SON DAKİKA
reklam
reklam

HALK ARTIK BİLGİLENDİRİLECEK

Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2020, Salı - 11:33   Okunma Sayısı: 47280
Son 10 ayda 20 Milyon borç ödeyen Bilecik Belediyesi bundan sonraki süreçte kamuoyunun bütçeyle ilgili tüm gelişmelerden haberdar edileceğini açıkladı.

 

 

 

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, her 3 ayda bir halkın bütçe gerçekleşme raporuna ulaşabileceğini bildirdi. Bilecik Belediyesi bundan sonraki süreçte şeffaf belediyecilik anlayışının tüm gerekliliklerini yerine getirmeye devam edeceklerinin altını çizdi. Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin; şubat ayı belediye meclis toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Şahin “Göreve geldiğimiz 1 Nisan tarihinden bu yana 80 milyonluk borcun 20 milyonunu ödedik ve hizmetlerimiz de hız kesmeden devam ediyor” dedi. Toplantıda açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Semih Şahin “Bilecik Belediyesi’nin 15 yılda edilen 80 milyon borcun 20 milyonunu ödedim. Zamanında kamuoyu ve vatandaşlarımızı bilgilendirme adına basın mensuplarına da açıklamıştım. Görevi devraldığımda 80 milyonluk borcu bugün itibariyle 60 milyona çekmişim. Yani burada çok basit bir matematik hesabı var. Bu on aylık süre zarfında 20 milyon borcu ödemişim. Bununla birlikte Bilecik Belediyesi olarak kültürel, sanatsal aktivitelerimiz ve fiziki çalışmalarımız da devam ediyor. Sadece çalışmalarımızın bir kalemi olan asfaltlamada binlerce ton asfalt kullandık. Borçlanma konusuna dönersek, devlet borçlanmayla ilgili çerçeve ve miktarı belirlemiş. Yani benim bütçem ne kadar? 135 milyon. Gerçekleşme hedefi nedir? Örnek veriyorum 120. Biz bu hesapla 12 milyon kadar borçlanabiliriz. 12 milyon 1 lirayı alamazsınız zaten. 12 milyon diye buna sınır koymuş zaten devlet. Yani şunu demek istiyorum. Bizde kaçak ve köçek olmaz’’ ifadelerini kullandı. 

 

Şeffaf Belediyecilik anlayışı

Şeffaf belediyecilik anlayışını benimsediklerini söyleyen Başkan Şahin; “Her 3 ayda bir bütçe gerçekleşme raporunu kamuoyuyla paylaşarak, şeffaf belediyeciliğin en güzel örneğini sergileyeceğiz” dedi. Göreve geldiği günden bu yana; ihale çalışmaları ve Belediye Meclis toplantılarının canlı yayın ile kamuoyuyla paylaşıldığına vurgu yapan Semih Şahin; Bilecik Belediyesi bütçe gerçekleşme raporunu 3 ayda bir halkın sunacaklarını belirtti. Bilecik Belediyesi olarak yaptıkları çalışmaların açık, anlaşılır ve şeffaf belediyecilik anlayışı çerçevesinde gerçekleştirildiğini kaydeden Başkan Şahin, ‘’Ben yılın her çeyreğinde kamuoyu ve vatandaşlarımızı bilgilendirme adına yani bu Nisan ayının başından başlamak üzere bütçemiz ve ödediğimiz borçla ilgili detaylı bilgiyi vereceğim. Yani bütçe değerlendirme raporunu şeffaf ve açık belediyecilik anlayışı gereği kamuoyuyla paylaşacağım. Yani bu bilgilendirme yılın her çeyreğinde olacak. Şu ana kadar hiç yapılmamış bir çalışmadan bahsediyorum. Bunu biz yapacağız. Çünkü bizim hiçbir gizli, saklı ve kaçak işimiz olmayacak” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanımız Semih Şahin, Şubat ayı belediye meclis toplantısında, basın mensuplarına, meclis üyeleri ve katılımcılara verdiği bilgi kapsamında, ‘’Göreve geldiğimiz 1 Nisan tarihinden bu yana 80 milyonluk borcun 20 milyonunu ödedik ve halkımıza hizmetlerimiz de devam ediyor’’ dedi.

 

Şubat ayı meclis toplantısı yapıldı

Belediye Başkanı Semih Şahin’in başkanlığında gerçekleştirilen Şubat ayı meclis toplantısında 13 gündem maddesi görüşüldü. Belediyenin 2020 Mali Yılı içinde ödemesi devam eden banka borç stoğunun değerlendirilerek yeniden yapılandırılması ve Bilecik Belediyesi hizmetlerinde kullanılmak üzere araç satın alınması ve diğer ihtiyaçlarda kullanılmak üzere 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 15/i, 18/d ve 68. maddelerine istinaden iç borçlanma konusunda yapılan görüşme hakkında meclis üyelerine bilgi verildi. Gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda açıklama yapan Belediye Başkanı Semih Şahin, şunları söyledi: ‘’Bilecik Belediyesi’nin 15 yılda edilen 80 milyon borcun 20 milyonunu ödedim. Zamanında kamuoyu ve vatandaşlarımızı bilgilendirme adına basın mensuplarına da açıklamıştım. Ben görevi devraldığımda 80 milyonluk borcu bugün itibariyle 60 milyona çekmişim. Yani burada çok basit bir matematik hesabı var. Ben bu on aylık süre zarfında 20 milyon borcu ödemişim. Bununla birlikte Bilecik Belediyesi olarak kültürel ve sanatsal aktivitelerimiz devam ediyor ve fiziki çalışmalarımız da devam ediyor. Sadece çalışmalarımızın bir kalemi olan asfaltlamada binlerce ton asfalt kullandık'' dedi.

Vatandaşa daha iyi hizmet

Belediye Başkanı Semih Şahin Bolu’da gerçekleştirilen İl Belediye Başkanları Toplantısına katıldı.

Şehirler için yapılacak çalışmalar ve projeler hakkında fikir alışverişlerinin yapıldığı toplantıda, vatandaşlarımıza daha iyi hizmet etmenin yolları arandı. Belediye Başkanı Semih Şahin, gerçekleştirilen toplantının birçok açıdan faydalı olduğunu belirterek, ‘’Meslektaşlarımızın katılımı ile İl Belediye Başkanları toplantısı için Bolu’da bir araya geldik. Vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek adına şehirlerimizde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunduğumuz toplantılarımız devam ediyor. Bizlere ev sahipliği yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a ve katılan başkanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.’’ İfadelerini kullandı. Başkan Şahin ve belediye başkanları, 3 gün süren program kapsamında Bolu Belediyesi birimlerini gezerek, çalışma ve projeler hakkında detaylı bilgiler aldı.

Şehir meydanı rahat nefes alacak

Bilecik Belediyesi tarafından Bilecik Belediyesi Aile Çay Bahçesi olarak bilinen alanda gerçekleştirilecek proje ile şehir meydanı rahat bir nefes alacak.  7’den 70’e her kesimden vatandaşımızın rahatlıkla vakit geçirebileceği ve birçok etkinlik alanının bulunacağı projenin mimari çiziminin tamamı, Bilecik Belediyesi tarafından hazırlandı. Bitki sergi alanlarından, dinlenme ve eğlenme mekanlarına, sanat galerinden gösteri alanlarına kadar her yaş grubundan insanlarımızın vakit geçirebileceği proje kapsamında yeni bir şehir meydanı gerçekleştirilecek.

4 bin metre karelik alan üzerine inşa edilecek projede, sanat galerileri, amfi tiyatro ve birçok etkinlik alanı yer alacak. Mimarisi Bilecik Belediyesi tarafından hazırlanacak proje ile atıl vaziyette ve kullanılmayan alanlar yeniden düzenleme ile vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak.

Şehir merkezinin vitrini görünümünde olacak proje ile şehir merkezinin yüzde 80’i yeşil alan olarak değerlendirilecek. Özgün peyzaj çalışmaları ile birçok türden ağaç ve bitkinin yer alacağı proje kapsamında şu an kullanılan ve eski görünüme sahip çeşme revize edilerek, yeniden halkımızın hizmetine sunulacak. Özgün mimari yapısı ile şehir merkezinin canlılık kazanacağı projede 6 adet girişin yer alacak ve yeme içme alanları yer alacak. Dezavantajlı gruptaki vatandaşlarımızın rahatlıkla faydalanmaları için her türlü detayın yer aldığı proje tamamlandıktan sonra fikir alışverişinde bulunulması amacıyla Kent Konseyinin ilgili alt kurullarında ele alınacak. Çocukların oyun oynayabilecekleri alanların da yer alacağı proje ile şehir merkezindeki sosyal, ticari ve ekonomik hayata hareketlilik kazandırılması amaçlanıyor.

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam