SON DAKİKA
reklam
reklam

Giresun Federasyonu İstiklal Savaşımızın Şehitlerimizi Afyonkarahisar’da Andı

Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2019, Salı - 11:31   Okunma Sayısı:
Ulusal milli mücadelenin gönüllü kahramanlarının anavatanı olan Giresun ve Giresun toplumunun yüz akı Giresun Federasyonunun organize ettiği “Afyonkarahisar  Giresun Şehitleri Anma Programı” başarılı organizasyonuyla da kamuoyundan  takdir topladı.

İSTANBUL

Giresun Federasyonu Genel Başkanı Muhterem Memiş ile birlikte Yönetim Kurulu, Kadınlar ve Gençlik Kolları ve organizasyon komitesi anma programının başarılı olması için yoğun gayret gösterdiler.

Gerek, Zafer Tahmaz 'ın programı yayın akışına göre sunması, gerek  protokol konuşma sürelerinin normal seviyede olması , gerekse de  minik öğrencilerin duygu yüklü şiirleri programa katılan protokol ve ziyaretçilerin yüzlerindeki gurur ve onur ifadesiyle ‘’Buraya gelmekle ne iyi etmişim, Allah şehitlerimizden razı olsun’’ diyerek ruhlarına Fatihalar okuyarak saygı duruşunda bulunmasında yardımcı oldu.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ve Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu'un ilk defa katıldıkları anma programında Giresun'dan gelen aba zıplalı ve halk oyunları ekibi gençlerin şehitlik nöbeti duygu selini artırdı..

Bu gurur tablosu karşısında duygulanmamak mümkün değil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Giresun’daki konuşmasında boşuna mı demiş ‘’Afyonkarahisar’da, Dumlupınar’da sizin uşaklar vardı. ’’diye

28 Ağustos 1992 yılında açılışı yapılan ve o günden bugüne kadar coşku ve saygı ile anma törenleri yapılan Şehitlik anma programına mazereti olamayıp ta katılamayanlar o ruhu yaşamayanlar neler düşünmüşlerdir.

İstiklal Savaşımızda Giresun ve Giresun Şehitliği

**İstiklal savaşımızın kalbinin attığı Afyonkarahisar’ın kıraç bir tepesine ‘’GİRESUN’’ damgasını vurarak bir ebediyet kazandıran bu ‘’ŞEHİTLİK’’ bizim gurur abidemizdir.

**Giresun'a çok uzun bir mesafede bu ıssız ve hakim tepeden ‘’GİRESUN’’ adı aziz şehitlerimizle beraber ebediyete kadar yaşayacaktır.

Bugünlere gelmemize vesile olan İstiklal Savaşının yaşandığı o topraklarda neler olmuş hep birlikte tekrar hatırlamak gerekiyor;

**Giresun’un gönüllü kahramanları 3.000 kişiden oluşan bir alay o tarihlerde 42. ve 47. İki alaydan oluşan 5.000- 6.000 civarında gönüllü kahramanlar ile İstiklal Savaşının yapıldığı Afyonkarahisar ve civarına giderek 30 Ağustos Zafer Bayramına konu olan İstiklal savaşının kaderini değiştirdiler ve tarihe altın harfler ile geçtiler.

**“Afyonkarahisar  Kocatepe-Dumlupınar arasında 26-30 Ağustos 1922 günlerinde düşman "Büyük Taarruz Harekâtı’’ ile büyük bir darbe yiyerek yurdumuzdan kovulmuştur.

** İşte istiklal Savaşında Giresunlu gönüllü kahramanlar Afyonkarahisar  İsçehisar Doğancılar Köyünde, Dedesivri tepesinde sıra sıra tel örgülü, makinalı tüfek ve top yuvalarıyla pekiştirilmiş Yunan mevzilerine, büyük bir insan üstü güçle ve süngüsüz bir şekilde atılarak saldırıya geçmiş, makasla, dipçikle hatta elleriyle, bedenleriyle parçaladıkları tel örgüleri aşıp, mevzileri bir bir ele geçirerek Kurtuluş Savaşı destanını yazdırmıştır..

** Milis Yarbay Gazi Topal Osman Ağa emrindeki 47. Alay 26 Ağustos 1922 gece saat 02:30 ' da başlayıp 36 saat süren taarruzda yunan ordusunu Sivritepe mevkiinden atmıştır. O geceyi 47. Alay bir taburu ile Kabaçkıran, iki taburu ile Dedesivrisi ve Evliya tepelerinden geçirdi. Bu muharebe sırasında 14 Giresunlu şehit düşmüştür. 47. Alayın aynı gün şehit düşen arkadaşlarını Sivritepe'ye defnetmişler ve bir gün sonra Yunan ordusunu tekrar kovalamaya devam etmişlerdir.

**Dolayısıyla de Millî Mücadelenin kazanılmasında Giresunlu gönüllü kahramanlarının büyük katkısı vardır.

**Giresun gönüllü kahramanları şehit olmuş olup diğer cephelerde savaşan 42. Alay komutanı H.Avni Alpaslan’da bunların içerisindedir

**Kurtuluş savaşında gönüllü olan ve bu topraklarda savaşan Giresun Muharipler Birliği Üyesi Giresunlu Gazi Ahmet Halis Asal hem savaş alanını gezmek; hem de şehit düşen arkadaşlarının mezarlarını ziyaret için 1964 yılında Doğanlar Köyüne gelmiş. Sivritepe 'de ki mezarları ziyaret ettikten sonra birkaç günde Doğanlar köyünde kalmıştır.

**Ahmet Halis Asal burada yatan arkadaşlarına bir şehitlik yaptırmaya karar vermiştir.

**Ahmet Halis Asal'ın teşebbüsü ve Giresun Belediyesi Em.General Doktor Ali Rıza Erkan, Afyon Valisi Ahmet Balkan ile Batı Menzil komutanlığının yardımıyla 1967 yılında şehitlik inşa edilmiştir.

**Yıllar sonra bu şehitliğin yeniden düzenlenmesi fikri doğmuş ve “Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü”nün 14.11.1988 gün ve 321 sayılı karayla 1. Grup koruması gerekli kültür varlığı olarak, tescil edilmiştir.

**Bu “Şehitlik” ; tamamı bir vilayetin (Giresun) gönüllü kahramanlarından oluşarak, o ilin ismiyle anılan (47. Giresun Gönüllü Alayı Şehitliği) ve o ile 900 km. uzaklıktaki başka bir ilimizin sınırları içerisinde (Afyon) bulunan ve dünyada beklide bir başka benzeri olmayan bir “Şehitlik”tir.

**İstiklal Savaşımızın kalbini attığı Afyonkarahisar’ın kıraç bir tepesine “Giresun” damgasını vurarak kudsiyet kazandıran bu “Şehitlik”  gurur abidemizdir. Giresun’lu şehitlerimizi anan ve 900 km mesafedeki bu ısısız tepede “Giresun” adı aziz şehitlerimizle beraber ebediyete kadar yaşayacaktır.

**Dünyada hiçbir millete ve devlete nasip olmayan İstiklal savaşı destanının şehitlerin kanları ile yazıldığı bu topraklarda (47. Giresun Gönüllü Alayı Şehitliği) bulunmaktadır.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: SİNAN ERDOĞDU

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam