SON DAKİKA

G 20 Bildirgeleri

Köşe Yazarı: Cengiz BAYSU   Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2019, Pazartesi - 10:55   Okunma Sayısı:

 

Son birkaç yılın G-20 sonuç bildirgelerini okuyorum. Al birini çal birine… Güzel güzel tumturaklı sözler. Sonuç ortada... Dünyanın gelişmiş 20 ülkesinin katkıları Afrika’da günlük geliri bir doların altında olan insanların gelirini iki dolara bile çıkaramamış, kavgaları önleyememiş, emperyalist saldırıları durduramamış, iklimi değiştirememiştir.

Büyük lâflar etmekle, iş gücü üretimi yerine ekonomik terimler üretmekle bu işler olmuyor. Zirveye katılanların kendi demeçlerinden alıntıları ve dış gözlemcilerin değerlendirmelerini de dikkate alarak çok kritik hususları renkli yazıyla belirtmeye çalıştım. Bunlardan bazılarını çok kısa şekilde ele alırsak;

 

  • İnsana yakışır işlerde sürüp giden yetersizlik

      a. İş ve çalışma psikolojisi

      b. Öğrenimde fırsat eşitliği

      c. Coğrafi ve kent bilgi sistemlerinin kurulması

      d. Özellikle büyük şehirlerde barınma ve geçinme sıkıntısı

 

  • Kaygı verici eğilimleri önleyecek politikalar
  • Silahlanmaya getirilen sınırlamalara önem veriliyor ve denetleniyor mu?
  • Barışa yönelik faaliyetler destekleniyor mu?
  • Askeri tatbikatlar azaltılıyor mu?
  • Terör ve terör örgütlerine karşı tüm dünya aynı duruşu gösteriyor mu?

 

Brexit endişeleri

Brexit kararının dünya ekonomisini olumsuz etkilemesinden endişe edildiği vurgulanmış; ama G20 liderlerinin bu konuda rahat bir tavır sergiledikleri gözlemlenmiştir. Ayrılık kararına rağmen Avrupa Birliği ile Büyük Britanya’nın yakın ilişkilerinin devam edeceği beklentisi ifade edilmiştir.

2015 yılında ILO Genel Direktörü Guy Ryder durumu şöyle değerlendirmişti: “Ekonomik toparlanmadaki zayıflık, yükü ağır biçimde G20 işgücü piyasalarına bindirirken, insana yakışır işlerde sürüp giden yetersizlik de ekonomik toparlanmayı aksatmaktadır. Bu raporun da net biçimde ifade ettiği gibi, düşük hızda büyüme, yeni işler yaratmada yetersizlik, düşük ücret ve gelir artışı ile yetersiz yatırım olgularından oluşan ve kendi kendini pekiştiren bugünkü döngüyü tersine çevirebilmek için kapsamlı ve çok sektörlü bir yaklaşıma ihtiyaç var. Eşitsizlikleri daha da artıran bu kaygı verici eğilimleri önleyecek politikalar hem ekonomik toparlanma sürecini hızlandırabilir hem de büyümeyi daha kapsayıcı hale getirebilir.”

 

2016 yılı G20 Sonuç Bildirgesi

İki gün boyunca devam eden görüşmelerde dünya ticaretinden mültecilere, Suriye’den Ukrayna’ya kadar bölgesel kriz merkezleri ele alınmış; ama Suriye’de ateşkes için henüz bir uzlaşma sağlanamamıştır.

 

ABD-Rusya uzlaşmazlığı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la yaptığı birden fazla görüşme ve ABD Başkanı’nın, Rusya Devlet Başkanı ve Almanya Başbakanı’nın da katıldığı ikili görüşmeler sonucu değiştirmemiştir.

ABD Başkanı, Rusya ve ABD arasındaki görüşmeleri “Karşılıklı güvene yönelik mevcut eksiklikler nedeniyle sert müzakereler” diye nitelemiştir. Putin ise Suriye konusunda bir anlaşmaya varılmasının mümkün olduğunu kaydetmiştir. İki ülke arasındaki pazarlıklara sonraki günlerde de devam edilmesi kararlaştırılmıştır.

Aradan üç yıl geçmiş olmasına rağmen Afganistan ve Libya sorunları çözülemediği gibi Ukrayna sorunu da çözülememiştir. Havanda su dövüldüğü, Suriye sorununa çözüm aranırken Kuzey Kore ve bir de Venezüela sorununun çıktığını görüyoruz.

Bir başka örnek vermek gerekirse;

Barışa yönelik girişimlere ağırlık verilmesi de sözde kalmıştır. Mülteci sorununu hangi ülke insani boyutuyla ele almıştır. Mültecileri kendi polisine dövdüren, Akdeniz mezarlığında gömülmelerini sağlayan, sınır bölgelerine duvar çeken ve çeşitli şekillerde kendi ülkelerine sokmayan ülkeler dişe değer bir iş yaptıklarını söyleyebilirler mi?

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam