SON DAKİKA

Obama Enver Paşa’ya Karşı

Köşe Yazarı: Murat SOYDAN   Eklenme Tarihi: 3 Aralık 2018, Pazartesi - 10:45   Okunma Sayısı:

Malum olduğu üzere geçmiş hafta sonu AÖF sınavları vardı. Bende ikinci üniversite kapsamında Sosyoloji okuduğu için sınavlara hazırlık için AÖF kitaplarına başvurdum. Fakat “Sosyolojiye Giriş” kitabında bir soru dikkatimi celp etti. Soru şöyle;

Aşağıdakilerden hangisi karizmatik otoriteye örnek olarak gösterilebilecek liderlerden bir değildir.

a-) Atatürk

b-)Napolyon

c-)Enver Paşa

d-)Obama 

Eminim ki herkes bu sorunun cevabını d şıkkı “Obama” olarak düşünmüştür. Fakat AÖF göre sorunun cevabı b şıkkı “ Enver Paşa”.  Konu hakkında yorum yapmadan önce ilgili kitabın Karizmatik kişiliği nasıl tanımladığına göz atalım; 

“Güç-otorite ilişkisi çerçevesinde iktidar meşruiyetini liderin olağanüstü olduğuna inanılan niteliklerinden kaynaklanan otorite tipidir. Yönetilenler liderde kutsallık ve kahramanlık özellikleri arar. Karizmatik otoriteye sahip liderler kitleleri etki altına alabilme ve peşinden sürükleme yeteneğine sahiptir. …siyasal önderin olağanüstü kişisel özelliklerden ve toplumun öndere duyduğu güven, saygı ve hayranlıktan doğar, önder kitleleri neye ve ne biçimde itaat etmeleri söyler, kitleleri öndere duydukları güven ölçüsünde, onun sözlerini kabul eder ve buna uyarlar”(s.108)

Çok merak ediyorum Obama hangi özelliği veyahut yaptığı ile Amerika halkı tarafından kutsal ve kahraman görülmüş, karizmatik otoritesi ile hangi kitlelere etki altına almış, hangi kitle ona itaatte kusur etmemiş. Evet, Obama başkan seçilirken Amerikan halkı tarafından bir umut olarak görülmüş, halkın hatırı sayılır bölümünün desteğini almıştır. Fakat unutulmamalıdır ki her lider az çok bu özelliklere ve desteğe sahiptir. Sizi umutlandırmayan, güvenmediğiniz bir liderin peşinden gider veyahut ona oy vermezsiniz.

Enver Paşa’ya gelince ise seversiniz -sevmezsiniz, eleştirisiniz- eleştirmezsiniz fakat onun karizmatik otoritesine cihan şahittir. Onun Osmanlıda oynadığı rolü bir kenara koysanız bile Türkistan’daki kahramanlığı Obama ile kıyaslanamaz. Böyle bir kıyası düşünmek bile beni utandırıyor, müteessir kılıyor. Bu kitapta, karizmatik otorite anlamında Obama ile Enver Paşa’yı kıyaslamak hatasına düşülmesi yetmiyor üstüne birde Obama Enver Paşa’dan daha karizmatik gösteriliyor. Enver Paşa gibi büyük bir tarihi kişilik ile “sıradan” bir Amerika başkanı aynı kefeye konularak Türk evlatlarına bu şekilde hakikatle bağdaşmayacak  bir soru sorulması kabul edilemez. Umarım bu hatadan süratle geri dönülür.

                                        “ Herkes meyus iken sendin ümit var

                                           Bu millete ancak senden ümit var.”

           ( Büyük mütefekkir Ziya Gökalp’ın Enver Paşa’ya ithafen yazdığı şiirden bir alıntı.)

 

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam