SON DAKİKA
reklam
reklam

Kadıköy Avrupa gündeminde

Eklenme Tarihi: 8 Ağustos 2019, Perşembe - 10:42   Okunma Sayısı:
Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’nin engellilere yönelik projesi Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından uygulamaya değer bulundu

AB- ERASMUS- KA1 ’YETİŞKİN EĞİTİMİNDE ENGELLİLER İÇİN BÜTÜNLEŞTİRME YOLUYLA EĞİTİM UYGULAMASININ GÜÇLENDİRİLMESİ’’

Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Hülya NARSAP, “Kurum olarak 2019 Şubat ayında koordinatör başvurusunu yaptığımız, ‘’Yetişkin Eğitiminde Engelliler İçin Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamasının Güçlendirilmesi’’ adlı KA104 projemiz T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından uygulamaya değer görüldü”dedi. Hülya NARSAP, Erasmus+ programı ana eylem 1 bireylerin öğrenme hareketliliği 2019 yılı yetişkin eğitimi personel hareketliliği projeleri kapsamında 2020 baharında Belçika Brüksel’de 5 gün 20 katılımcı yapılandırılmış kursa katılarak yetişkin engellilerin bütünleştirme kapsamında eğitimini inceleyecek ve eğitim alacaklarını söyledi. Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda, “Yetişkin Eğitiminde Engelliler İçin Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamasının Güçlendirilmesi’’ projesinin koordinatörlüğünü Özel Eğitim Öğretmeni Sevgi Cıvas yapıyor. Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’nin koordinatörü olduğu projede konsorsiyumun diğer üyeleri Eskişehir'den Odunpazarı Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ile Ankara'dan Sürekli Eğitim Araştırma ve Danışma Derneği (SEADDER)’dir. Hülya Narsap daha sonra şunları söyledi; Konsorsiyumu oluşturan kurumlarla yapılan görüşmeler sonucunda yetişkin engellilerin bütünleştirme yoluyla eğitim imkanından Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarından yeterince faydalanamadıkları tespit edildi. Bu verilerle yapılan toplantılarda ortak fikir olarak farklı kültür ve ülkelerdeki uygulamaların incelenerek farkındalık kazanılması fikri ortaya çıktı. Bütünleştirme, her birey için bireysel farklılıkları ne olursa olsun, sosyal, kültürel, eğitimsel, yaşamsal aktivite ve fırsatlardan tüm toplum üyelerinin eşit düzeyde yararlanmasını öngören bir eğitim-öğretim kavramıdır. Özel gereksinimli veya engeli olan yetişkinlerin ayrıştırılmış ortamlar yerine bütünleştirme yoluyla eğitim alarak akranlarıyla aynı ortamlarda eğitim ve öğretimlerine devam etmeleri, toplumun daha geniş kesimleriyle kaynaşmalarını kolaylaştırmakta, toplumun bu bireylere yönelik olumsuz tutumlarının değişmesini sağlamakta ve dolayısıyla daha fazla sosyal bütünleşme imkânını da beraberinde getirmektedir. Ekibimiz bu kapsamda Belçika’da ki uygulamaları yerinde gözlemleme imkanını bulacak.

AB- ERASMUS- KA1 “İKİNCİ BİR ŞANS İÇİN ELELE”

Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulunun konsorsiyum üyesi olduğu İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün ‘’İkinci Bir Şans İçin Elele’’ adlı KA104 projesi de T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI,Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı uygulamaya değer görülen projelerden birisi oldu İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün koordinatörlüğünü yaptığı projenin konsorsiyum üyeleri İstanbul’dan Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ve Ankara'dan Sürekli Eğitim Araştırma ve Danışma Derneği (SEADDER) Hülya Narsap, bu proje ile ilgili şunları söyledi; “Projeyi Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile birlikte hazırladık. Denetimli Serbestlik; şüpheli, sanık veya hükümlünün toplum içinde denetim ve takibinin yapıldığı, yükümlülerin iyileştirilmesi ve topluma kazandırılması için ihtiyaç duyulan her türlü hizmet, program ve kaynakların sağlandığı toplum temelli bir ceza infaz sistemidir. Proje kapsamında konsorsiyumumuzdan 20 uzman ve öğretmen Denetimli Serbestlik Kapsamındaki bireylerde “İletişim Becerileri ve Yaratıcı Drama” konusunda Almanya’da 5 gün eğitim ve işbirliği faaliyeti yapacaklardır. Bizler alacağımız bu eğitimle ülkemizdeki denetimli serbesti kapsamındaki bireylerin eğitim kalitesini AB standartlarına taşıyarak eğitimde fırsat eşitliğini ve sosyal içermeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu olarak, 2018-2019' eğitim-öğretim yılında 683 kurstan 14.471 kursiyer faydalandı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında Anadolu Denetimli Serbesti Müdürlüğünde ise açılan 34 kursta 324 kursiyere eğitim verdik. Okuma-yazma, boyacılık, ebru ve resim kurslarında suça yönelmiş bireylerin eğitimle rehabilitasyonunu sağlamaya çalışıyoruz. Kurumumuz bünyesinde Açık Öğretim Lisesi bürosu bulunmakta ve dışarıdan lise bitirmek isteyen yetişkinlere hizmet vermektedir. Kurumumuzda denetimli serbestlik kapsamında eğitim tedbiri olan 12 kişi de üniversiteye yerleşmiştir.

” AB- ERASMUS- KA1 “ÇOK KÜLTÜRLÜ ORTAMLARDA GÜÇLÜ İLETİŞİM, ÖNYARGISIZ EĞİTİM” T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI,

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından uygulamaya değer görülen Eskişehir Odunpazarı Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulunun hazırladığı “Çok Kültürlü Ortamlarda Güçlü İletişim, Önyargısız Eğitim” projesinde de Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ve Gaziosmanpaşa Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu konsorsiyum üyesi olarak yer aldı. Hülya Narsap bu projeyi de şöyle anlattı; Proje ile göçmenlerle çalışan eğitmenlerin, AB boyutunda yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek "Çok kültürlü Sınıf Ortamında -Etkili İletişim Becerileri " ve “Çok Kültürlü Ortamlarda Göçmenlerin Entegrasyonu” konusunda kurslara katılmaları, bu kurslarla kişisel ve mesleki becerilerini arttırırken göçmen kursiyerlerin de sosyal uyumlarını arttırmaları amaçlanmaktadır. Proje kapsamında 9 gün 24 katılımcı Almanya ve Portekiz’de göçmenlerin topluma adaptasyonunda eğitmenlerin beceri ve yeterliliklerini arttırıcı eğitim ve incelemeler yapacaklardır. Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ekim ayında başlayan ve şu an devam eden kurslarda toplam 34 mülteci var. Suriye, Ukrayna, Kazakistan, Rusya, İran, Hollanda, Singapur, Tunus, Fas, Mısır, Özbekistan, Afganistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Letonya, Moldova, İtalya uyruklu mülteciler kurslardan faydalanmışlardır. Kurumumuzda Göçmenlerin katıldıkları kurslar ise; Yabancılara Türkçe Eğitimi, Tenis, Halk Oyunları, Masaj, İngilizce, Cilt Bakım, Kuaförlüktür. 2018 temmuz-ağustos-eylül aylarında “Eğitim Karşılığı Nakit Destek” projesi kapsamında 50 Suriyeli mülteci kursiyer, Çanta Dikimi Yabancılara Türkçe Eğitimi, Kalorifer Ateşleyiciliği/ Doğalgaz kurslarına katılmıştır. 2019 yılında koordinatörü olduğumuz ‘’Yetişkin Eğitiminde Engelliler İçin Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamasının Güçlendirilmesi’’ ve konsorsiyum üyesi olduğumuz, İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün ‘’İkinci Bir Şans İçin Elele’’ ile Eskişehir Odunpazarı Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulunun hazırladığı ‘’Çok Kültürlü Ortamlarda Güçlü İletişim, Önyargısız Eğitim’’ Projeleriyle dezavantajlı grupların eğitiminde ve topluma adaptasyonunda daha etkin rol almayı hedeflemekteyiz” dedi.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: İSMET AKKOÇ-YİĞİT FIRAT YILDIZ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam