SON DAKİKA

Öğretmenlerimiz

Köşe Yazarı: Osman UZUN   Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2018, Pazartesi - 10:42   Okunma Sayısı:

Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. İnsanlar, her yaşta doğası gereği öğrenme çabası ile büyür. İnsanların hayatı öğrendiği en iyi yerlerden biriside okuldur. Okul, öğrencilerin ikinci ailesi, öğretmenler ise ikinci anne ve babasıdır. Öğretmen bizleri bilgi ile aydınlatan bir mumdur. Yansıttığı ışık bilgi ile aydınlanmamızı, karanlıklardan kurtularak önümüzü görmemizi sağlar.

Bu mesleğe ömrünü adamış, işini severek yapan, kendinden çok öğrencilerini düşünen öğretmenlerimizin önlerinde saygıyla eğilmek gerekir. Öğretmenlik, kutsal bir meslektir. Öğretmen, ufacık zihinleri yoğurarak kendini ifade edip düşünebilen bir birey meydana getirir.

24 Kasım, 1928 yılında Latin harflerinin 1 Kasım 1928 tarihinde kabulünün ardından Millet Mektepleri’nin açıldığı ve okuma yazma seferberliğinin başladığı gündür. Bugün sadece Millet Mektepleri açılmamış ayrıca Mustafa Kemal Atatürk Başöğretmen olarak kabul edilmiştir. Bu önemli tarih 1981 yılından itibaren her 24 Kasım günü öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Öğretmenler, öğrencilerini kendi çocukları gibi eğitirler ve kendi bilgilerini öğrencilerine aktarırlar böylece onların vatanına, milletine yararlı birer vatandaş olarak yetiştirirler. Bu yüzden de öğretmenlik vicdana dayalı olan kutsal bir meslektir.


Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere hitaben yaptığı bir konuşmada toplumu şekillendirme adına öğretmenlere nasıl önemli bir görev düştüğünü şu sözlerle açıklanmıştır: “Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerlik, siyaset ve yönetim alanlarındaki devrimler, sizin; sayın öğretmenler, sizin toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarınızla gerçekleşecektir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.” Böylesine mühim bir görevi olan öğretmenlere toplumsal açıdan çok önemli görevler düşmektedir. Öğretmenler öğrencilere her şeyi öğretir. Okul yıllarında öğrenciler daha hayatta tecrübesiz ve yol bilmeyen bir karakter çizerler. Öğretmenler öğrencilere yol gösteren onlara uygarlığın kapılarını açtıran kişidir.

Öğretmen öğrencilerinin bütün zorluklarını sırtlayarak katlanır ve onların topluma yararlı bir kişi olması için gece gündüz uğraşır. Öğrenciyi iyi bir insan yapan kişilerden birisidir öğretmen.  Hep bir şeyi öğretmek için emek verirler öğrencilere. Doğruluk, hayatta en mühim şeydir insanların yüreğinde. Bu mükemmel olan şeyi öğretenler yine onlardır. Bir anne, bir baba gibi üstlerine titrerler öğrencilerin. Bu emeklerine karşı en çok istedikleri şey ise “Başarı”dır. Öğrencilerini başarılı olarak görmek, yüzlerinde bir tebessüm oluşmasına dâhi yeter. Öğretmenler bir öğrenciye tek bir harf ya da tek bir kelime öğretmek için uzun yıllar boyunca çalışmıştır. Öğretmenler eğitim hayatı boyunca önüne çıkan zorlukları aşarak öğrencilere öğretmek için birçok zorlukla karşı karşıya kalan kişidir. Öğretmenin mutluluğu öğrencinin mutluluğuna bağlıdır. Öğrencinin bilmediği her konuda aydınlatan ona doğru cevabı öğretendir öğretmen. Öğrencilere bilgi öğreterek onları ülkenin geleceğinde söz sahibi yapmak ve ilerde güzel mesleklerde çalışmalarını sağlamak öğretmenin amacıdır. Toplumlar öğretmenler sayesinde bir yerlere gelerek geliri ve dünyanın gelişmiş ülkeleri arasına girer. Öğretmenlerimizin maddi ve sosyal haklarında da iyileştirmeler yapmak gerekmektedir. Ülkemizde evini geçindirip, çocuklarını okutabilmek için ek iş yapan pek çok öğretmen vardır. Durum ne olursa olsun öğretmenler elleri öpülecek, her zaman saygı ve sevgiyi hak eden insanlardır. Onlara sadece bu önemli günde değil, her zaman hatırlayıp değer vermek gerekir.

Öğretmenler en güzel, en süslü sözlerin bile tasvir edemediği ama dünyadaki en güzel sözlerden fazlasıyla tasvir edilmeyi hak eden insanlardır. Onlar, en özel, en erdemli ve en çok övgüyü hak eden insanlar. Hepimizin hayatında unutamadığımız örnek aldığımız öğretmenler vardır. Bu öğretmenler hayatımızda izler bırakmışlardır. Böylesine önemli bir iş yapan öğretmenlerimizle ne kadar gurur duysak azdır.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam