SON DAKİKA

Cızırtı

Köşe Yazarı: Sinan ERDOĞDU   Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2018, Salı - 10:05   Okunma Sayısı:

Geçtiğimiz yıllarda benimde katkı sunduğum bir çalışmayı halen takdirle anmaktayım. Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden dönem  ve okul arkadaşım  olan  İbrahim Eren’le ve dönem arkadaşlarım, Suat Osman Kasap , Eren Arslan ve Batuhan Şahin ve onlara eşlik eden Gökmen Yıldız ağabeyimizle birlikte çalıştığımız Cızırtı’da çok değerli arkadaşlarım çekim süreciyle, bendeniz de basın tanıtımıyla  ve gazetelerde filmin haberleştirmesi konusuyla uğraşmıştım.   

Bu arada İbrahim’in TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’le sadece isim ve soy isim benzerliği var. İbrahim de; bu isim benzerliğinden bir arkadaşımız  sayesinde haberdar olmuş. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’den bir isteğimiz var; geçen dönemde Kısa Film Akademisi adıyla pek çok kısa filmi ekranlarda görmüştük. Yeni yayın döneminde de ; kısa filmleri destekleyen çalışmalara yer vermeliler

"Cızırtı" “6.Lions Uluslararası Kısa Film Festivali'nde ödül alan ve çok sayıda yarışma ve festivalde yer alan bir çalışmaydı. İbrahim’in önceki çalışmalarını da takip eden birisi olarak, hapishanede gecen bir film fikrini desteklediğimi, çekim aşamasında iletmiştim. Tam da o dönemde gazetecikte bir seneye yaklaşmıştım. Ekip arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeden sonra filmin basın ve halkla ilişkiler bölümünü üslendim. Bu arada ; Cızırtı aslında mezuniyet projesi kapsamında çekilen bir çalışma. Projeye başından beri destek sağlayan  mezuniyet projesinin danışmanı Hakan Aytekin hocamız başta olmak üzere, projede  emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Cızırtı; hayal ile gerçek arasındaki ince çizgi üstünde duran kısa bir film. Bu ince çizgiyi izleyenine de hissettiriyor. Film;  monoton yaşamına devam eden bir mahkumu ele almakta. O mahkumu dünyaya bağlayan tek şey kaçak yollarla elde ettiği küçük bir radyo. Ki bu radyo aynı zamanda; içinde bulunduğu gerçeklerden tek kaçış yolu.  Cızırtı; işte bu noktada hayaller ve gerçekler arasındaki bağı ortaya koyuyor.

Cızırtı ’da İbrahim ve çok değerli ekip arkadaşlarım izleyeni yakalayacak tarzda bir ortaya koymuşlar. Cızırtı için İbrahim  Eren‘le yaptığımız görüşmede şunları söylemişti;

”Cızırtı benim mezuniyet projesi kapsamında çekmiş olduğum ilk kısa filmim. Kısa filmleri düşünmeyi ,üretmeyi ve çekmeyi seviyorum. Hayattaki tek tutkum diyebilirim. İlk filmimin “6.Lions Uluslararası Kısa Film Festivalinde ödül almasından dolayı çok mutlu ve gururluyum. Ben, ekip arkadaşlarım, sınıfım ve okulum büyük mutluluk yaşadık. Bu filmin tüm maddi giderlerini ise kendi harçlıklarımdan karşıladım. Umarım gelecekte de aynı heyecanla ve başarıyla kısa film serüvenim devam eder.”

6.Lions Uluslararası Kısa Film Festivali'ndeki ödül törenine o gün ailevi bir işimiz çıktığından ötürü katılamadık. Lakin İbrahim’le ve çok değerli arkadaşlarımızla  o gün bir kere daha iftihar ettik.  Cızırtıyı https://www.youtube.com/watch?v=mZKu2J8GYwA linkinden de izleyebilirsiniz. 

Cızırtı’da; oyuncu olarak yer alan ve dönem arkadaşımız Seda Mezgil de; babasını kaybetti. Seda’nın vefat eden babasına rahmet dilerken, ailesine baş sağlığı dileğimi iletiyorum.

 

reklam

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam