SON DAKİKA
reklam
reklam

Anadolu lezzetleri fuarda buluştu

Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2021, Cumartesi - 23:34   Okunma Sayısı: 22578
İstanbul Kongre Merkezi'nde 7 Şehir, 7 Bölge, 7 Ülke mottosuyla düzenlenen Gastronomi Turizmi Fuarı'nda Hatay'dan İzmir'e, Gaziantep'ten Bursa'ya, Adana'dan Karadeniz'e bir çok yerel lezzet katılımcı ve ziyaretçilerle buluştu

 

İstanbul Kongre Merkezi’nde Turizm Medya Grubu ve Gastronomi Turizm Derneği (GTD) ortaklığı ile gerçekleştirilen Gastroshow'a 160 katılımcı, 15 bin ziyaretçi ile 50 konuşmacı ile katıldı. Her yıl dünyaca ünlü markaları ve etkinlik profesyonellerini ağırlayan ACE of M.I.C.E. etkinliği ile eş zamanlı gerçekleştirilen Gastroshow, tüm gastronomi sektörü paydaşlarını bir araya getirerek ticari hacmin arttırılmasını ve konferans programıyla dünya liderlerini sektörle buluşturdu. İstanbul Kongre Merkezi’nin açık alanında üç gün süren GastroShow etkinliğinde dome çadır konsepti toplantı odası ile fuara değer katan içerikler üretildi. Türk mutfağı, peynir, pide, döner, çay, Türk Kahvesi gibi Workshop’lar bir Dome çadırı içinde yapıldı. Diğer Dome konferans alanında ise Türk mutfağının önemi, yıldızlar geçidi (Türkiye ve dünyanın en önemli şefleri), hikayeleri ile 7 gastronomik şehir, coğrafi işaretli ürünler, 7 ülke mutfağı, sokak lezzetleri, modern Türk mutfağı, sağlıklı beslenme, vegan-vejeteryan beslenme, iklim değişikliğinin yemeklere etkisi ile dünya gastronomi trendleri üzerine değerli konuşmacılar eşliğinde bilgilendirici oturumlar yapıldı. Bunun yanı sıra Dünya Gastronomi Derneği Başkanı Erik Wolf, Respond on Demand kurucusu ve Dünya Yemek SanatIarı Derneği Üyesi Bergamo Üniversitesi Profesörü ve Gıda Turizmi Araştırmacısı Roberta Garibaldi gibi değerli konuşmacılar oturumlarda tecrübe ve bilgilerini katılımcılarla paylaştılar.

Hatay’ın damak çatlatan lezzetleri

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hataylı işletme ve kooperatiflerin stantlarını ziyaret ederek Hatay’ın damak çatlatan lezzetlerini tanıttı. Hatay gastronomisini tanıtmak için Gastroshow'da bulunduklarını söyleyen Savaş, ''Hatay’ın yemeklerinin bir kısmını demo olarak yaptığımız programımızla tanıtmaya başladık. Programda gastronomi ile ilgili kısmı devam edecek. Şu anda stantımızda da Hatay ve turzim ile ilgili konuları paylaşıyoruz. Hatay 2017 yılından itibaren UNESCO tarafından tescillenmiş gastronomi şehri olarak ilan edildi. Dünya mutfağı olma yolunda ilerliyoruz. Dünya mutfağını da tanıtmak için de EXPO’yu yapıyoruz” dedi. Hatay’ın birçok medeniyete ev sahipliği yapmış özel bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Savaş, “Hatay 9 yılı aşkındır Suriye ile ilgili problemlerle anılıyor ama Hatay ayakta ve yılladır biriktirmiş olduğu değeri var. Medeniyetler şehri olması, derin bir kültüre sahip olması, yedi tane ilçenin denize komşu olması açısından önemli bir şehir. Ayrıca Hatay, 13 medeniyete ev sahipliği yapıp yüzyıllarca Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Anadolu arasındaki önemli bir ticaret merkezi olan bir şehir. 600’ün üstünde yemek kültürüne sahip belki de Türkiye’de ilk ve tek şehir. Bu nedenle UNESCO tarafından tescillendi” değerlendirmesinde bulundu. Fuarda aşurdan kabak boraniye kadar birçok yemeği tanıttıklarını ifade eden Lütfü Savaş, “Mutlaka misafirlerimizin Hatay’a gelmesini bekliyoruz. Hatay bir mozaik şehri. Kendi insanlarının mozaik olması dışında dünyanın en büyük mozaik müzesi ve dünyanın en kaliteli mozaik oteli de Hatay’da. Herkesin Hatay’ın güzelliklerini görmelerini ve mutfak lezzetlerini tatmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Topraktan, güneşten, tarihten gelen lezzet

Dünya mutfağının Anadolu mutfağının lezzetine ihtiyacı olduğunu söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, '' Tek başına gastronomi değil, gelen turistin bir hafta şehirde kalabilmesi için şehrin tarihi yerlerini gezebilmeleri adına restorasyon işlemlerimizi tamamladık. Her ilçenin elinde Gaziantep’te tarihi bir alan var. Dülük’ye Zeugma ve Roma Dönemi, Yesemek’te Hitit dönemi heykel atölyeleri bunların her biri şu anda UNESCO’nun geçici listesinde bulunuyor.Fırat’ın incisi Rumkale için sahil düzenlemesi yaptık. Türkiye’nin en büyük cam terasını yapıyoruz. Hizmete alınması için de geri sayımı başlattık. Çok kısa sürede bitecek. 2 ay sonra cam terasımız bittiğinde michelin yıldızı şefler gelecek ve menengiç kahvesini içecek. Eğer, Eiffel Kulesi’ne 80 milyon insan geliyorsa Gaziantep’e de bu turistlerimiz gelebilir. Bu bizim elimizde” diye konuştu. Seyahat türlerinin kültür, spor, lezzet odaklı bir bakış açısına sahip olması gerektiğini söyleyen Başkan Şahin, ''Gastronomi Festivalinde bu bahsettiğimiz yeni konsepte başladık. Mottomuz ise ‘Topraktan, güneşten, tarihten gelen lezzet’ idi. Bunların hepsi çalışıldı. Eğer siz bir yemek yapmak istiyorsanız önce, toprağa dönmeniz tohumdan başlamanız lazım. Eğer tohumunuz sağlıklıysa güvenliyse salçanızın lezzeti yemeğinizin tadını doğrudan etkiliyor. O yüzden bu ekosistemde hangi alanda ne yapmanız gerektiğini iyi çalışmanız lazım. Şu anda Gaziantep’in 58 ürün coğrafi işaret aldı. İlçe bazlı çalışmalarımız hali hazırda sürüyor. Ürünlerimizin çıkmasıyla birlikte de Mutfak Sanatları Merkezi’mizi oluşturduk'' diye konuştu.

Bursa’nın eşsiz lezzetleri

Tarihi kültürel mirası, Uludağ’ı, gölleri, sahilleri ve sanayi potansiyeli ile her dönem Türkiye’nin önemli cazibe merkezlerinden biri olan Bursa, bu kez eşsiz damak tatlarıyla İstanbul’da boy gösterdi. Bursa’nın turizmden daha fazla pay alabilmesi için kentin sahip olduğu değerleri ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak için yoğun çaba harcayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu kez kentin mutfak kültürünü İstanbul’da tanıttı. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Gastronomi Turizm Fuarı & Konferansı ‘Gastro Show’da Bursa’nın gastronomi değerlerini yerli ve yabancı misafirlere anlatan Büyükşehir Belediyesi, akşam düzenlenen yemekte de Bursa lezzetlerini davetlilere ikram etti. Bursa’nın eşsiz lezzetleri İnegöl köfte, kestane şekeri, Gedelek turşusu, Bağdat hurma tatlısı, Bursasu, süt helvası, Mustafakemalpaşa tatlısı, tahinli pide, Bursa kebabı, pideli köfte ve Uludağ gazoz, davetlilerden tam not aldı. Dünya Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Eric Wolf, Bursalı Şarkıcı Fettah Can ile yerel ve ulusal yayın yapan medya temsilcilerinin de katıldığı yemekte konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “İstanbul'un hemen yanı başında olmak aslında bizim için büyük bir avantaj. Bursa gibi bir değere sahip olmak çok büyük bir avantaj. Her ilçesi, her köşesi, her bir parçası gerçekten ayrı bir güzel. Ama Bursa'nın aslında her ne kadar çok ön plana çıkmasa da gastronomi ile alakalı bir altyapısı var. Ekip arkadaşlarımla, Bursa'daki paydaşlarla beraber onları çok daha ön plana çıkarmak adına elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız. Bu konuda desteklerinizi bekliyorum. Ben özellikle ulusal basından katılan arkadaşları da Bursa'da bu konu başlığında ağırlamak isterim. Yine Bursa’nın gururlarından biri Fettah Can kardeşime teşekkür ediyorum. Bugün bizlerle beraber oldu. Sanatıyla bütün Türkiye’yi bu manada etkilemeye çalışırken, aynı zamanda iyi bir Bursalı olduğunu da her ortamda gösteriyor. Biz kendimize güveniyoruz. İnşallah bütün Türkiye, dünya Bursa’nın gastronomisiyle buluşacak” diye konuştu.

 

 

İzmir'e has lezzetler ve kent mutfağının zenginlikleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ana sponsoru olduğu GastroShow'da, İzmir'e has lezzetler ve kent mutfağının zenginlikleri vitrine çıktı. İzmirli Şef Ahmet Güzelyağdöken'in sunumuyla düzenlenen yemekte Başkan Tunç Soyer, “Olağanüstü bir cennet İzmir. Biz ne yazık ki hala derya içinde olup deryayı bilmeden yaşayan balık gibiyiz. Ama keşfettikçe, içinde yaşadıkça, tattıkça, kokusunu aldıkça, rengini gördükçe biliyoruz ki daha yapacak çok işimiz var. Daha çok çalışacağız” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda tarımı, üreticiyi desteklemenin yanında kente ait değerleri de ön plana çıkaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Kültür Merkezi'nde yapılan GastroShow'un yıldızı olmaya devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Gördüğünüz görseller aslında ne kadar büyük bir mucizenin içinde yaşadığımızı bize hatırlatıyor. 55 yılımı İzmir'de geçirdim ve her gün bu şehre bir kere daha şaşarak, bir kere daha aşık olarak yaşadım. Olağanüstü bir cennet İzmir. Biz ne yazık ki hala derya içinde olup deryayı bilmeden yaşayan balık gibiyiz. Ama keşfettikçe, içinde yaşadıkça, tattıkça, kokusunu aldıkça, rengini gördükçe biliyoruz ki daha yapacak çok işimiz var. Daha çok çalışacağız, bugün Ahmet Güzelyağdöken'in inanılmaz lezzetleriyle mucizenin bir tadımını size yaptıracağız. İzmir'in bir dünya kenti olarak, mucizevi bir kent olarak tanınmasında, bilinmesinde, biraz daha fazla fark edilmesinde sizlerin de katkısı olacaktır” şeklinde konuştu. İzmirli Şef Ahmet Güzelyağdöken'in sunumuyla gerçekleşen yemekte kırma zeytin, zeytinyağlı can erik, deniz fasulyesi, deniz börülcesi, kaya koruğu üçlemesi, Urla bebek sakız enginarı, kabak çiçeği dolması, kese yoğurdu, çingene salatası, ayvalı mini enginar, bamya turşusu, mini kalamar dolma, mavi kuyruk karides, sütlü balık, gambilya favası, fırında kuru incir tatlısı ile tulum peyniri servis edildi.

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop