SON DAKİKA

ANLAYANA ...

Köşe Yazarı: Ayşegül Nevin KAPLAN   Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2018, Cuma - 09:22   Okunma Sayısı:

Bugün sevdiğim  bir arkadaşımın yazısını paylaşmak istedim sizlerle... 

ATATÜRK'Ü sevmek zorunda değilmiş...

Elbette zorunda değilsin; insani bir yüreğin varsa kendiliğinden seversin, zorundalık aklına bile gelmez.

ATATÜRK'Ü anlamak için hem zeka hem bilgi gerek. 
Bugün iki yüz sözcükle yaşıyorsun sen, yüz yıl öncenin üç bin sözcükle konuşan adamını anlaman imkansız ki sevmen mümkün olsun.

Uygarlığın M.Ö. 800'de başlayan serüvenini; İlk çağ düşünürlerinden Magna Carta'ya oradan Rönesansa, pozitivizme, 1923'ten 1938'e kadar sıkıştırılmış tablet olarak verdi sana.
Kulluktan bireyliğe, sömürülenden hakkını arayabilen yurttaşa dönüştüğünden haberin yoksa ATATÜRK'ü nasıl seveceksin?

Değer yargılarına bakışın göçük. 
İçkiyi toplumsal, hırsızlığı bireysel suç zannediyorsun. Çalanın senden çaldığının ayrımında değilsin, senin için çaldığını zannediyorsun.

"Dürüst adam değil Müslüman adam lazım." zihniyetinle, 780.576 kilometrekare toprağı örgütçü liderliği ile kurtarıp her karışında hakkı varken karşılığında iki duble rakıdan fazlasını içmemiş ATATÜRK'Ü nasıl anlayacak, nasıl seveceksin?

600 yıl konağın demir parmaklıkları ardından dünyayı seyretmişken sosyal yaşamın eşit yurttaşı olmuşsun yüz yıl önce, sen bugün hala kendini erkeğin malı sayıyorsun, ATATÜRK'Ü nasıl seveceksin?

İtten aç Anadolu'nun İstanbul için asker ve vergiden başka anlamı yokken, Anadolu'nun okur yazar olmasına bile gerek duyulmamışken, inandığın yaratıcının kitabını bile okumamış sen, okur yazar olmanın yaşamsal önemini nereden bileceksin ki ATATÜRK'Ü seveceksin?

İnsanlığın savaşı bu binlerce yıldır. Kimi insanca yaşayıp insan gibi ölmek ister; kimi birey olmak cesaretinden yoksundur, yaşam onun için herhangi bir bütünün parçası olmaktan ibarettir.

Senin insan olma derdin yok ki ATATÜRK'Ü sevesin...

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam