SON DAKİKA

Atatürk’e Hakaret Suçuna Verilebilecek Anlamlı Ve Emsal Cezalar

Köşe Yazarı: Murat SOYDAN   Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2018, Salı - 09:43   Okunma Sayısı:

Son yıllardır M. Kemal Atatürk’e karşı hakaret suçlarından bir artış göze çarpıyor. Bunların sonuncusu olmasını ümit ettiğimiz son vaka ise Anıtkabirde Atatürk’e hakaret içiren bir video çeken Safiye İnci isimli bir genç kız oldu. Tabii olarak kamuoyundan sert tepkiler geldi. Sosyal medyada bu konuda birçok paylaşım yapılarak, şiddetle kınandı.

Safiye İnci Pazar günü çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Kanaatimce bu tutuklamamda olayın kamuoyuna yansıması ve toplumdan yükselen tepkiler etkili oldu. Çoğu vakada tutuklama cezasını uygulamadığı ortadadır. Fakat ben tutuklamadan ziyade farklı bir ceza düşünüyorum. Tutuklama cezasının etkili bir ceza olacağı görüşünde değilim. Bu tutuklama onu ve aynı suçu işleyenleri belli bir mecrada kahraman bile yapar. Öyle bir ceza verilmeli ki hem ıslah edici olsun hem caydırıcı olsun hem de kamu vicdanın rahatlatsın. Emsal ve çok konuşulacak bir karar olsun.

Atatürk’ü sevmeye bilirisiniz, ağır tenkitler yönetebilirsiniz. Bu noktada hiçbirimizin sıkıntısı olmamalı. Kaldı ki Mustafa Kemal Paşa, bu eleştiri ortamının yaşayacağı biri ortam yaratma arzusunda olan bir devlet adamıydı. Eleştiriden korkan bir lider değildi. Fakat tenkit faklı hakaret farklı. Ülkenin ortak değeri olan, ömrü savaş cephelerinde geçmiş, Türk kurtuluş mücadelesinin önderi, Türkiye Cumhuriyetini kurucu hakkında, kusura bakmayın ama, hakaret edemezsiniz. Edersiniz haklı bir tepkiyle karşılaşılacaktır. Saygı sınırlarını aştığınızda bu millet Gazi’ye sahip çıkacaktır.

Bu tarz fiiller toplu arasında huzursuzluğa, nefrete sebep oluyor. Şimdi bu kızın giyim tarzı üzerinden belli bir kesim hedef gösterilerek ağır hakarete maruz kalıyor. Bu kız sadece kendini değil konuyla alakasız insanlarında hedef konumuna getirerek toplumun hassasiyetlerini kaşımış oluyor. Tabi evvele bu kişinin hatasının aynı giyim tarzını benimsemiş kişilerin toplamına atfedersek yanlış yapmış oluruz. Toplumsal birliğimiz ve dirliğimiz yaralanır. Suçlar kişiseldir, suçlu suçsuz ayrımı yapılmadan genellenmesi doğru bir yaklaşım olmaz.

Evet, şimdi konumuz olan ülkemizin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden bu kıza ve benzer fiili işleyenlere verilebilecek cezalara gelelim. Videoda dikkat edilirse Atatürk bizi kurtarmadı diye bir ifade geçiyor. Mesela belli bir süre için Anıtkabir’e gelenlere önce yaptığı yanlış davranıştan pişmanlığını ifade edip akabinde Gazi’nin ülkeyi nasıl kurtardığını anlatabilir. Bence çok güzel bir ceza olurdu.  Sadece bir ceza değil onun için fırsatta olacaktır. Atatürk’ün yaptığı mücadeleyi öğrenince belki fikirlerinden vazgeçer. Verilecek böyle emsal bir kararın; ıslah edici, caydırıcı ve kamuoyunun vicdanın tahmin edeceği fikrindeyim. Bir de Atatürk’ün büst ve heykellerini tahrip edenler var. Bunlarında yeni yapılacak bir Atatürk heykelinin yapımında çalışması anlamlı olacaktır.  Tabi bu cezalar vakaya göre düşünülüp, detaylandırılabilir. Esas itibariyle bu cezalar anlamlı olacaktır. Bu tür cezalar ülkemizin insanları tarafından görüldüğünde “adalar yerini buldu, ceza dediğin böyle” olur sözleriyle izleyeceğine eminim. Hem caydırıcı hem ıslah edici hem de kamu vicdanını tatmin eden ceza olarak emsal karar olacaktır.

 

Öneri ve Görüşleriniz İçin: mrtsydn@hotmail.com

reklam

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam