SON DAKİKA

Muharrem Ayının İslamdaki Yeri- 2

Köşe Yazarı: Sinan ERDOĞDU   Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2018, Cuma - 10:11   Okunma Sayısı:

Peki aşure günü hangi ibadetlerin yapılması doğrudur ? Din adamlarının ortak görüşlerini de sizler için derledik ve karşımıza şu ortak görüşler karşımıza çıktı.

1) Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalıdır!

Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehitler ve salihlerin ibâdetleri kadar sevaba kavuşur.

(Hadis-i Şerif )

2) Akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini alınmalıdır.

Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa'nın sevabı kadar ecre kavuşur.

(Hadis-i Şerif )

3) Bir ilim öğrenmelidir.

Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allah’ı zikredilen bir yerde, biraz oturan, cennete girer.

(Hadis-i Şerif )

4 ) Sadaka vermek hem sünnettir, hem de güzel bir  ibâdettir.

Aşure günü, zerre kadar sadaka veren kimse, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur.

(Hadis-i Şerif ) 

5) Çok selam vermeliyiz.

Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur. 
(Hadis-i Şerif ) 

6 )Çoluğunu- çocuğunu sevindirmeliyiz.

Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur. 
(Hadis-i Şerif )

7)Gusletmeliyiz.

Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir. 
(Hadis-i Şerif )

8) O gün, eve ufak-tefek erzak almalıyız ,Eğer; alınırsa bir sene boyunca evde bereket olacaktır.

9 )Bolca dua okunmalıdır. Örneğin  aşure günü içim 10 defa şu duâ okunur: "Sübhânallâhi mil'el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş'

 

10) Ve son olarak bu gün içerisinde kılınan namazın ayrı bir yeri var. Peki aşure gününde kılınacak namazlar nasıl kılınmalı derseniz; Öncelikle; Aşûre gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rekât namaz kılınır.  Her rekâtta 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur. Namazdan sonra  da 100 defa: "Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ ve mâ beynehüm minen-nebiyyîne vel-mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn"  duasının okunması yeterlidir. Öğle ile ikindi arasında ise  4 rekât namaz kılınır. Beher rekâtta 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.  Kılınan namazdan sonra: 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe ve 70 defa: "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" okunur. Ümmet-i Muhammed (s.a.v.)'in hidayeti ve kurtuluşu için dua edilir.

**************************************************

Tabi ki ;Aşure demişken aşure tatlılarının kaynatıldığı, konu-komşuya dağıtılacağı  aşure tatlısını unutmamak  gerekiyor. Aşurenin olmazsa olmazı elbette buğday. Buğdaysız da  aşure olmaz, olur da öyle bir şey yaparlarsa ona aşure diyemeyiz. Buğdayın haşlanırken suya verdiği kıvam, renk ve lezzet aşureyi aşure yapmaktadır.

Yalnız; aşure gününde değil uygun birçok zamanımızda da bu eşsiz tatlıyı yapmak gerekli . Aşure pişirmenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, gönül almak, iyilik yapmak için bugün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmayacağı  gibi , büyük sevap olur.

Arapça ‘Aşara’ kelimesinden gelen bu tatlı, Ermeniler’de ‘Anuş-Abur’, Ortodoks Hıristiyanlar’da da ‘Koliva’ ismiyle karşımıza çıkmakta. Birçok dini hikayeyi temsil ediyor ve farklı ritüellerle her sene belli günlerde tekrar tekrar hayat buluyor. Hayvansal ürün içermeyen aşurenin bu özelliği de bazı topluluklarda ona farklı anlamlar yüklüyor İslam’da ise Aşure günü  "Şehrullahi'l-Muharrem" olarak da bilinmektedir. "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinir.

Tüm okuyucularımıza bereketli, sağlıklı ve huzur dolu günler dilerim.

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam