SON DAKİKA

Her 'şerde' bir 'hayır' vardır

Köşe Yazarı: Büşra KARAOĞLU   Eklenme Tarihi: 4 Ağustos 2018, Cumartesi - 07:26   Okunma Sayısı:

Her güne dünden daha güzel olacak diyerek uyanıp, hayallerin gerçekleşmesi için çabaladığımız bir dünyada yaşıyoruz. Oysa dünyanın gelip geçici olduğunu düşündüğümüz zaman bir durgunluk geliyor insana. Ne yapıyorum ben diye zihninizdeden geçiriveriyorsunuz?. Ne için insanlarla kavga ediyorsun, mal,mülk hırsına düşüyorsun. Bunların farkında olup yinede yapılan hatalardan hiç ders çıkartmaz insan. O durgunluk, olgun düşünce saniyeliktir belkide yine eski düşüncelere,hırslara kapılır ve dünya hırslarıyla yaşamaya devam eder.

Birde  yaşadığımız hayata hep isyan edip herkesin hayatı güzelken benim neden kötü gidiyor diye haykırır insan. Şükretmeyi ve iyi şartlarla yaşadığı hayatı beğenmez. Her nedense bu insanların başına gelen aksilikler insafsızca ard arda sıra gelir. Biriyle başa çıkmaya çalışırken nasıl düzelteceğim derken düzeltemeden diğeri ortaya çoktan atılır bile. Aynı durum çevremizde ki insanlarda da gözlemleriz ve hep bir tepki vardır bu olay karşısında. Örnek verecek olursak:" Daha yeni babasını kaybetmişti şimdide annesi hastaneye yattı. Bir uğursuzluk var galiba" diyerek konuşmaya başlar etrafındakiler. Aslında o kadar doğru ki bi uğursuzluk geldi mi başa yaşamınızın her anına sıçrar ve peşinizi bırakmaz. En sevdiğiniz elbisenize kahve,çay dökülür, bilgisayarınız hiçbirşey yokken bozulur, sevdiğiniz insanla çok mutlu olduğunuz anda ertesi gün kavga gürültü başlar. Bak işte bunada nazar değdi denir. Nazara inanırım ve gerçektende başımıza fazlasıyla gelir. Bunun gibi ve daha fazla olan aksiliklerle yaşantımızın içinde karşılaşmaya devam ederiz. Bu olumsuzlukları kafanıza takmak yerine ne kadar küçük olurlarsa olsunlar başımıza gelen olumlu şeyleri bularak bunlar üzerine odaklanmak en güzeli olacaktır. Yoksa olumsuzluklara odaklanarak zihnimizde sadece bu düşünce olduğu için olumlu şeyleri görememeye başlarız. Böyle böyle devam ettikçe içinden çıkılamaycak bir hal alır ve depresyona sürükleniriz. Bir yerden başlayıp harekete geçmek en doğru yöntem.

Kendinizi çıkmaza düştüğünüzü hissettiğiniz anda durun ve farklı bir gözden bakmaya çalışın. Belkide olumsuzluklar içinde kendinize bir çıkış yolu bulabileceksiniz.

Ve bu hayatta şükretmeyi bilmeli, elinizde olan herşeyin değerinin olduğunu aklınızın bir köşesinde tutmakta faydalı olacaktır. Büyüklerimizin her zaman zorlukta dediği gibi "her şerde bir hayır vardır".

Şükrederek, duayla mutlu olmak ve hayatımızda ki olumsuzluklara kötü taraftan bakmamak gerekir.

reklam

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam