SON DAKİKA
reklam
reklam

Doğada yürüyüş zamanı

Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2021, Cumartesi - 23:06   Okunma Sayısı: 12189
Yaz aylarının geride kalıp, havaların serinlemesiyle doğa tutkunları da soluğu yürüyüş parkurlarında almaya başladı. Hem tatil, hem de spor yapmak isteyenler için ülkemizin dört bir köşesinde inanılmaz doğa yürüyüş parkurları bulunuyor.

Dünyanın en uzun ve ünlü yürüyüş parkurlarından olan Likya yolundan, Düzce'nin Gölyaka ilçesine bağlı Pürenli Yaylası’na, Türkiye'nin en yüksek yerlerinden biri olan Polovit Yaylası’ndan Türkiye'nin oksijen deposu Kazdağları’na kadar dünyaca ünlü yürüyüş rotalarına ev sahipliği yapan yurdumuzda yer alan birbirinden güzel yürüyüş parkurlarını gezerek unutulmaz bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Trekking doğada, genelde gruplar halinde yapılan, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir. Yürüyüş için uygun ekipman, su ve yeterli gıda alınarak, belirli saatlerde mola verilir ve güzergaha göre toplamda oldukça zorlu iniş, tırmanış ve yürüyüşler gerçekleştirilir. Trekking, İngilizce trek kelimesi ve -ing ekinden üretilmiş bir kelimedir. Türkçede kullanımı yaygın olmakla beraber, bu kelime yerine doğa yürüyüşü kavramı da kullanılır.

Trekking her mevsimde yapılabilir; ancak hava ve ortam şartlarına, uzunluğuna ve zorluk derecesine göre gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Trekking parkurları birkaç saat sürebileceği gibi birkaç hafta hatta ay da sürebilir. Başlangıçta doğasever insanların, doğal güzellikleri yaşamak ve doğada bulunmak amaçlı gerçekleştirdikleri kişisel veya arkadaş çevresi etkinlikleri olarak başlayan trekking, günümüzde alternatif turizm çatısı altında giderek ekonomik boyut kazanmış ve büyümüştür. Bugün trekking, genelde şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin, hafta sonu günübirlik şehre yakın parkurlarda ya da yabancı ülkelerde 2-3 haftalık turlar şeklinde, profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirdikleri bir spor durumundadır. Doğa yürüyüşlerinin insanın vücut ve ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu uzmanlarca kabul edilmektedir. Yüksek kondisyon veya teknik istemiyor oluşu, sakatlanma vb. risklerinin çok düşük seviyelerde seyretmesi, maliyetinin az olması gibi nedenlerle kitlelerin en yoğun ilgi gösterdiği doğa sporudur.

 

 

Pürenli Yaylası'nda doğa yürüyüşü

 

Düzce'nin Gölyaka ilçesine bağlı Pürenli Yaylası, Düzce’ye 28 km mesafede ve bin 400 metre yükseklikte gençlik kamplarının da bulunduğu bir Batı Karadeniz yaylası. Yaylada bol miktarda bulunan Püren bitkisinden dolayı bu ismi almış.  Efteni Gölü veya Güzeldere Şelalesi yolundan ulaşılabilen Pürenli Yaylası, doğanın coşkusunun renk cümbüşüyle kaynaştığı, su seslerinin kuş sesleriyle karıştığı bir yaylalar bütünüdür. Mudurnu ile sınır olan yayladan Abant’a, Odayeri Yaylası’na, Samandere Şelalesi’ne ve Kardüz Yaylası’na ulaşmak mümkündür. Küçük bir gölet ve küçük küçük tahta kulübelere ev sahipliği yapan yayla, doğayla baş başa kalabileceğiniz yürüyüş için ideal bir seçenek olarak sizi çağırıyor. Pürenli Yaylası’nda ve çevresinde konaklamak için herhangi bir pansiyon bulunmuyor. Konaklamak için tek seçenek çadır kurarak kamp yapmak. Yaylada bulunan pınarlardan su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Ballıkayalar Milli Parkında doğa ile iç içe

 

Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde bulunan Ballıkayalar, barındırdığı farklı hayvan ve bitki çeşitliliğinin korunması amacıyla 1995’de tabiat parkı ilan edildi. Bir dönem çok sayıda arının kanyon içerisinde bulunan mağaraları kovan olarak kullanması nedeniyle bu ismi almış.

Yürüyüş turlarının en çok tercih ettiği yerlerden birisi olan Balıkkayalar Milli Parkı'nda kolay, orta ve orta/zor derecelerinde parkurları bulunuyor. Hatta tırmanma yapılabilen küçük bir kanyon da var. Kuş sesleri, yemyeşil bir doğa ve göletlerin olduğu bu doğa harikası parka babanızla birlikte ufak bir tur düzenleyebilirsiniz. Etrafı kireçtaşı kayalarla çevrili kanyonun ortasından geçen Ballıkaya Deresi yer yer gürül gürül akarken bazı yerlerde de durgun göletler oluşturuyor. Kanyonda iki tane de küçük şelale bulunuyor. Kanyon içerisinde ve etrafında kamp yapmak için oldukça uygun alanlar var. Ancak çevrede herhangi bir tesis olmadığı için tüm malzemelerinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Kanyonda ateş yakmak serbest. İsterseniz Gölet etrafında bulunan masalarda manzaraya karşı gün boyu piknik keyif de yapabilirsiniz.

 

Dümbüldek suyunda doğa harikası

 

Kocaeli'nin Derince ilçesine bağlı Karagöllü Köyü'nde yer alan Dümbüldek Suyu; ismini Köy civarındaki bir tepede mezarı bulunan Dümbüldek Dede’den almış. İnsan sağlığı için önemli olan doğal ph düzeyine sahip olan Dümbüldek suyu, zengin mineral içerikli suyunun içinde nitrat olmaması nedeniyle yosunlaşmıyor. Ülkenin dört bir yanından Dümbüldek suyu için gelenler, böbrek taşları, şeker hastalığı, prostat başlangıcı, tansiyon rahatsızlıkları, idrar yolu hastalıkları gibi pek çok hastalığa şifa arıyorlar. Yürüyüş rotası; duraklı köyünden az aşağısında yer alan at binme, ok atma, vb. aktivitelerin yapıldığı bir tesisin bahçesinde başlıyor. Koca deresi'nin kıyısından ilerleyip, Alihocalar köyünün üst tarafındaki ormana girdikten sonra parkur genellikle patika şeklinde devam ediyor.

Birkaç kısa mesafeli fakat yorucu yokuş ve orman kısmındaki çalılık geçişleri nedeniyle orta zorlukta olan parkurun bitiş noktası ise dümbüldek suyu. Bu parkuru bahar aylarında yürümenizi tavsiye ederiz.

 

Palovit Kaçkarlar'da doğa ile el ele

 

Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayla olan Palovit Yaylası Türkiye'nin en yüksek yerlerinden biri. Çamlıhemşin'e 80 km uzaklıkta 2 bin 400 metre yükseklikteki yaylada yaklaşık 80 hane bulunmakta. Trovit yaylasının ardındaki tepe aşılarak bu yaylaya araçla üç saatte ulaşılabilen yayla,

Çilingir, Ortaköy, Çoneva ve karşı kısımda yer alan Meleskur olmak üzere dört ayrı kısımdan oluşmakta. Palovit üzerinden Samistal, Kavrun, Ayder yaylalarına geçiş yapılabilmekter. Buranın aşağısında Amlakit, yukarısında ise Hapivanak yaylaları bulunmakta. Dünyanın en yaşlı ormanlarından birine ev sahipliği yapan Palovit Kaçkarlar, yaz aylarında yürümek için oldukça ideal bir destinasyon. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden birine sahip. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden çıkan yol önce tarihi Çinçiva (Şenyuva) taş kemer köprüsüne, ardından da Zilkale’ye ulaşıyor.Vadiyi yüzyıllardır kontrol eden ve geçtiğimiz yıllarda restore edilen tarihi kaleden sonra, parke taş döşeli güzergâh bir köprüden karşı yakaya geçerek çeşme başına kadar uzanıyor. 

 

 

Kazdağları'nda bir mola

 

Kaz Dağları, Biga Yarımadası'nda uzanmaktadır. Kaz Dağları, batıda Dede Dağı, ortada esas Kaz Dağı ve üç tepesi (kuzeyde Babadağ, ortada Karataş Tepe, güneyde Sarıkız Tepesi) doğuda Eybek Dağı, kuzey doğuda Gürgen Dağı ve Kocakatran Dağı’ndan oluşur. Bölgedeki en önemli merkez Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu ve Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldeleridir. Ayrıca Altınoluk, Alp Dağları'ndan sonra dünyanın en temiz ikinci yüksek oksijen oranıyla en temiz ikinci havasına sahiptir. 21 bin hektarlık Kazdağları Milli Parkı, alanında sertifikalı kılavuzcu olmadan yürüyüşe izin verilmiyor. Kaz Dağları Millî Parkı’ndaki Kazdağı trekking parkurları, dik, inişli çıkışlı ve engebeli araziler boyu oluşturulmuş. Her nereyi başlangıç noktası alırsanız alın trekking için ideal bir yol çizebilecek olsanız da doğayla iç içe olan parkurlardan en dikkat çekenler arasında;

Şahindere, Sarıkız Tepesi, Ayı Deresi, Sutüven Şelalesi, Tozlu Yaylası, Manastır Çayı, Mıhlı Çay, Darıdere, Koşara Vadisi ve Deresi, Atatürk Kayalıkları ve Ayvacık Yaylası parkurları bulunmakta.

Kaz Dağlarında trekking yapmak istiyorsanız tematik olarak düzenlenen yürüyüşlere de katılabilirsiniz.

 

 

Aladağlar'da doğa yürüyüşü

 

Kayseri, Niğde, Adana ili sınırları içerisinde yer alan Aladağlar; buzul kayalıkları, mağaraları, kanyonları ve şelaleleriyle tam doğa cenneti bir yer. Rakımı 3756 metreye kadar çıkan bu eşsiz doğada Kapuzbaşı Şelalesi’ni en önemli yürüyüş parkurlarının güzergahında bulunur. Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahip olan Aladağlar jeolojik olarak da Türkiye'nin en ilginç yerlerinden biridir. Buzul Gölleri ve Kapuzbaşı Şelaleleri görülmeye değer yerlerdir. Milli parkın düşlük rakımlı kesimlerinde kızılçam, karaçam ve göknar toplulukları bulunmaktadır. Ağaç sınırının üzerinde ise kayalar arasında yetişen otsu bitkilerin çoğu gösterişli çiçeklere sahiptir. Yürüyüş parkuru için, Çukurbağ köyü, Demirkazık köyü, Pınarbaşı köyü, Maden Vadisi, Karagöl, Yedigöller, Çelikbuyduran geçidi ve Çukurbağ köyü güzergahı seçilebilir.

Likya Yolu'nda doğayı keşfetmek

 

Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki bazı patikalardan meydana gelen yürüyüş rotası olan Likya Yolu, dünyanın en uzun ve ünlü yürüyüş parkurlarından biri. Muğla'dan başlayıp Antalya'ya kadar uzanır. Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kaş, Demre, Finike, Adrasan, Çıralı gibi önemli turistik yerlere ev sahipliği yapan bu rota, Likya’nın bir Roma eyaleti olduğu dönemde bölgede yer alan 69 yol ve 53 şehri kapsar. Ortalama 21 günde tamamlanan Likya Yolu'nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara, Letoon, Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alır. İkinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunur. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye'nin en güzel manzarası seçildi. Parkur üzerindeki yerleşim birimlerinde konaklama yapılabilmekte.

 

Kaynak: AA
Editör: AA

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop