SON DAKİKA
reklam
reklam

Dostluk bağları pekişti

Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2021, Çarşamba - 16:52   Okunma Sayısı: 45927
Balkan Ülkelerinin aralarındaki dostluklarının pekiştirilmesi ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla organize edilen Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirildi.

Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı'na Türkiye'den Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale il ve ilçe belediye başkanları ile Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gagavuz yeri, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan, Yunanistan’daki yerel yönetimlerden temsilcilerle sivil toplum örgütleri katıldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekirdağ'ın Süleymapaşa İlçesinde pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen Çalıştay'da balkan derneklerinin başkan ve temsilcileri de dahil 183 kişi olmak üzere toplam 200 katılımcı yer aldı. Pendemi dolayısıyla çalıştaya katılamayan yabancı misafirler de tele konferans yöntemi ile çalıştaya bağlanarak görüşlerini katılımcılarla paylaştılar. Konuşmaların ardından çalıştay kapsamında Gençlik, eğitim ve kültür işbirliği, Ekonomik işbirliği ve Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Grupları oluşturularak, Balkan Ülkeleri ile dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi adına yapılması planlanan çalışmalar ve projeler ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Belediye başkanları görüşlerini paylaştılar

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen `Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı'nda ev sahibi belediye başkanları adına; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, misafir belediye başkanları adına ise Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan, Romanya Babadağ Belediye Başkanı Georgian Caraman, Mestanlı Belediye Başkanı İlkur Kyazım Mümün, Sfantu Gheorghe Belediye Başkan Vekili Toth Birtan Csaba, İpek Belediye Başkanı Gazmend Muhaxheri, Rojay Belediye Başkanı Rahman Huviç ve Merkez Jupa Belediye Başkanı Aryan İbrahim bir konuşma gerçekleştirerek görüşlerini paylaştılar ve çalıştayın hayırlı olması temennisinde bulundular.

Tekirdağ merkez üssü olmaya aday

Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı'na ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Tekirdağ olarak Balkan ülkeleri ile sadece coğrafi değil, kültürel, tarihsel ve ekonomik anlamda da kökleri seneler öncesine dayanan güçlü bağlarımız var. Tekirdağ, Anadolu'dan Balkanlara; Balkanlar'dan Anadolu'ya göçte güzergâh olmuş ve buraya yerleşen herkesi bağrına basmıştır. Bütünü itibari ile Tekirdağ, Balkan kökenli vatandaşlarımızın en yoğun yaşadığı kentlerden bir tanesidir. Balkan kökenli vatandaşlarımızın ve hala Balkanlar'da yaşamakta olan soydaşlarımızın varlığı komşu ülkelerle olan ilişkilerimizin geliştirilmesi konusunda zengin imkânlar sunmaktadır. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün `Yurtta Barış, Cihanda Barış' ilkesi doğrultusunda tüm dünya ülkeleriyle olduğu gibi Balkan ülkeleri ile de kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkilerimiz daha da güçlendirilmelidir. Bu alanda yapılacak çalışmalarda Tekirdağ bir merkez üssü olmaya adaydır. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bu uğurda tüm imkânlarımızı seferber etmeye hazırız. Aynı zamanda Trakya Belediyeler Birliği'nin de başkanı olarak Yunanistan, Bulgaristan ve diğer ülkelerle ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz'' dedi.

İkili ilişkilerin önü açılacak

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Balkan Ülkeleri, Komşu Ülkeler Daire Başkanlığı oluşturacaklarının altını çizen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, ''İnanıyorum ki; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak düzenlendiğimiz Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı ikili ilişkilerin ilerletilmesinde katılımcıların yolunu açacak ve işbirliğinin geliştirilmesine de katkı sağlayacaktır. Yüzünü güneşe dönen insanların diyarı Tekirdağ'da düzenlenen çalıştaya mensubu olmaktan gurur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi'nin üst yönetiminin, Cumhuriyet Halk Partili il ve ilçe belediyelerinin katılması bu büyük camianın Balkanlarla olan ilişkilere verdiği önemin büyük bir göstergesidir. Türkiye'nin medeniyetler beşiği olduğu gerçeğinden hareketle halkımızın tüm kesimlerini kocaman yüreği ile kucaklayan Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, CHP bünyesinde Balkan Masası kurarak kültür mozaiğinin önemli bir parçası olan Balkan kökenli vatandaşlarımıza ve Balkanlar'a verdiği önemi açık bir şekilde ortaya koymuştur. Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayımıza büyük katkı sunan ve katılımlarıyla onurlandıran Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na en samimi duygularımla teşekkür ediyorum. Son derece yararlı olacağına inandığım Balkan Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı'na ülkemizden ve Balkan ülkelerinden katılan yerel yönetim kurumlarının değerli temsilcilerine ve ayrıca bu büyük organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor. Çalıştayın hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

 

Trakya ve Balkan coğrafyası bir araya geldi

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İş Birliği Çalıştayı’na katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşma yaptığı çalıştayın devamında Başkan Gerenli Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Çalışma Grubu Toplantısı’nda yer aldı. Toplantıda Lüleburgaz Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar büyük ilgi görürken, toplantıdan karşılıklı iş birliği mesajı çıktı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İş Birliği Çalıştayı büyük bir katılımla gerçekleşti. Çalıştaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin Balkan Masasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Edirne Belediye Başkanı Recep Özkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu, Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gagavuz yeri, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan, Yunanistan’daki yerel yönetimlerden temsilcilerle sivil toplum örgütleri katıldı.

“Sen-ben değil, hepimiz temelinde çalışacağız”

Çalıştayda Trakya’dan ve Balkan coğrafyasından belediye başkanlarıyla CHP Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak ve Seyit Torun da konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kürsüye çıkan Genel Başkan Kılıçdaroğlu çalıştayın önemine dikkat çekerek, “Her türlü taassuptan uzak, ahbap çavuş ilişkilerinin dışında halkın seçtiği yerel yöneticilerimizle beraber bu çalıştayın yapılması son derece değerlidir. Sen-ben diyerek değil, ‘hepimiz’ temelinde çalışacağız. Bunu yapabilecek kaynağımız var. Balkanlara yönelik çalışmalarımızın iç politikaya alet edilmeden milli vasfın muhafazası önemlidir. Burada belediye başkanlarımıza büyük görev düşüyor. En büyük dileğim her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından bir kardeş belediyesi olsun” dedi.

 

Çalışma grubunda Lüleburgaz’a büyük ilgi

Çalıştayın açılış konuşmalarının ardından Başkan Gerenli’nin de aralarında bulunduğu katılımcılar çalışma grubu toplantısına geçti. Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Çalışma Grubu Toplantısı’nda Başkan Gerenli Lüleburgaz Belediyesi’nin Balkan ülkeleriyle birlikte gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı. Lüleburgaz Belediyesi’nin projeleri büyük ilgi çekerken fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda iş birliği kararları çıktı. Toplantı sonrası konuşan Başkan Gerenli, “Balkanlardaki yerel yönetimlerimiz ile başta ekonomi, kültür ve gençlik olmak üzere birçok farklı alanda yapılabilecek işbirliklerini ele alacağız. Atamızın dediği gibi ‘Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Tarih bağı kurmamız lazım, folklor bağı kurmamız lâzım. Bunları kim yapacak? Elbette biz!’” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme