SON DAKİKA

Cennete açılan bir kapı “KADIN”

Köşe Yazarı: Büşra KARAOĞLU   Eklenme Tarihi: 10 Mart 2019, Pazar - 01:15   Okunma Sayısı:

Yazmakla bitmeyecek, ne kadar anlatılırsa anlatılsın  ne kadar çaba sarf edilirse edilsin ilerlemenin mümkün olmadığı bir konu yine” KADIN”. Şiddet,Taciz,Hor Görme ve sonu ÖLÜM.. Kadına şiddetin olmasında ülkemizde pek çok neden sayabiliriz aslında.Ama en temel neden eşitsizlik,ayrımcılık denilebilir.Kadınların hayatın her alanında erkek karşısında ikincil konumda görülmesi ayrımcılık,eşitsizliktir. Bu durum ülkemizde kanayan ve kapanmayan bir yara.

Türkiyede’ki kadınlarımız ailesi için gereken tüm önemi gösteren bir profile sahip. Gerektiğinde eşi ve çocukları için kendi hayatını feda edebilen kadınlarımız nedense bu emeğin tam karşılığını hiç bir zaman göremedi. Anne, eş yeri geldiğinde baba profilene bile girebilen güçlü kadınlarımız toplumumuzda hep hor görüldü, ikinci plana atıldı, şiddet gördü çoğu zaman sokak ortasında infaz edildiler.

Eğitimli olsun eğitim almamış olsun, ünlü olsun veya tanınmamış olsun toplumumuzda her kadın mutlaka hayatında bir kere şiddete maruz kalıyor. Yapılan tüm projeler ve derneklerin çalışmaları ve çabaları karşılık bulamıyor. Devlet eliyle davalarda emsal kararlar verilsede toplumda bir yankı bulmuyor.

Şiddet istatiğimiz her yıl nedense artıyor. Müslüman bir toplumda kadına verilen değer al aşağı ediliyor. “Cennet annelerin ayakları altındadır”,”Sizin en hayırlınız, ehline(Eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır ve bende ehline karşı en hayırlı olanınızım”, “ Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah’tan korkunuz!Zira siz onları Allah’ın bir emaneti olarak aldınız”.

‘KADIN olmayınca hayat olmaz insan olamaz’ düsturu hiç bir zaman ülkemizde değer görmedi. Bu yaranın artmadığı kadının değerini gerçekten bilecek insanlar yetiştirmenin önemini unutmayalım.

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam