SON DAKİKA
reklam
reklam

Y neslinden Alfa kuşağına

Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2021, Salı - 11:53   Okunma Sayısı: 8111
Dijitalleşme, öğrenme biçimleri ve bilgiyi işleme metotlarındaki farklılıklarla yetişmekte olan Alfa kuşağı, kendisinden önceki rekabetçi Z nesli ile öz güvenli Y neslinden, karar verici özelliği ile daha ön plana çıkıyor.

Teknolojinin giderek hayatımıza girmesi yetişmekte olan Alfa kuşağını hayata daha da avantajlı hazırlıyor. 1980-1994 arası doğumluları ifade eden Y nesli ile 1995-2009 arası doğanları tanımlayan

Z Kuşağı, Alfa kuşağı kadar teknolojiyi kullanamadığı bir gerçek. Oysa 2010 sonrası doğanların bulunduğu grubu belirleyen Alfa kuşağı, teknolojinin tüm nimetlerinden sonuna kadar faydalanıyor.

Teknolojinin tam olarak hayatımıza yerleştiği yıllarda ergenlik dönemlerine giriş yapan Z Kuşağı, yaratıcı ve işbirlikçi olmaları, oldukça zor çevresel, sosyal ve ekonomik sorunları çözmeleri, kendi kendini yönlendirebilir olmaları, grup çalışmasını rahatlıkla yapabilmeleri, bilgiyi çok hızlı işleyebilmeleri ve daha zeki olmaları ile ön plana çıkıyorlar. ‘Z kuşağı’ artık resmi olarak üniversiteli oldu. Kendilerinden önceki 'Y kuşağı' ile benzer özellikler sergileyen Z kuşağı, öğrenme biçimlerini de değiştirdi. Z kuşağı, teknolojiye olan bağlılığın yanı sıra, öğrenme süreçlerine doğrudan ve yaşayarak dahil olmak istiyor. Alfa kuşağı ise diğer nesillere oranla daha ufak yaşlarda teknolojiyle etkileşime girdiğinden gaming dünyası ve espor için en uygun nesil. Bu kuşak, 2010 ile 2030 yılları arasında doğanlardan oluşuyor. Bilgiye erişme gücü açısından diğer kuşaklara göre daha çok şanslı olan Alfa’lar, hayatlarına entegre ettikleri tüm teknolojileri kişiselleştirebilme yeteneğiyle öne çıkıyor. Ekranlara bağlanma oranı daha yüksek olan Z kuşağına göre çok daha dikkatli olduğu belirtilen Alfa kuşağı, iletişim kurarken yazmaktan çok, görsel ifadeleri ve ses kayıtlarını tercih ediyor. Pek çoğu, henüz okuldan mezun olmadan yüksek kazanç sağlayan, işini keyifle yapan birer esporcu olurken, Alfa'ların hedefi ise, oyun yazılımı geliştiriciler, analistler gibi birer gamer olmak.

 

Alfa kuşağı dokunarak öğreniyor

 

Z kuşağı görerek be uygulayarak öğrenirken, Alfa kuşağı dijitalleşmenin getirdiği bir farklılıkla öğrenmeyi dokunarak yapıyor. Akıllı telefonların, tabletlerin ve hatta diz üstü bilgisayarların dokunmatik ekranları Alfa kuşağını, kendisinden önceki nesillerden çok daha farklı bir öğrenme yoluna itiyor. Y nesli ise bu teknoloji ile çok yıllar sonra tanışabildi. Bu duruma entegre olanların sayısı ise çok fazla değil. Üniversitede şu an eğitim görmekte olan Z kuşağı, bir önceki Y kuşağının son jenerasyonuyla büyük benzerlikle taşıyor. Mevcut sistemde uygulanan öğrenme süreçleri içerik aktarma konusunda karşımıza çıkıyor. Y neslinde öğretmenler kara tahtaya tebeşir ile yazarken, Z kuşağında dokunmatik ekranlar ve power point sunumlar fark oluşturuyor. Alfa kuşağı ise kendisine tahsis edilen tabletlerle dokunarak öğreniyor. Kısa bir zaman sonra Alfa kuşağının sonraki jenerasyonlarının tamamı dokunmatik ekranlardan derslerini öğrenecek.

 

Günümüzdeki kuşak farklılıkları

 

1946-1964 arası doğanlar bebek patlaması kuşağı (Baby Boomers), 1965-1980 yılları arasında doğanlar X Kuşağı, 1980-1994 yılları arası doğanlar Y Kuşağı, 1995-2009 arası doğanlar Z kuşağı ve 2010 yılı ve sonrasında doğanlar ise Alfa Kuşağı olarak adlandırılıyor. BB kuşağı günümüzde dedleri ve nineleri oluşturuyor. Anne ve babalar İSE X ve Y kuşağı içinde bulunuyor. Z kuşağı henüz eğitimini tamamlamamış ya da yeni tamamlayıp, iş hayatına atılmış grubu oluşturuyor. Henüz çok küçük olmalarına rağmen, teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanan Alfa kuşağı ise şimdiden kendisinden önceki kuşaklara fark atmış durumda. Pandemi döneminde, BB kuşağı ilk kez online alış-veriş ile tanışırken, gelişen online oyunlar pazarı sayesinde X kuşağı da kaçırdığı yılların acısını çıkartırcasına online oyunlara üye oluyor.

  

Z kuşağının gözde mesleği gamer olmak

 

Geçmişte gaming yalnızca bir hobi olarak görülürken, bugün gamer olmak ve espor organizasyonlarında profesyonel olarak yer almak günümüzün gözde mesleklerinden biri sayılıyor. Gaming konusundaki yaklaşımıyla Türkiye’de esporun gelişmesine öncülük eden yüzlerce firma gerçekleştirdiği organizasyonlar ve sponsorluklarla bu alanda kariyer yapmak isteyen esporculara tam destek veriyor. Oyun firmaları diğer nesillere oranla daha ufak yaşlarda teknolojiyle etkileşime giren Alfa kuşağının gelişiyle, meslek olarak “gamer” olmayı seçenlerin daha da fazlalaşacağına dikkat çekiyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişmekte olan gaming sektörü, günümüz gençleri ve gelecek nesiller için önemli bir kariyer fırsatı olarak dikkat çekiyor. 2019 yılı itibariyle dünyada 140 milyar dolar, Türkiye’de ise tahmini olarak 1 milyar dolarlık hacme ulaşan sektör, tüketicilerin evlerinde kaldığı pandemi sürecinde ise küresel olarak yüzde 200’ler seviyesinde büyüme gösterdi.

 

Alfa kuşağı youtuber olmak istiyor

7-8 yaşındaki kız çocukları makyaj videoları çekiyor, ürün tanıtıyor, erkek çocuklar ilgi çekebilmek için ilgi çekici aktiviteler yapıyor. Teknolojiyle beraber hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medya platformları, çocukların özellikle de Alfa kuşağının gelişimini etkiliyor. Özellikle kısa zamanda çok kişi tarafından tanınarak popüler olma, kısa sürede çok kazanç sağlama gibi nedenlerle çocukların Youtuber’lara özendiğini belirten uzmanlar, bu durumun çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekiyor. Çok beğeni alınması hedefi yüzünden çocukların çok fazla içerik baskısı ve emeklerinin sömürülmesi tehlikesiyle karşılaştığının altını çizen uzmanlar bu durum benlik ve kimlik gelişimini olumsuz etkilediğini vurguluyor. BB nesli ya da X kuşağına sorulduğunda doktor, avukat, mimar, pilot, öğretmen olmak istediklerini söylerlerdi. Şimdi ki nesil ise Youtuber olmak istiyor. Alfa kuşağı sosyal medyada çok fazla vakit geçiriyor. Rol model aldıkları kişiler ise YouTuber’lar, sosyal medya fenomenleri ve facetuberlar oluyor.

Yalnızlık tehlikesi oluşturuyor

Sosyal medyada daha çok zaman geçiren Z kuşağı ve Alfa kuşağı için yaptıkları paylaşımların çok beğeni alması ve çok takip ediliyor olması beraberinde bazı sakıncaları da getiriyor. Beğeniler ve paylaşımlar çocukların kendilerine ve toplum içerisindeki yerlerine ve akranlarına bakışlarının değişmesine sebep olabiliyor.Bir zaman sonra ise bu beğeniler azaldığında ya da kesildiğinde içine kapanık, yalnız bir çocuğa dönüşüyor. Aileler çocuklarının internette ya da sosyal medyada vakit geçirmelerini ancak kendilerinim geliştirmeleri için kabul edebilir. Eğer bu amacından çıkıp, beğenilme ya da gelir elde etme fikirleri ağır basınca derhal müdahale edilmeli. Ebeveynler çocuklarını sosyal medyayı faydalı şekilde kullanmaları için teşvik etmeli. Çocukların sosyal medyadaki paylaşımlarına baktığımızda büyük bir çoğunluğu ilgi çekmeye, takdir almaya yönelik olduğunu görürsünüz. Aynı takdiri ailesinden, yakın akrabalarından gören bir çocuk ise sosyal medyada daha az zaman geçirmekte.

 

 

 

 

Gözler Alfa kuşağında

 

Esporcu olmak, dünyada olduğu gibi ülkemizde de yepyeni bir meslek olarak öne çıkıyor. Bu yepyeni alanı desteklemek üzere bir çok marka Espor takımlarının ana sponsorluklarını üstleniyorlar. Bugün ülkemizdeki aktif esporcular, ağırlıklı olarak 1995 yılı sonrasında doğan Z kuşağından oluşuyor. Ancak arkalarından esporculuğa çok uygun, yepyeni bir nesil olarak Alfa kuşağı geliyor. Bu kuşak gamer olarak sahne almaya başladıkça gaming sektörünün dinamikleri daha da gelişecek. Yalnızca espocuların değil, sektör etrafında yepyeni meslekler edinenlerin de yükselmesine tanıklık edeceğiz.

18-24 yaş arasındaki ziyaretçi sayısı geçen seneye kıyasla yüzde 40’ın üzerinde, 2019’un ilk 6 ayına kıyasla ise yüzde 90 artış gösterdi. Bu oranlar yeni neslin espor ve gaming teknolojileriyle nasıl uyumlandıklarını net bir şekilde ortaya koyuyor.

 

En uzun eğitim alan, en girişimci kuşak

 

Alfa kuşağı en girişimci nesillerden biri olacağı herkes tarafından konuşuluyor. Alfa kuşağı hayatının daha erken dönemlerinde bilgiye ve teknolojiye erişim sağlarken, bir yandan da diğer kuşaklara göre daha uzun süre eğitim alacak. Pek çoğu, henüz okuldan mezun olmadan yüksek kazanç sağlayan, işini keyifle yapan birer esporcu olurken, bazıları da birer dünya yıldızı olacak. Yapılan araştırmalara göre 2025 yılına kadar dünyada 2 milyar Alfa nesli olması bekleniyor. Bunların yüzde 55’inin video içeriği üretmesi, yüzde 47’sinin elektronik üzerine yoğunlaşması, yüzde 43’ünün robotik alana ilgi duyması, yüzde 36’sının ise bilgisayar programcılığına yönelmesi bekleniyor.

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop