SON DAKİKA

Bir Haberin Düşündürdükleri

Köşe Yazarı: Sinan ERDOĞDU   Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2019, Pazartesi - 10:37   Okunma Sayısı:

Sinemada reklam konusuyla ilgili olarak  okuyucularımızdan hatta; kendi şikayetlerimi sizlerle paylaşmış Kültür ve Turizm Bakanlığımız başta olmak üzere yetkili mercilerimize sorunun çözümü için çağrıda bulunmuştuk. Nihayet çıkan yeni kanunla beraber sinema severlerimiz için bu sıkıntılı son verildiğini bilmemize karşın geçiş sürecinden ötürü 1 Temmuz’a kadar uygulamanın devam edeceğini öğrendik.  Fakat birazdan sizlerle paylaşacağımız bir haber sanırız sinemada reklam konusunun yeniden gözden geçirilmesine yol açacak.

Habertürk Gazetesi’nden Mehmet Çalışkan’ın haberinin sinemadaki reklamla ilgili bölümü şu;

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy  geçtiğimiz günlerde Zorlu Alışveriş Merkezi'nde bulunan sinemada akşam saat 20.15’de  yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan'ın üstlendiği Organize İşler 2: Sazan Sarmalı’nı eşi Pervin Ersoy, oğlu Mehmet Reşat Ersoy, aile dostları Doğan Gündoğdu, Fulya Gündoğdu, Hena Gündoğdu, Tevfik Doğan Gündoğdu ve filmin senaristi ve oyuncusu Yılmaz Erdoğan’ın da  eşlik etikleri  kalabalık bir grupla  filmini izliyorlar.

Film öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Yılmaz Erdoğan da sinemada reklam konusuyla ilgili olarak  ; "Yasanın uygulamaya girdiğini bilmeyen salonlar var. Bizler de tespitleri yapıp yetkililere bilgi veriyoruz. Maalesef ki 30 dakika 40 dakika film öncesi reklam veren sinemalar var hala. Böyle olunca bizim filmlerimiz kurbanı oluyor bu durumun. Bizim bütün amacımız Türk sinemasının geleceğini daha kaliteli hale getirmek" şeklinde konuşuyor.

Gelin görün ki; filmin hemen öncesinde orada bulunan basın mensuplarına yaptıkları açıklamada ilk  filmi(Organize İşler ) tam üç kere izlediğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yılmaz Erdoğan ve beraberindekiler  20.15’de başlaması gereken filmi  yaklaşık 30-40 dakika süren reklamlardan ötürü ancak saat 21.00’e doğru  izleyebiliyorlar; hatta 20.15’de salona geçiyorlar.

Film bitiyor; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy film sonunda "Beklediğimiz gibi gayet iyi bir film oldu. Tebrik ederim emeği geçenleri. Çok güzel olmuş. Emeğinize ve elinize sağlık" derken  Yılmaz Erdoğan ise "Sizin burada filmimizi izlemeniz bizim için büyük bir zevkti. Teşekkür ederiz. Bir de şunu söylemeliyim. Eğer film 20.15 diye yazıyorsa 21.00 de girsin izleyenlerimiz. Gördüğünüz gibi 30 - 40 dakika reklam izledik" dşyor.

Bakan Ersoy da bunun üzerine "Sizin gibi üstatların filmlerinde böyle uzun reklamlar oluyor" deyince Yılmaz Erdoğan’ın  ifadesi aynen şu;  "Sayın bakanım buna sevineyim mi yoksa üzüleyim mi bilemedim vallahi".

Sevgili okuyucularım; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy  ve Yılmaz Erdoğan’ın gittikleri sinema Erdoğan ve beraberindekilerin bir hayli tartışmalı  oldukları ve “Sinemada Mısır Kavgası”  başlığıyla kamuoyuna ve basınımıza konu olan ünlü bir sinema zincirinin işlettiği bir şube. Şimdi okuyucularımızdan şu soru geleceğini tahmin ediyorum; Yılmaz Erdoğan daha  bir ay evvel tartıştıkları zincirin  sinemasına niye bakanımızı da götürdü?

Ben de size şu yantı vereceğim;söz konusu ünlü zincir pazarın %45’ine hakim; üstelik halk nezdinde en çok tutan ve sinema sever izleyicilerimizin de en çok gittikleri  sinema zincirine sahipler. Haliyle, Yılmaz Erdoğan’ın  merkezi bir lokasyonda(Zincirlikuyu) ve çok tutulan bir mekanın sinema salonuna bakanımızı ve ailesini götürmesi gayet doğal.

Bana şunu da soracaksınız; rakip zincirlerdeki durum nasıl ? Benim size vereceğim yanıt şu; diğer zincir firmalar da sinemada reklam konusundan ötürü yoğun şikayetler alıyor. Ayakta kalma mücadelesi veren Atlas, Beyoğlu, Kadıköy ,Rexx ve Pendik Oscar gibi sinemalarımız ise bu konuda ölçülü davranıp sinema severlerimizi memnun etmeye çalışıyorlar. Haliyle sinemada reklam konusu seyirciyle işletmeciler arasında büyük bir tartışma konusu olmuş vaziyette.

Sinemada reklamla ilgili düzenlemenin 1 Temmuz’un öncesine alınması konusu da gündemde. Meclisimizin Mart’ta Yerel Secim gündeminden ötürü çalışmayacağını ve yetkili mercilerimizin de Yerel Seçimlere ağırlık vereceklerini hesaplarsak bu konu üzerinde hızlı Hareket etmeleri daha faydalı olacaktır.

Kalemini ve gözlemciliğini çok beğendiğim; Yılmaz Erdoğan’ın  yeni çalışması olan Organize İşler 2: Sazan Sarmalı hakkındaki değerlendirmemi önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam