SON DAKİKA
reklam
reklam

Tokyo'nun kıyısından dönenler

Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2021, Pazar - 13:37   Okunma Sayısı: 22313
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye 18 branşta 108 sporcuyla temsil edilecek. . Ancak bu başarıların yanı sıra kota sınırlaması, verilen cezalar, turnuva eksikliği, kura şansızlığı gibi pek çok sebep nedeniyle olimpiyatları kıl payı kaçıran sporcular da bulunuyor

Japonya'nın başkenti Tokyo'da başlayan Yaz Olimpiyatlarında Türk sporcular tam 18 branşta boy gösterecek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun büyük destekleri ile bu yıl ilk kez kota alan branşlar ve ilk kez Olimpiyata giden sporcularımız oldu. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda 18 branşta 108 sporcuyla temsil edilecek. Ancak bu başarıların yanı sıra olimpiyatları kıl payı kaçıran sporcular da bulunuyor. Kota sınırlaması, verilen cezalar, turnuva eksikliği, kura şansızlığı gibi pek çok sebep nedeniyle olimpiyatlara katılan sporcularımız kadar sporcu Olimpiyat kotasını kıl payı kaçırdı. Biz de 4 yıldır Olimpiyatlara hazırlanan, göğsünde ay-yıldız ile bir çok engelden geçen ama olimpiyatları kıl payı kaçıran sporcularımızı unutmadık. Onların bu çabasını takdir etmek, gelecek Olimpiyata cesaretlendirmek adına bu çalışmayı yapmayı uygun gördük. 2020 Tokyo Olimpiyatlarına nasıl katılma hakkı kazandığımız kadar, nasıl kota kazanamadığımızın da dikkatlice irdelenmesi gerekiyor.

Sadece 35 puanla kotayı kaçırdı

Olimpiyat vizesini kıl payı kaçıran sporcular içinde belki de trajik olanı Masa Tenisçi Sibel Altınkaya'nın Tokyo'nun kapısından dönmesi oldu. Katar'daki kota maçlarında İspanyol Çinlisine kaybeden Sibel Altınkaya, Portekiz'deki kota maçlarında çok başarılı sonuçlara imza attı. 3.aşamaya kadar gelen Sibel Altınkaya, Rus Noskova'ya yenilerek kota hakkı kazanamadı. Ancak Kuzey Kore'nin oyunlardan çekilmesiyle, Kuzey Koreli masa tenisçilerin yerine Avrupa'ya kota hakkı doğdu. Uluslar arası Masa Tenisi Federasyonu, yeni bir kota turnuvası yerine son kota maçlarında, hak kazanamayan en iyiler içerisinden bir kişi seçmeyi tercih etti. Böylelikle sporcumuz Sibel Altınkaya için bir umut ışığı doğdu. ITTF, Sibel Altınkaya ile İsveçli Cristine Kallberg arasında bir seçim yapmak zorunda kaldı. Mart ayında Sibel Altınkaya 1990 puanla dünya olimpik sıralamasında 182., İsveçli Kallberg ise 1835 puanla 196.sıradaydı. Ancak Kallberg, Sibel'in katılmadığı Mart ayındaki Katar Açık Turnuvasına katılıp 360 puan alınca, Haziran olimpik sıralamasında Sibel'in 35 puan önüne geçerek 180.sıraya yükseldi. Sibel ise bu araklıkta hiç bir puan turnuvasına katılamadığı için sıfır puan çekti ve bir basamak da düşerek 183.sıraya geriledi. Eğer Sibel bu yıl ki Katar Açık turnuvasına katılabilseydi. Kallberg'e geçilmeyecekti. Çünkü turnuvaya 1.turda veda eden Kallberg 360 puan alırken, Sibel geçen sene aynı turnuvadan 340 puan almıştı. En kötü geçen seneki performansını tekrarlamış olsa, yine kotayı alan isim olacaktı. Sporcumuzun bu yıl puan turnuvasına katılamaması tarihimizdeki ilk Türk sporcunun Olimpiyat vizesini almasına engel oldu. Altınkaya gibi diğer Masa Tenisçilerimiz İbrahim Gündüz, Talha Yiğenler ve Özge Yılmaz'da yeterli sayıda puan turnuvasına katılamadıkları, yeterli sayıda kamp yapamadıkları için çok az bir farkla Olimpiyatın kapısından döndüler.

Atletizm

Tokyo Olimpiyatları'nda 25 sporcu ile Türkiye'yi temsil edecek olan Atletizm branşında bir iki sırayla vize alamayan atletler de oldu. Mikdat Sevler, Tuğba Danışmaz, Kıvılcım Kaya, Özlem Becerek, Alperen Acet, Özlem Kaya gibi atletler son ana kadar şanslarını zorladılarsa da az farkla olimpiyatlara gidemediler. Aynı şekilde mix ve 4×400 erkek takımı da son anda bu şansı kaçırdı. Maratonda ise üç kişi sınırlaması yüzünden Mert Girmalegesse takıma giremedi.

Karate

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Karate Tokyo 2020 Kalifikasyon Turnuvası'nda Milli karateci Erman Eltemur, olimpiyat kotası alamadı. -75 kiloda tatamiye çıkan Erman, Bulgar Petkov'u 2-1, Dominikli Soriano'yu 3-0, Şilili Gonzalez'i 3-1 yenerek çeyrek finale çıktı. Çeyrek finalde Özbekistan'dan Dastonbek Otabolaev'le 1-1 berabere kalan Erman, ilk puanı rakibi aldığı için müsabakayı kaybetti. Rakibinin yarı finalde elenmesiyle repesaj oynama hakkını da kaybetti ve olimpiyat kotası alma şansını elde edemedi. Böylece Türkiye Karate'de 8'de 8 yapma şansını kaybetti. Ülkemiz karate branşında Tokyo 2020'de 7 sporcu ile temsil edilecek.

Basketbol

Metecan Birsen, Şehmus Hazer, Cedi Osman, Ersan İlyasova, Melih Mahmutoğlu, Berk Uğurlu, Doğuş Özdemiroglu, Buğrahan Tuncer, Sertac Şanlı, Furkan Korkmaz, Alperen Şengün, Ömer Faruk Yurtseven'den oluşan Basketbol Milli takımımız Kanada'da düzenlenen Olimpiyat kota karşılaşmaları sonunda Tokyo 2020'ye katılma hakkı kazanmadı. Grup maçlarında Çekya'yı 87-70, Uruguay'ı 95-86 yenen Basketbol Milli takımımız, yarı finalde Yunanistan'a 81-63 yenilerek finale çıkma şansını ve Tokyo 2020 kotasını elinden kaçırdı. Basketbol Milli takımımızın grup aşamasında 87-70 yendiği Çekya ise kota finalinde Yunanistan'ı 97-72 yenerek Tokyo vizesini aldı.

Okçuluk

Antalya'da düzenlenen bireysel kota turnuvasında ülke başına alınabilecek 2 kotanın 2'sini de Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz ile alan Türkiye, Paris'teki takım kota müsabakalarında başarılı olamadı. Mete Gazoz, Samet Ak ve Ali Aydın'dan oluşan Klasik Yay Erkek Milli Takımı, sıralama atışlarını 14. basamakta bitirdi. Milli takım, ilk eleme turunda Hırvatistan'a 5-3 yenilerek yarışmayı tamamladı. Sıralama atışlarını 6. sırada bitiren Yasemin Ecem Anagöz, Gülnaz Büşranur Coşkun ve Asya Karataylı'dan oluşan Klasik Yay Kadın Milli Takımı ise Bangladeş'i 5-1, Slovenya'yı 6-2 mağlup etti. Çeyrek final turunda ABD ile karşılaşan ay-yıldızlı ekip, 4-4'lük eşitlik sonucu attığı beraberlik atışlarında yalnızca birkaç milimetrelik farkla rakibine mağlup oldu.

Eskrim

İspanya'da düzenlenen Eskrim Tokyo 2020 Avrupa Elemeleri'nde kota mücadelesi veren Enver Yıldırım, Martino Minuto ve Deniz Selin Ünlüdağ, Tokyo Olimpiyat Oyunları'na katılım hakkı elde edemedi. Başkent Madrid'de gerçekleştirilen Eskrim Avrupa Olimpiyat Elemeleri'nde milli sporcu Enver Yıldırım, kılıç kategorisinde üçüncülüğü elde ederken Martino Minuto, erkekler flöre kategorisinde ve Deniz Selin Ünlüdağ, kadınlar kılıç kategorisinde 7'inci oldu. Olimpik flöreci İrem Karamete, Doha Grand Prix’de kazandığı dereceyle 2020 Tokyo Olimpiyatları'na gitmeye hak kazanmıştı.

Güreş

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gerçekleştirilen Tokyo Olimpiyatları Dünya Elemeleri’nde mücadele eden Serbest stil'de 65 kilo Selahattin Kılıçsallayan, 74 kilo Soner Demirtaş, Grekoromen stil'de 67 kilo Enes Başar, 77 kilo Fatih Cengiz, 87 kilo Metehan Başar, Kadınlarda 53 kilo Zeynep Yetgil, 57 kilo Bedia Gün, 62 kilo Elif Jale Yeşilırmak, 68 kilo Buse Tosun olimpiyat kotası alamadı. Kadınlar 76 kiloda finale yükselerek Tokyo Olimpiyatları’na kota alan Yasemin Adar, sakatlığı nedeniyle riske etmeyerek final maçına çıkmadı ve gümüş madalya alarak Tokyo 2020 vizesini aldı. Böylece Türkiye, 10 sporcuyla katıldığı Dünya Elemeleri’nde tek olimpiyat vizesini kadınlar 76 kiloda Yasemin Adar ile elde etmiş oldu.

Taekwondo

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen Tokyo Olimpiyatları Taekwando Avrupa Kıta Elemeleri'nde Erkekler +80 kiloda mücadele eden Emre Kutalmış Ateşli ise ilk turu maç yapmadan geçtikten sona çeyrek finalde Belarus'tan Arman-Marshall Silla'yı 25-17 yenerek kota maçına çıkma hakkı elde etti. Hırvatistan'dan Ivan Sapina ile karşılaşan milli tekvandocu, son saniyesine 13-12 önde girdiği karşılaşmayı 14-13 kaybederek olimpiyat kotası alamadı.

Halter

Uluslararası Halter Federasyonu (IWF), 2020 Tokyo Olimpiyatları için Türkiye'nin halterde kesinleşen 3 kotasını, 2012 yılında dopingle mücadele kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle 2'ye düşürdü. Bunun üzerine Türkiye Halter Federasyonu, Tokyo'ya 67 kiloda Muhammed Furkan Özbek ve kadınlarda da tek kota kazanan isim olan 64 kiloda Nuray Levent ile gidileceğini IWF'e iletti. Türkiye'den daha önce IWF'in mutlak ilanıyla kota kazanan 61 kiloda Ferdi Hardal'ın kotası geri alınmış oldu. Eski Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş döneminde, 9 yıl önce İsrail'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda birçok sporcuda doping çıkması, doping testlerinde kurallara uyulmaması, dopingle mücadelenin sekteye uğratılması ve belgelerin saklanması gerekçeleriyle IWF soruşturma başlatmıştı.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop