SON DAKİKA
reklam
reklam

Otomotiv dünyası İstanbul'da buluştu

Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2019, Perşembe - 10:43   Okunma Sayısı: 46776
Dünya Otomotiv Konferansı  Türkiye’den ve Dünya’dan otomotiv sektörünün devlerini İstanbul'da bir araya getirdi.

 

Bu yıl 6.’sı düzenlenen Dünya Otomotiv Konferansı 40 ülkeden 800’ün üzerinde katılımcı ve 80’den fazla konuşmacı  ile Türkiye’den ve Dünya’dan otomotiv sektörüyle ilgili en güncel trendlere ve gelişmelere sahne oldu. İstanbul Wyndham Levent Hotel’de gerçekleştirilen konferansa, otomotiv ana ve yan sanayi firmaları, sektörle ilgili tedarikçi firmalar ve teknoloji şirketlerinin yanı sıra robot ve Endüstri 4.0’ın önde gelen temsilcileri katılım gösterdi.  Konferans, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin açılış konuşmasıyla başladı. Konferans kapsamında, Endüstri 4.0 ve robotik ile dijitalleşme konularının yanı sıra yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi başlıklar alanında uzman konuşmacıların katılımıyla detaylı olarak ele alındı. Ayrıca oturumlarda global ticaret anlaşmalarından Brexit’e, elektrikli araçlardan mobiliteye ve ulaşımın geleceğine, dijitalleşmeden blok zincirine, bağlanabilirlik ve güvenliğe geleceğin teknolojileri, trendleri konuşuldu. Omron, Robo Otomasyon, Schneider Electric ve Stäubli’nin sponsorları arasında yer aldığı konferansın sergi alanında Altınay Robot Teknolojileri, Leuze electronic, Omron, Ons Makina, Robo Otomasyon, Schneider Electric, SMC Turkey, Staubli gibi pek çok ulusal ve uluslararası firma yer aldı.

 

Fırsat penceresi açıldı

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Sanayi Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Otomotivde mobilite sistemlerini 2023 stratejimizin ortasına koymuş durumdayız. Özellikle otomotiv sektöründeki büyük oyuncular bu değişimlere hızla adapte olmaktadır. Girişimcilere fırsat penceresi açılmıştır. Bu alanda faaliyet gösterecek kişileri bakanlık olarak destekleyeceğimizi bir kez daha duyurmak isterim" dedi. 

 

Sorunlar masaya yatırıldı

Ortem Gömülü Yazılım Ekip Lideri Dr. Yunus Karamavuş , “Endüstri 4.0 bir seçenek mi, yoksa zorunluluk mu?” konulu panelde Endüstri 4.0'ın entegrasyonu ile ilgili ana sınırlayıcı faktörler nelerdir ve küçük veya orta ölçekli işletmeler için bu sorunların çözümleri nelerdir? Konularında sunum yaptı. Karamavuş ayrıca, Endüstri 4.0'ın Türkiye (gelişmekte olan ülkeler) için avantajlı veya dezavantajlı olacağını düşünüyor musunuz? Konuları hakkında izleyicilere bilgiler de verdi. Karamavuş ile birlikte TOSB firmalarından HP Pelzer Pimsa Genel Müdürü Uygar Eti, PwC Strategy&, Germany ortaklarından Timo Kronen ve Faurecia Interior System Bakım Direktörü Pierre-Francois Roche konuşmacı olarak yer aldılar.

 

Global ticaret öne çıktı

Uluslararası ismiyle World Automotive Conference, bölgede lider 40’ın üzerinde ülkeden çok sayıda üst düzey konuğu bir araya getirerek, değişen sektörde doğru üretim, ihracat ve pazarlama stratejilerini belirleyen paylaşımlar içermekte ve işbirlikleri için uygun ortam sağlamakta.  Zirvede bu yıl; global ticaret anlaşmaları, Brexit, sektörde yaşanan daralma başta olmak üzere sektörün geleceği, sektördeki trendler, elektrikli araçlar, otonom araçlar, endüstri 4.0, robotlaşma, djitalleşme, tedarik zinciri, yapay zeka, yenilenen sektörde doğru konumlanma ve ihracat stratejileri gibi konular ön plana çıkmaktadır.

 

 

Sektör bir araya geldi

Dünya Otomotiv Konferansı, önde gelen otomotiv üreticilerinin yanı sıra otomotiv sektörüyle bağlantılı, teknoloji şirketleri, yan sanayiler, demir-çelik, sigorta, finans, mühendislik sektörlerinden katılımlarla gerçekleştirildi. Firmalar, üst düzey katılımlarla birlikte, sektörler arası işbirliği yapma ve katma değer sağlama imkanı buldular.  Konferansta global ticaret anlaşmalarından Brexit’e, elektrikli araçlardan mobiliteye ve ulaşımın geleceğine, dijitalleşmeden blok zincirine, bağlanabilirlik ve güvenliğe geleceğin teknolojileri, trendleri konuşuldu.

 

Tedarik zincirinde verimlilik

6. Dünya Otomotiv Konferansı’nın gümüş sponsorları arasında yer alan CHEP, “Tedarik Zincirinde Verimlilik ve Sürdürülebilirlik” paneline katıldı. CHEP Türkiye, Romanya & Rusya Otomotiv Bölge Lideri Engin Gökgöz, tedarik zincirinde verimlilik sağlanması için iyileştirilmesi gereken noktalara dikkat çekti.  Paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı iş modeli ile dünyanın en büyük ana sanayi ve yan sanayi üreticilerine sundukları rekabet gücünü artırıcı özel endüstriyel çözümlerden bahseden Gökgöz, halihazırda tedarik zincirinde kullanılan karton, metal ve ahşap kasaların yerini alacak özel geliştirilmiş katlanabilir plastik konteyner ve kasa çözümlerinin, koruyucu iç profiller ile aksesuarların faydalarına değindi.

 

Takip sisteminin faydası

Türkiye’de otomotiv sektöründe en az büyük üreticiler kadar yan sanayi firmalarının da faaliyet gösterdiğini belirten CHEP Türkiye, Romanya & Rusya Otomotiv Bölge Lideri Engin Gökgöz, “Bugün hala endüstriyel parça taşımacılığında tahta kasa, metal kasa vb. tek kullanımlık ekipmanların kullanılması tüm tedarik zinciri boyunca ciddi verimsizliklere neden oluyor. Firmaların kendi ekipman havuzlarına sahip olması da bu verimsizlikleri tamamen ortadan kaldırmıyor. Örneğin yaptığımız araştırmada kendi ekipman havuzuna sahip bir müşterinin CHEP’in ekipman yönetim hizmetine geçmesiyle birlikte yüzde 20 daha az maliyete katlandığını ortaya koyduk. Bu doğrultuda müşteriye sağlanan ana faydalar ise boş ekipman taşımasının önlenmesi, takip sistemleri sayesinde daha az ekipman kaybının yaşanması ve bu çözümün outsource edilmesi ile satın alma maliyetlerinin ortadan kaldırılması oluyor” dedi.

 

Maliyetleri azaltan çözümler

Global anlamda 15 yıldır otomotiv sektörüne hizmet verdiklerini ve mevcutta 185 iş ortakları bulunduğunu belirten Gökgöz “CHEP olarak, sahip olduğumuz ağ ve bilgi birikimi doğrultusunda özel endüstriyel çözümlerimizle tedarik zincirinin her aşamasında hem ana sanayi otomotiv üreticileri hem de tedarikçilerin esnekliklerini ve verimliliğini artırıyoruz. Avrupa standartlarındaki katlanabilir plastik konteyner ve kasa çözümlerinin yanı sıra koruyucu iç profil ve aksesuarlarımızla iş ortaklarımıza hizmet veriyor ve ürünlerin korunmasında yardımcı oluyoruz. Katma değeri olmayan faaliyetleri ortadan kaldırarak maliyetleri azaltan ve avantajları gösteren bir finans modeli hazırlıyor, daha az ekipmanla daha fazla yükün etkin bir şekilde taşınmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda uluslararası nakliyatlarda kesinti olmaması için gümrük işlemlerine destek veriyor, bu sayede parça teslimindeki gecikme ve para cezası ödeme riskini azaltıyoruz” dedi.

Mobilitenin geleceği

Küresel deneyimi ve 180 yılı aşkın uzmanlığıyla şirketin otomotiv endüstrisine yönelik geliştirdiği teknolojileri sunmak üzere Schneider Electric Otomotiv Segment Lideri Barlas Koç, EcoStruxure for Automotive ve mobilite üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Ulusal ve uluslararası otomotiv dünyasından uzmanların katıldığı etkinlikte şirketin yeni nesil çözümleri büyük ilgi topladı.

Schneider Electric, otomotiv endüstrisini şekillendiren bağlanabilirlik, otonom sürüş ve elektrifikasyon trendleri doğrultusunda geliştirdiği EcoStruxure for Automotive, tesislerin zekasını artırarak optimum verimlilikle çalışmalarını ve çok sayıda farklı sistemi tek bir platformda birleştirerek operasyonel verimliliklerini sağlıyor. Şirketin IoT tabanlı açık, farklı marka ürünlerle çalışabilen otomasyon çözümü platformu olan EcoStruxure, otomotiv üretiminde sürdürülebilirliği, verimliliği ve izlenebilirliği iyileştirmek için değer zincirinizin her adımında dijital dönüşüm sağlıyor. Haberleşen ürünler, uç kontrol ve uygulama, analitik ve servisler katmanlarından oluşan EcoStruxure mimarisi aynı zamanda Nesnelerin İnterneti, haberleşme ve bulut teknolojileri, büyük veri analitiği ve siber güvenlik gibi teknolojileri kullanıyor ve tüm katmanlarda dijital dönüşüme hizmet ediyor. Böylece şirketler, üretimlerini daha bağlı ve daha akıllı teknolojilerle optimize ediyor, verimliliklerini, güvenliklerini ve sürdürülebilirliklerini artırıyorlar.

 

 

 

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım..


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam