SON DAKİKA

Kadıköy Sineması

Köşe Yazarı: Sinan ERDOĞDU   Eklenme Tarihi: 13 Mart 2019, Çarşamba - 11:00   Okunma Sayısı:

Sinema salonlarının son çeyrek asırda büyük bir dönüşüm yaşadığı, AVM’lerde faal olan zincir salonların ekonomik ve izleyici nezdinde büyük ağırlık kazandığı günümüzde bağımsız sinemaların sayısı azaldı. Bu geleneği Kadıköy Merkezde yaşatan ve festivaller zamanında (İstanbul Film Festivali-Filmekimi gibi) büyük ilgi toplayan iki önemli sinema salonu var. Bunlardan Rexx hakkında bir yazı yayınlamış ve  büyük takdir görmüştük. Bu arada; Moda Sahnesi hem tiyatroya hem de sinemaya hizmet veriyor ve bölgedeki bazı tiyatro sahnelerinin Baba Sahne, Oyun Atölyesi, Akla Kara Sahne gibi sinema salonlarından ve mekanlardan birer kültür merkezine dönüştüğünü hatırlıyorum .Ayrıca; bölgedeki bağımsız bir sinema olarak Atlantis Sineması da  halen çalışıyor.

Şimdi bölgedeki diğer önemli bir salon olan Kadıköy Sineması  Mayıs 1964’de tiyatro salonu olarak faaliyete geçmiş. İlk yılarında konser ve tiyatro salonu işlevi gören Kadıköy Sineması zamanla tam bir  sinema salonuna dönüşmüş. Burada oyunlarını sahneleyen tiyatro toplulukları arasında; Nejat Uygur, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu gibi önemli tiyatrolar var.  Uzay gemisine benzetilen büyük salon ödüllü bir tasamımdır ve Melih Koray’ın mimarisiyle İstanbul’un özgün eserlerinden biri haline gelmiştir. Salon, sinema salonuna dönüştürüldükten sonra bazı tadilatlar geçirmiş ve  koltuk sayısı artırılan salonun, sahnesi küçültülmüştür. 2002’de buraya bir de küçük salon kazandırılmıştır.

Binanın mülk sahibi olan Funda Kocadağ geçtiğimiz yıl buranın işletmesini devraldı. Haliyle sinemanın son bir senesi de yenilenme ve atılım yılı olarak kayıtlara geçti. Örneğin ; yakın bir zamanda açılan Kadıköy Sineması Fuaye Sanat Galerisi ressam ve heykeltıraşlara eserlerini sergileme olanağı sunarken; konserler ve özel etkinlikler de büyük salonda yapılıyor.

Küllerinden adeta yeniden doğan Kadıköy Sineması Başka Sinema programındaki içeriklere de yer veriyor. Dönem dönem uğradığım sinemalar arasında yer alan Kadıköy Sineması ilçenin ve bölgenin kültürel yapısına da önemli katkı sağlıyor. Günümüzde AVM sinemalarına ilgi olsa da Bahariye’deki sinemalar  ve tiyatrolar bölgeyi bir çekim ve cazibe merkezine dönüştürüyor. Dolaysıyla; Kadıköy Kültür alanında önümüzdeki süreçte de önemli bir merkez olarak işlevini koruyacak.

Funda Kocadağ ve Kadıköy Sineması çalışanlarına başarı ve bol  şans dileklerimi iletiyorum.

Yeşilçam Emektarlarımızın Sorunları başlıklı yazımızdan sonra Yeşilçam’a Gönül Verenler Derneği Başkanı Muharrem Erdemir ile dernek üyelerinden teşekkür mesajları aldık. Biz de; Tünaydın Gazetesi olarak  değerli Yeşilçam emektarlarımıza en derin saygılarımızı, sevgilerimizi, selamlarımızı  ve hürmetlerimizi gönderiyoruz.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam