan, havadan, demiryolundan sonra denizlere de taşımış oldu. 

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam