SON DAKİKA
reklam
reklam

Filenin yeni yıldızlarını yetiştirecek

Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2021, Pazar - 23:31   Okunma Sayısı: 12077
Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından kurulan ve Türkiye’de; 6-12 yaş arasındaki çocukları voleybol ile tanıştırmayı, lisanslı sporcu sayısını artırmayı hedefleyen Fabrika Voleybol okulları pandemi nedeniyle ara verdiği çalışmalarına yeniden başladı.

Voleybolda gerek kulüpler bazında, gerekse A Milli takımlar düzeyinde Avrupa'da ve Dünya'da elde ettiğimiz başarıların kalıcı olması için Türkiye Voleybol Federasyonu bünyesinde kurulan Fabrika Voleybol Okulları yeniden çalışmalarına başladı. Pandemi sebebiyle gerekli koruma, kontrol önlemlerinin ve tedbirlerinin alınması amacıyla 13 Mart 2020 tarihinde Federasyon tarafından çalışmalarına ara verilen Fabrika Voleybol okulları 07 Ağustos 2021 tarihinden itibaren çalışmalarına yeniden başladı. Birçok ildeki 31 okulu ve 6-14 yaş arasındaki 2 bin 100 sporcu adayı ile geleceğe güvenle bakıyor. Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından kurulan ve Türkiye’de; 6-12 yaş arasındaki çocukları voleybol ile tanıştırmayı ve lisanslı sporcu sayısını artırmayı hedefleyen Fabrika Voleybol, yedi yıl içinde tüm Türkiye'yi sardı. 2013 yılında Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından kurulmuş bir voleybol okulu organizasyonudur. Fabrika Voleybol ’un ana amacı 6-12 yaş grubundaki bireylerin sporla tanışmasını sağlamak ve voleybolu severek hayatlarının bir parçası haline getirmektir. Fabrika Voleybol, günümüz genç kuşağın tüm yaşamında büyük bir artı sağlayacak olan spor disiplini ve spor kültürünü bireye aşılamayı ilke edinmiştir. Bu doğrultuda Türk sporu için hem sahada hem de saha dışında adil oyun ruhunu benimsemiş bilinçli sporcular yetiştirmeyi hedeflemektedir. Fabrika Voleybol, Türkiye Voleybol Federasyonu bünyesindeki deneyimli kadrosuyla en modern tekniklerle voleybol eğitimi vermektedir. Antrenman programları, hareket bilimi uzmanlarımız tarafından sporcuların yaşları ve gelişim düzeyleri göz önünde bulundurarak oluşturulur. Fabrika Voleybol ‘un tesisleri ve eğitmen kadrosu her yaş grubundaki sporcumuzun ihtiyaç ve beklentilerini en üst seviyede karşılayabilecek düzeydedir.

 

Projeden yetişen öğrenciler Milli takımda

 Proje kapsamında yer alan sporculardan kurulan 16 Yaş Altı Kız Milli Takımı kazandığı başarılarla Türk voleybolunun gururu oldular. Hırvatistan'da 2019 yılında düzenlenen Avrupa 16 Yaş Altı Kızlar Voleybol Şampiyonası'nda Fabrika Voleybol'dan yetişen sporcular yenilgi almadan şampiyon oldular. Voleybolda altyapı ve tesisleşmenin ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı olan bu başarı, Fabrika Voleybol'un hedefine sağlam adımlarla ilerlediğinin de bir göstergesi oldu. Projenin başarısı ve yatırımların meyveleri, Balkan ve Avrupa Şampiyonluklarıyla toplanmaya devam ediyor. Türkiye Voleybol Federasyonunun 2013 yılında kurduğu Fabrika Voleybol Okulları'nda eğitim alan öğrencilerin artık Milli takımlarda boy gösteriyor. Yetenek taramalarıyla Türkiye'nin dört bir tarafından gençleri voleybol okullarına kazandıran projeden yetişen sporcuların, 2005 doğumlu Beril Çoban ve Zeynep Çetin gibi isimlerin Milli takımlarda görev almaya başlaması, katılacak yeni sporcular için de bir rol model teşkil edecek.Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Voleybol Federasyonu arasında yapılan protokoller sonucu salonu olan okulların Federasyon tarafından kullanılır hale getirilmesi de, hem voleybolun yaygınlaşmasına, hem de performans sporcusu yetişmesine imkan sağlıyor.

 

 Çocukları voleybol ile tanıştıryor

 Türk voleybolunu Olimpiyatlar düzeyinde temsil edebilecek, adil oyun ruhuna sahip spor kültürü ve disiplinini yaşamının bir parçası haline getirmiş bilinçli kuşaklar yetiştirmek amacıyla kurulan Fabrika Voleybol, spor sevgisini ve voleybolu küçük yaşlardan itibaren tüm ülke geneline yayarak, başarılı voleybolcular ve voleybol severler oluşturmayı hedefliyor. TVF, 2013 yılında bir voleybol okulu organizasyonu olan Fabrika Voleybol projesini başlattı. Bu kapsamda 6-12 yaş grubundaki çocukları voleybolla tanıştıran federasyon; İzmir'den Eskişehir'e, Kahramanmaraş'tan Tunceli'ye, Lüleburgaz'dan Giresun'a kadar Türkiye'nin 28 farklı noktasında voleybol okulları açtı. Bu amaçlar doğrultusunda Türkiye'nin bir çok ilinde Fabrika Voleybol Okulları açıldı. Bu okullar; Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi Spor Salonu, Erzurum Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonu, Diyarbakır Eren Şahin Eronat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonu, Erzincan Merkez Spor Salonu, Düzce Spor Lisesi, Gaziantep Özel Deva Okulları, Muğla Atatürk Spor Salonu, Muş Yeni Spor Salonu, Mersin 1000 Kişilik Toroslar Spor Salonu, Tunceli Atatürk Spor Salonu, Afyonkarahisar Kocatepe Anadolu Lisesi Spor Salonu, Malatya GSİM Çok Amaçlı Spor Salonu, Karabük Özel Final Okulları Spor Salonu, Kahramanmaraş Gençlik Merkezi Spor Salonu, Zonguldak Sporcu Fabrikası Spor Salonu, Samsun Onur Ateş Anadolu Lisesi Spor Salonu, Manisa Merkez Efendi MTAL Spor Salonu, Lüleburgaz LYFA Tesisleri, Konya Anadolu Gelişim Okulları Spor Salonu, Konya Ereğli Atatürk Spor Salonu, İzmir Atatürk Voleybol Salonu, İstanbul TVF 50. Yıl Voleybol Salonu, Giresun Lisesi Spor Salonu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Çorum Mahmut Atalay Gençlik Merkezi Spor Salonu, Bursa Cengiz Göllü Voleybol Salonu, Aydın Yörük Ali Efe Spor Salonu, Ankara Selim Sırrı Tarcan Voleybol Salonu.

 

Mini Voleybol şenliğinde kazanan voleybol

 Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyette olan, çocukları voleybol ile buluşturmayı ve ülkemizdeki lisanslı voleybolcu sayısını artırmaya yönelik çalışmalarını sürdüren Fabrika Voleybol Okulları, çeşitli illerde “Mini Voleybol Şenliği” düzenledi. Gaziantep Karataş Şahinbey Spor Salonu’na kurulan mini voleybol sahalarında gerçekleştirilen halka açık şenliğe 550 minik sporcu katıldı. Mini Voleybol Şenliği Antalya’da Kepez Belediyesi ile ortak  düzenledi. Antalya Kepez Belediyesi ve Kepez Belediye Spor Kulübü ile hayata geçirilen işbirliği protokolü kapsamında açılacak okullarda; Türkiye Voleybol Federasyonu’na bağlı Fabrika Voleybol Okulları’nın eğitim sistemi uygulanması ve birçok minik voleybolcuya ulaşılması amaçlandı. Şenlikte, yaklaşık bin 200 minik sporcu, aileleriyle birlikte etkinliğe katıldılar. Fabrika Voleybol Okulları, Kırklareli Lüleburgaz LYFA Tesisleri’nde kurulan mini voleybol sahalarında 460 minik voleybolcusu, Aydın Efeler Atatürk Spor Salonu’nda kurulan mini voleybol sahalarında ise 680 minik voleybolcusu, aileleriyle birlikte voleybol sayesinde unutulmaz bir gün yaşadılar. Şenliğe tüm kulüplerin ve okulların 2005-2006, 2007-2008 ve 2009-2010 doğumlu sporcuları katıldı. Kazananın voleybol olduğu şenliklerde tüm voleybolculara sertifika verildi.

 

 Projede veliler de eğitim seminerleri verildi

 Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından 2013 yılında kurulan Fabrika Voleybol Okulları, 6-12 yaş arasındaki bireylerin sporla tanışmasını sağlamak ve voleybolu severek hayatlarının bir parçası haline getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul, Bursa, Eskişehir ve İzmir'de her yaş grubundaki sporcuların velilerine ayrı ayrı olmak üzere Sporda Sağlıklı Beslenme konulu eğitim seminerleri düzenlendi. TVF Uzman Diyetisyeni Beraat Denar tarafından sporcu velilerine; spor yapan bireylerde beslenmenin önemi, antrenmandan önce ve sonra su tüketimi, besinler ve gündelik yaşamda beslenme alışkanlıkları konularında bilgilendirmeler yapıldı. Fabrika Voleybol Veli Eğitim Seminerleri; daha sonra açıklanacak program ile devam edecek.

  

Fabrika Voleybol Oyunları

Türkiye’de 6-12 yaş arasındaki çocukları voleybol ile tanıştırmayı ve ülkemizdeki lisanslı sporcu sayısını artırmayı hedefleyen Fabrika Voleybol,  düzenlediği Fabrika Voleybol Oyunları ile dört yılda 3 bine yakın kişiyi bir araya getirdi. Bu yıl Ocak ayında 4.sü yapılan Oyunlar Antalya’nın ev sahipliğinde Asteria Kremlin Palace’da gerçekleştirildi. Fabrika Voleybol Oyunları’na bu yıl da Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen birçok sayıda sporcu katılım gösterdi. 3. Fabrika Voleybol Oyunları, 2018 yılında Antalya’nın ev sahipliğinde PGS Kremlin Palace Oteli’nde gerçekleşti. 3.Fabrika Voleybol Oyunları’na 16 farklı ilden gelen sporcular ve 785 kişi katıldı. Katılımcılar, sabah ve akşam seanslarında çim ve plaj voleybolu sahalarında antrenman ve karşılaşmalara katıldılar. Fabrika Voleybol öğrencileri, kulüpler ve okulların sporcularıyla, öğrencilerinin yanı sıra ailelerinin de katıldığı 2.Fabrika Voleybol Oyunları'na Türkiye’nin 14 ilinden toplam 820 kişi katıldı. Organizasyon boyunca öğrenci ve sporcular, 18 çim ve 18 plaj voleybolu sahasında sabah ve akşam antrenman ve maç yapma fırsatı buldular. Öğrenci ve sporcular, antrenmanlar dışındaki zamanlarını; Fabrika Voleybol’a özel sirk, ilüzyon gösterileri, köpük partisi, dart, su topu, su kaydırağı gibi havuz etkinlikleriyle geçirdiler. Fabrika Voleybol antrenörleri de dönüşümlü olarak mesleki seminerlere katıldılar. İlk Fabrika Voleybol Oyunları ise 2016 yılında Antalya Wow Kremlin Palace’ta düzenlendi. Organizasyona, 10 İlden 2001-2009 yaş grupları arası öğrenciler ve veliler olmak üzere 767 kişi katıldı.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop