SON DAKİKA
reklam
reklam

Olimpiyat şıklığı

Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2021, Pazartesi - 23:22   Okunma Sayısı: 28120
Tokyo Yaz Olimpiyatları için kota turnuvaları sona erdi. Katılacak sporcular da belli oldu. Dünya sporunun en önemli madalya mücadelesinden önce bakışlar, ülkelerin giyecekleri kıyafetlerin sergilendiği koleksiyonlara çevrildi

Olimpiyatlara sayılı günler kala spor dünyasında Olimpiyat modasının rüzgarları esmeye başladı. Ülkelerin olimpik takımları, Japonya'da giyecekleri bir birden şık kıyafetleri düzenledikleri defilelerle görücüye çıkarttılar. Olimpiyatlar her ne kadar sportif bir etkinlik olsa da spor kıyafetleri, formalar, mayolar ünlü tasarımcıların kaleminden bir moda şıklığına dönüştürüverdi. Şu aralar, Olimpiyatlarda kimlerin madalya alacağından daha ziyade kimlerin ne kıyafetler giyeceği konuşulmaya başladı. Hem spor tutkunları, hem de moda dünyasını takip edenler, moda tasarımcıları tarafından oluşturulan Olimpiyat koleksiyonlarını bir biri ardınca gelen defilelerle görme imkanı buldu. Olimpiyatların madalya avcıları zorlu mücadele öncesinde Olimpiyatların açılış ve kapanış törenleri ile müsabakalarda giyecekleri forma ve mayoları sergileme imkanı buldular. Olimpik kıyafetler, ülke takımlarına, sporculara ve dolayısıyla da moda markalarına çok büyük kazançlar sağlıyor. Olimpiyatların başlaması, devamı, sona ermesi ve bir sonraki Olimpiyata kadar olan süreçte milyarlarca dolarlık satışlar yapılıyor. Olimpik spor modasını yakından takip eden Uluslararası Olimpiyat Komitesi ise sadece sponsorluk ödemesi yapan firmaların tanıtımlarına izin veriyor. Komite bu işi o kadar ciddiye alıyor ki, oluşturdukları marka dedektifleri aracılığı ile kaçak reklam yapan firmaları tespit ediyorlar. Bir firmanın Olimpiyatlarda yer alabilmesi için mutlaka organizasyonla sponsorluk anlaşması yapması gerekiyor.

 

Spor kıyafetleri Olimpik Gün'de tanıtıldı

 

Geçtiğimiz yaz düzenlenmesi planlanan ancak COVID-19 küresel salgını sebebiyle 2021’e ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları, 23 Temmuz - 08 Ağustos 2021 ve Paralimpik Oyunları 24 Ağustos-05 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Olimpik takımlar Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunlar için hazırlanan koleksiyonlarını gerçekleştirdikleri lansmanlarla tanıtıyorlar. Tanıtımların çoğu, Modern Olimpik Hareket'in doğum günü olarak kabul edilen Olimpik Gün'de gerçekleştirildi. Olimpiyatlarda boy gösterecek ulusla takımlar, dünyanın önde gelen moda markaları ve tasarımcılarının imzasını taşıyan spor kıyafetleriyle spor ve moda severlerin huzuruna çıktı. Defilelerde seyahat kıyafetleri, seremoni kıyafetleri ve sportif müsabaka kıyafetler kamuoyuna tanıtıldı.

 

Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayacak

 

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunlarında ülkemiz için yarışacak sporcularımız, NIKE koleksiyonu üzerine ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil eden genç tasarımcı Bünyamin Aydın’ın tasarladığı sportif kıyafetler ile Türkiye’yi temsil edecekler. İstanbul merkezli lüks sokak giyim markası Les Benjamins’in kurucu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın, Tokyo 2020’de sporcularımızın taşıyacağı formalarda yer alacak özel bir tasarım çalışması gerçekleştirdi. Sportif kıyafetler üzerinde yer alan tasarımlarda, Türk kültür mirasının temel yapı taşlarından biri olan Türk halı ve kilim motiflerinden ilham alındı. Tasarım çalışması, Türk halı/kilim desenlerinde tekrar eden motiflerden esinleniyor ve özgünlük, birlik, yaratıcılık ve çeşitlilik kavramlarına vurgu yaparak dört ayrı monogram desenin bir araya getirilmesinden oluşuyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın geliştirdiği yeni vizyon çerçevesinde büyük bir titizlikle hazırlanan Tokyo 2020 Team Türkiye koleksiyonlarının, ilhamını köklerinden alan güçlü ve modern yaklaşımıyla Türkiye’nin tanıtımı ve küresel imajına da olumlu katkı sağlayacağı düşünülüyor.

 

İtalya takımında Armani imzası

 

Giorgio Armani ve İtalya Olimpiyat Komitesi yetkilileri, Armani'nin Olimpiyat Oyunlarında İtalyan takımının resmi üniforma tasarımcısı olacağını duyurdu. Olimpik sporcular, düzenlenen defilede Tokyo'daki 2020 Oyunları için Armani'nin Japonya'ya olan sevgisini yansıtan, Japonya'nın yükselen kırmızı güneşinin İtalyan bayrağının yeşil-beyaz-kırmızısına dönüştüğü görünümleri tanıttı. İtalya Ulusal Olimpiyat Komitesi başkanı Giovanni Malago, sunum için hazırdı. Armani'yi "spor dünyasına ve ülkemizi temsil eden takımlara en fazla güveni veren" tasarımcı olarak övdü. Armani daha önce 2012'de Londra'daki Yaz Oyunları ve 2016'da Rio de Janeiro'da ve 2014'te Rusya'nın Sochi kentinde ve 2018'de Güney Kore'nin Pyeongchang kentinde düzenlenen Kış Oyunları için İtalyan Olimpiyat ve Paralimpik üniformalarını tasarlamıştı. İtalyan takımının elbiselerindeki organze yüzeyler, şık ve genç bir görünüm sunuyor. Pantolonlar geniş palazzo pantolon, ceketler ise hem kruvaze hem de tek düğmeli. Yukarı kalkık gömlek yakaları ve gösterişli kravatlar sporcuya ciddi bir zarafet havası veriyor. Koleksiyonda yer alan bluzlar, anoraklar ve hafif pardösülerle güçlü bir sportif dinamiğe sahip.

 

Beyaz ağırlıklı kıyafetlerle yer alacaklar

 

Tokyo 2020 Olimpiyatları'na sayılı günler kala Birleşik Devletler Olimpiyat takımı Japonya için hazırlanan kıyafetlerini tanıttı. Takım kiti hem Yaz Olimpiyatları, hem de Paralimpik Oyunları kapsıyor. Sporcuların madalya podyumunda giyecekleri kıyafetler, kısa kesilmiş bir ceket ve pantolondan oluşuyor. Beyaz ağırlıklı kıyafetlerin alınacak altın madalyaları daha fazla öne çıkartacağı düşünülüyor. Nike imzası taşıyan sportif kıyafetler, yüzde yüz geri dönüştürülmüş polyesterden, ve yüzde yüz geri dönüştürülmüş naylondan yapıldı. Nike, ayrıca basketbol, kaykay, futbol ve atletizm dahil olmak üzere çeşitli sporlar için yeni üniformalar tasarladı. Kaykaycılar, kaykay kültürünün simgesi olan renkli ve bol kesimli tasarımlarla sporlarının olimpik ilk çıkışı için benzersiz bir görünüme kavuşuyor. Birleşik Devletler kadın basketbol takımına 1996 Oyunlarındaki popüler tasarımını anımsatan kırmızı bir üniforma hazırlandı. Erkekler ise kırmızı omuzların altında mavi üzerine beyaz çizgiler olan tasarım ile temsil edilecek. Birleşik Devletler futbol takımları, lacivert şortlu beyaz iç saha formaları ve lacivert şortlu lacivert deplasman formaları giyecek. Deplasman forması tasarımı özellikle benzersiz ve göğüs kısmında açık mavi kamuflajdan ilham alan bir tasarıma sahip. Birleşik Devletler atletizm takımı ise kollu kırmızı, beyaz ve mavi elektrik desenlerine sahip tasarımlarında şık ve güçlü görünecek.

 

Unisex giysiler bitki bazlı liflerden

 

Japonya Olimpik Takımı, hem Tokyo 2020 Olimpiyatları hem de Paralimpik Oyunlarının Açılış Törenlerinde giyeceği resmi üniformaları açıkladı. Japon sporcular hem Olimpiyatlarda hem de Paralimpik oyunlarda ilk kez aynı formaları giyecek. Kararın, kapsayıcı bir topluma ulaşma konusundaki değerleri ve taahhüdü yansıtmak için alındığı belirtildi. Açılış Töreni versiyonunda beyaz bir ceket ile kırmızı pantolon veya etek giyilecek. Açılış Töreni üniformalarının tasarımları, Japonya'nın en büyük moda perakende zincirlerinden biri olan Aoki Inc tarafından üretildi. Sporcuların lacivert bir blazer ceket ve beyaz pantolon modellediği etkinlikte ikinci bir üniforma ortaya çıktı. Bu kıyafetleri Japon sporcular Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarındaki diğer tören etkinliklerinde giyecekler. Unisex giysiler, bitki bazlı lifler içererek çevre üzerinde düşük bir CO2 etkisine sahip olacak ve ısıya karşı koruma sağlayan özelliklere sahip olacak şekilde üretildi.

 

 

 

 

 

Sıcak ve nemli havaya uygun giysiler

 

Büyük Britanya Olimpiyat takımı Olimpik kıyafetlerde şıklık ve görsellikten önce ısıya dayanıklı giygilere öncelik verdi. Kıyafetlerde ayrıca ev sahibi şehre bir selam olarak, Japon tipografisinde "Büyük Britanya" kelimeleri ile süslenecek. Büyük Britanyalı sporcuları tarafından tanıtılan yeni forma, aynı zamanda belirgin bir kırmızı çizgi içeriyor. Adidas'ın kendi bünyesindeki ekibi tarafından oluşturulan yeni tasarımlar, şirketin sıcak ortamlarda kullanım için optimize edilmiş soğutma malzemesi ve dokular kullanılarak yapıldı. Bu durumun İngiliz sporcuların Tokyo'da daha iyi performans göstermesine yardımcı olacağını söyleniyor. Tasarımlar oldukça güzel ve sporcuların bu kıyafetleri beğeneceği kesin. Bu durumun iyi performans getirmesi hedefleniyor. Tokyo'nun çok sıcak ve nemli olması, performansı en üst düzeye çıkarmak için doğru teknolojinin kullanılmasını zorunlu kıldı. Yeni tasarım, Tokyo 2020'nin küresel pandemi göz önüne alındığında şimdiye kadarki en zorlu Oyunlar olarak ayarlanacağını söyleyen İngiliz Paralimpik Birliği CEO'su Mike Sharrock tarafından da memnuniyetle karşılandı. Olimpiyat takımının Kıyafet tasarımı birlik bayrağını içerirken, Adidas'ın İngiliz aslanı ve dört ulusun ikonik çiçek sembolleri ile koyu renklerle harmanlanmış bir tasarıma sahip olduğu köy kapşonlusunda birliğe vurgu yaptığı gözleniyor. Kitte ayrıca en az yüzde 40 geri dönüştürülmüş malzeme kullanıldı.

 

Yeşil ve neon sarısı ağırlıklı kıyafetler

 

Wylie's Baths'ta Sidney'in büyüleyici bir sabahında Avustralya Olimpiyat takımı resmi açılış töreni üniformalarını tanıttı. Sportscraft tarafından Avustralya Olimpiyat Komitesi ile işbirliği içinde tasarlanan üniformalar, ülkenin spor mirası ile sporculara yeşil ve altın rengi bir moda esintisi sunuyor. Bu, Avustralya'nın en eski moda yaşam tarzının Tokyo'da yazın sıcağına ve nemine uygun biçim, işlev ve konforla ülkenin uluslararası bir sahnede temsil edileceğini gösteriyor.

Sporcuların kıyafetleri, kısa kollu bir gömlek, yarı resmi şort, tenis tarzı bir elbise, etek, kravat, atkı, kemer ve blazer ceketten oluşuyor. Sportscraft'ın tasarım ekibi, özellikle ünlü Shibuya Crossing kavşağı olmak üzere Tokyo'nun canlılığından ve kaosundan ilham aldı. Ev sahibi şehrin parlaklığını ve keskin açılarını Avustralya kültürü ve spor tarihi ile birleştirerek hem gösterişli hem de eğlenceli olan minimalist, modern bir estetik oluşturdular. Beyaz kıyafetler, zengin, prestijli yeşil ve neon sarısı ile tamamlandı.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop