SON DAKİKA
reklam
reklam

İstanbul 'Çocuklar için koştu'

Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2019, Perşembe - 11:08   Okunma Sayısı: 46822
41.İstanbul Maratonu'nda yüz binlerce İstanbullu ve 106 ülkeden 37 bin sporcu “Çocuklar için koş” temasıyla  Asya'dan Avrupa'ya koştu.

İSTANBUL

 

Vodafone 41. İstanbul Maratonu rekor katılımla gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından Vodafone'un isim sponsorluğunda “Çocuklar için koş” temasıyla düzenlenen Vodafone 41. İstanbul Maratonu’na 106 ülkeden 37 bin çipli sporcu katıldı. Yüz binlerce İstanbullu da Asya'dan Avrupa'ya yürüdü. Bu yıl 58 elit atletin yarıştığı 42 kilometre koşusunda erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet, kadınlarda ise Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu birinci oldu. Maratonun startını, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İBB Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy birlikte verdi.

Maraton (42,195 km), 15 kilometre koşusu ve halk koşusu olmak üzere 3 ana kategoride tamamlanan Vodafone 41. İstanbul Maratonu’na 106 ülkeden 37 bin çipli sporcu katıldı. Avrupa’nın en iyi 17, dünyanın en iyi 38 maratonundan biri olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda yüz binlerce İstanbullu da yürüyerek Asya’dan Avrupa’ya geçti.

Parkur rekoru kırıldı

Vodafone İstanbul Maratonu, 41’inci yılında erkeklerde son 4 yılın şampiyonlarını bir araya getirdi. Bu yıl 58 elit atletin birincilik için mücadele ettiği 42 kilometrelik koşuda erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet 2:09:44’lük, kadınlarda ise Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu 2:23:40’lık derecesiyle birinci oldu. Erkeklerde parkur rekoru da kırıldı. Vodafone İstanbul Maratonu'nda farklı kategorilerde toplam 2 milyon TL’ye yakın para ödülü dağıtıldı. Vodafone, bu yıl da tüm katılımcılara dijital maraton deneyimi yaşattı. Ziyaretçiler, aradıkları bilgilere Vodafone İstanbul Maratonu web sitesinden tek tıkla ulaşırken, sosyal medyada katılımcıları da Facebook etkinlik sayfasından maratona dair en doğru bilgiyi anlık olarak aldı. Vodafone ayrıca, şehrin belirli bölgelerine kurduğu Wi-Fi alanları ile maraton katılımcılarının bu hizmeti ücretsiz almasını sağladı. “Vodafone Yanımda” kullanıcıları ise maratonla ilgili bilgilere uygulama üzerinden kolayca erişti.

Marka şehir İstanbul

Vodafone İstanbul Maratonu'nun bu yıl sekizinci kez Vodafone ismiyle koşulduğunu söyleyen Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ''Maraton, 7'den 77'ye her yaştan insanın katılabildiği, kardeşlik ve dayanışma içinde spor yapılmasını sağlayan çok değerli bir etkinlik. Maratonu sadece bir spor etkinliği olarak değil, İstanbul'un global bir marka şehre dönüşmesi hedefiyle de destekliyoruz. Vodafone olarak, İstanbul’u Koşuyorum Hazırlık Koşuları’nın da ana sponsoruyuz. Böylece, yıl boyu kentteki tüm koşu etkinliklerine destek vereceğiz. Bu yıl maratonda çocuklarımızın dijital eğitimine katkıda bulunmak için koştuk. Kodlama eğitimlerimizle çocuklarımızı dijital geleceğe hazırlıyoruz. Bu kapsamda Vodafone Kodlama Minibüsü ile yola çıkıyoruz. Minibüsümüz Spor İstanbul’un çocuklara spor eğitimi verdiği 30’a yakın noktayı gezecek. Spor İstanbul, çocuklarımızın fiziksel gelişimine destek olurken biz de zihinsel gelişimlerine destek olacağız. Ayrıca, çevre temizliğine dikkat çekmek amacıyla yaklaşık 100 kişilik gönüllü ekibimizle hem koştuk, hem de plastik atık topladık. Maraton kapsamında bir ilk’e de imza attık. Maratonun tanıtımı için kullanılan tüm markalama vinillerini topladık. Bunlardan geri dönüşümlü çantalar yaptıracağız ve kodlama eğitimlerimizde çocuklarımıza dağıtacağız” diye konuştu.

İyilik peşinde koştular

Kuruluşundan bu yana tüm dünyada hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çeken Avrupa’nın önde gelen ilaç ve dermokozmetik firmalarından Pierre Fabre, 41. İstanbul Maratonu’nda Albinizm Derneği yararına iyilik peşinde koştu. Albinizm konusunda farkındalık yaratmak için koşan Pierre Fabre Türkiye Genel Müdürü ve çalışanları ile Albinizm Dernek üyelerinden oluşan koşu takımı, 8 km’lik parkuru başarıyla tamamladı. Pierre Fabre Türkiye Genel Müdürü Dr. Hande Demirdere albinizme dikkat çekmek ve Derneğe destek olmak amacıyla katıldıkları 41. İstanbul Maratonu koşusu hakkında şunları söyledi, “Dünyada her 17 bin kişiden biri albinizmle yaşıyor, Türkiye’de ise ortalama 4 bin albinizmli birey olduğu tahmin ediliyor. Genetik bir sağlık problemi olan albinizm, melanin pigmentinin eksikliği veya tamamen yokluğundan kaynaklanıyor. Pierre Fabre çalışanları olarak İstanbul Maratonu’nda Albinizm Derneği için koşmaktan mutluluk duyuyoruz. “

Albinizmin bir hastalık değil, genetik bir durum olduğunu söyleyen Albinizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Özorman ise, “İnsanlarımızın büyük çoğunluğu albinizmi bilmiyor. Bilenlerin bir bölümüyse albinizmli bireyleri beyaz saçlı, beyaz kirpikli insanlar olarak görüyor ancak yaşanılan sorunlar bunlarla sınırlı değil. Albinizmlilerin günlük hayatta karşılaştıkları sosyal ve fiziksel sorunlarla daha iyi mücadele edebilmeleri için yetkililerimizden yardım bekliyoruz. Konuyla ilgili gerekli düzenlemeler yapıldığında yaşanılan sıkıntılar büyük oranda çözülecektir “ diye konuştu.

 

Guliyev MS'e dikkat çekti

Türkiye’nin dünya şampiyonluğu kazanmış önemli atletlerinden biri olarak son döneme imzasını atan Ramil Guliyev, İstanbul Maratonu’nda Roche Türkiye liderliğinde kurulan MS Platformu gönüllüleri ile halk koşusuna katılarak MS (Multipl Skleroz) hastalığına dikkat çekti. Kısa mesafe atleti olduğunu ve ilk defa bir maraton için piste çıktığını belirten Ramil Guliyev: “MS hastalığına ve MS hastalarının günlük yaşamda karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek için böyle bir etkinlikte bulunmaktan dolayı çok mutluyum. MS’in hayatın sonu olmadığını, güncel gelişmeler sayesinde uygun bir tedaviyle hastalığın kontrol altına alınabildiğini ve MS hastalarının herkes gibi normal bir hayat sürebileceğini insanlara duyurmamız lazım. Ben de 41. İstanbul Maratonu’nda hayatımda ilk kez maraton koşarak MS Platformu’nun farkındalık çalışmalarına ve hastaların normal bir yaşama devam edebilmelerinde önemli bir etkisi olan fizyoterapi alabilmelerine destek olmak istedim” dedi.

 

Ünlülerde destek verdi

Bu yıl 41’inci kez koşulan Vodafone İstanbul Maratonu büyük bir coşkuyla tamamlandı. Maratonda Neslihan Demir, Kerem Gönlüm, Merve Oflaz , Furkan Andıç, Berrin Zorlu, Hande Sezer Pekcan, Sibel Tüzün , Sahika Ercüment gibi ünlü isimler de çocuklar için koştu. Yüz binlerce İstanbullunun Asya’dan Avrupa’ya geçtiği maraton, bir kez daha renkli görüntülere sahne oldu. İstanbul Maratonu, sanat ve spor dünyasının ünlü isimlerini bir araya getirdi. 106 ülkeden 37 bin sporcunun katıldığı ve yüz binlerce İstanbullunun Asya’dan Avrupa’ya yürüdüğü maratonda, Neslihan Demir, Kerem Gönlüm, Merve Oflaz ve Furkan Andıç gibi isimler de çocuklar için koştu. Vodafone Maraton Takımı’nda yer alan ünlü isimler, sporun, eğitimin ve çevrenin önemine dikkat çekti.  Maratona 11 yaşındaki kızı Zeynep ile katılan eski milli voleybolcu Neslihan Demir “Çocukların geleceğine pozitif katkıda bulunacak her adımı gönülden destekliyorum. Çocuklar bizim geleceğimiz ve onları donanımlı bireyler olarak geleceğe hazırlamalıyız. Vodafone’un verdiği kodlama eğitimlerinin bu anlamda çok kıymetli olduğunu düşünüyorum” dedi. Maratona oğulları Keremcan ve Kerem Alp ile katılan eski milli basketbolcu Kerem Gönlüm ise “Çocuklara iyi bir gelecek sağlamak hepimizin görevi. Maratonda çevre temizliğine de dikkat çektik. Çevre konusunda hepimizin daha hassas davranması gerekiyor. Vodafone’a hem spora verdiği destek, hem de eğitim ve çevre konusunda gösterdiği hassasiyet için teşekkür ediyorum” diye konuştu. Aktif spor yaşamlarıyla dikkat çeken Merve Oflaz ve oyuncu Furkan Andıç da maratonda çocuklar için koşmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Avatarlar ilk kez yarıştı

İstanbul Maratonu bir ilke sahne oldu. Tohum Otizm Vakfı için İstanbul Maratonu’nda koşan Garanti Yatırım ve Tohum Otizm Vakfı üst yönetimi ve koşu takımı parkurda iyilik peşinde koşarken, avatarları da Minecraft oyunu içinde dijital ortamda yarıştı. Ülkemizin önde gelen yerli yabancı 41 firması ve bireysel koşuculardan oluşan yaklaşık 1.300 Tohum Otizm Vakfı gönüllü koşucusu; otizme dikkat çekebilmek ve otizmli çocukların eğitime ulaşıp bağımsız bireyler olarak yaşayabilmeleri için koşarak destek oldular. Otizmli çocukları erken tanı ve eğitimle topluma kazandırmak, otizmli çocuklar ve ailelerinin eğitim ve sağlık hizmetlerinden eşit şart ve fırsatlarla yararlanabilmeleri sağlamak amacıyla 2003 yılında kurulan Tohum Otizm Vakfı, 3 Kasım Pazar günü düzenlenen Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nda yaklaşık 1.300 gönüllü koşucusu ile iyilik peşinde koştu. Sivil toplum kuruluşlarının farkındalık yaratabilmeleri ve bağış toplayabilmeleri için en etkili ve kolektif faaliyetlerden biri haline gelen İstanbul Maratonu’nda; Tohum Otizm Vakfı, Garanti Yatırım iş birliği ile ilginç bir fikre imza attı. Tohum Otizm Vakfı için Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nda koşan Garanti Yatırım üst yönetimi ve koşu takımı, hazırlanan avatarları ile bilgisayar oyunu Minecraft’da ‘farklı bir koşu’ yaptı. Böylece koşucular hem parkurda, hem de Minecraft oyununun içerisinde senkronize bir koşuyu ilk kez gerçekleştirmiş oldu.

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam