SON DAKİKA

Öldürerek Sevinenler

Köşe Yazarı: Murat SOYDAN   Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2018, Salı - 12:29   Okunma Sayısı:

Maalesef toplumumuzun çok büyük ve artık kronikleşmiş meseleleri var. Bunların en önemlilerinden biri suçsuz ve masum her yaştan insanı hayattan koparan “ maganda terörü” olarak nam salmış acı olaylardır.

Maganda terörü her yerde iğrenç yüzünü gösteriyor. Bunun en acısı, normalde insanların iyi vakit geçirip eğlenecekleri düşünülen ortamlarda ortaya çıkmasıdır. Bir düğün düşünün. Gelin ve damat dünya evine girecek olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyor, davetliler bu güzel âna eşlik etmenin güzelliği yaşıyor. Kimileri dans ediyor kimileri belki uzun zamanadır görmediği dostlarıyla muhabbet ediyor. Kısaca herkes mutlu. Yalnız öldürerek sevinenler  mutlu  değil. Onun için eğlencenin yegâne aracı elindeki silah. O silah olmadan eğlenemiyorlar. İnsanalar ürküyormuş, masum insanların hayatları tehlikeye giriyormuş onun hiç umurunda değil. Onları tatmin eden tek unsur silahlarının temin ettiği korku ve kan.

Bunun için bir araştırma yapmak istedim sonuç vahim. Yüzlerce yaralama ve ölümlü vakalar sizi karşılıyor.  Kardeş kardeşi vurup öldürüyor, küçücük çocukların ellerine boyları kadar silah verilerek maganda eğitimine tabi tutulduğu yetmezmiş gibi bir de büyük bir teşvik ve takdir görüyor. Bu magandalar geleceğin maganda adaylarını yetişmeye harcadıkları vakti çocuklarının eğitimine harcasa bilimde çağ atlardık. Ama yok masum çocukları da kendileri gibi “öldürerek sevinenlerden” biri yapacaklar.

Karşı kaşıya olduğumuz problem etraflıca, derin bir usulle tetkik edilecek olursa ne kakar ciddi ve kronik olduğu anlaşılır. Bu mesele ancak; kısa, orta ve uzun vadede olmak üzere çok disiplinli bir yaklaşımla çözüm elde edilebilecek bir problemdir.

İfade ettiğimiz gibi bu sorun ancak aşamalı olarak, her cihetten bir güçlü bir iradenin neticesinde muvaffakiyet sağlanacak bir konudur. Lakin kısa vadede bir “önlem” niteliğinde bazı tedbirler alınabilir;

1-) Öncelikle, iktidarı muhalefeti siyasilerin bu konunun ciddiyetini kavrayıp çözümü için güçlü bir irade ortaya koymalılar.

2-) Her kesimden toplumun benimsediği ve önemsedi medyatik yüzlerin kullanıldığı etkin kampanayalar yapılmalıdır.

3-) Bu gibi magandalar ekseri;  düğün, asker uğurlaması, önemli maç sonrası, milli başarılar sonrasında ortaya çıkıyor. Bu gibi zamanlarda ve mekânlarda kolluk kuvvetlerin denetimi olmalıdır.

5-) En önemli konulardan biri cezaların caydırıldıktan uzak olmasıdır. Cezalar mutlaka caydırıcı ve toplumu tatmin edici olmak zorundadır.

İlk akla gelen tedbirler bunlardır. Sıklıkla vurguladığımız gibi bu sorunun çözümü birçok disipline vakıf uzmanların, bilhassa sosyoloji, bir araya gelip gerçekçi bir şekilde kısa, orta ve uzun vadede bir plan yapması ile bir raya oturacağı muhakkaktır. Fakat unutmadan ilave etmeliyiz ki bütün bunların başarılı olması  için ülkeyi yönetenlerin bu sorunun çözümü için gösterdiği irade en önemlisidir.

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam