SON DAKİKA

TÜREV’in Yardımlaşmaya  Uzattığı El

Köşe Yazarı: Sinan ERDOĞDU   Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2019, Salı - 10:18   Okunma Sayısı:

Huzuru, paylaşımı ve dayanışmayı en yoğun duygularla yaşadığımız bir ramazanı daha geride bıraktık. Bu ramazanın son iftarlarından birisini Türkiye Engelllier Vakfı’nın davetiyle Ahmet Yesevi , Eslem Sk., İstanbul Pendik adresinde bulunan Engelliler Bölüm Ünitesi ve Meslek Eğitim Binası’nda(TÜREV Yaşam Evi)  yaşadık. Türkiye Engelliler Vakfı (TÜREV) Genel Başkanı Zülfinaz Abedan hanımefendiye, buradan her birini tek tek anamayacağım fakat çok değerli hizmetlerde bulunan merkezin personeliyle, yine bu güzel yerde çalışan Maltepe Üniversitesinden dönem arkadaşım Duygu İbiş’e çok teşekkür ediyorum.

Mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleşen iftarda, engelli kardeşlerimizin halk oyunları gösterimi bizler için birer övünç kaynağı oldu. Yine; fasıl ekibiyle de keyifli dakikaları paylaştık. Emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ediyorum.

Türkiye Engelliler Vakfı 1996 yılında engellilere engelsiz bir dünya felsefesi hedefiyle Yalı Mah. Cumhuriyet Cad. No:17 Dragos-Maltepe/İstanbul adresinde  çeşitli meslek gruplarında çalışan   gönüllüler tarafından kuruldu.

Vakıf Türkiye geneline hitap eden ve bütün engel gruplarını bir araya toplayan tek vakıf olup din,dil,cinsiyet ayrımı gözetmeksizin engellilerin iş, sağlık, eğitim gibi genel ihtiyaçlarının yanı sıra sosyal,kültürel,sportif faaliyetlerde de bulunup özürlülerin ruh ve bedenen kendilerine yeterli olabilecek gücü kazanabilmesi için eğitici, birleştirici, tedavi edici çalışmalar yapmakta.  Bu önemli çalışmaları özetlersek;

*40 engellimizin ameliyatı gerçekleştirildi ve 1.200 engelliye sağlık yardımı yapıldı ( Göz taraması – diş taraması - ilaç )

* Yine bugüne değin 4.000 den fazla engelliye Akülü Tekerlekli Sandalye – Tekerlekli Sandalye – Yatak Bezi – Alt bezi – Yürüteç – Baston ve çeşitli medikal ürünlerinden verildi.

* TÜREV’in kendi bünyesinde Zihinsel Engelliler Basket Kulübü kuruldu. TÜREV Tekerlekli Sandalye Basketbol Kulübü halen çalışmalarına devam ediyor. Yüzme ve Voleybol ekipleri kuruldu ,Tekerlekli Sandalye Yarışmaları düzenlendi , Tüm çalışmalarda bugüne değin  190 engellimiz hizmet alırken, hala devam eden çalışmalarla da bu sayı artmakta.

*TÜREV engellilerimizin sosyalleşip hayata atılmalarını sağlamak amacıyla çok sayıda sosyal ve kültürel faaliyette de bulundu. Bu kapsamda; Tiyatro – Tekerlekli Sandalye Folklor Grubu – Zihinsel Engelliler Folklor Grubu – İşitme Engelliler Folklor Grubu – Semazen Ekibi – Dans – Ritim Mehteran ekipleri kuruldu. Kurulan bu gruplarla; 200’den fazla engellimiz bu gruplardan eğitim alıp ulusal ve uluslararası programlarda gösterilere çıktılar.Yine; Antalya ,Ankara ve Çanakkale’ye kültür gezileri düzenlendi. TÜREV 2006 ve 2007’de Sezen Aksu, Ebru Gündeş, Mustafa Sandal, Işın Karaca,Sabahat Akkiraz, Mustafa Özarslan gibi isimlerin  katılımıyla Bostancı Gösteri Merkezi ve Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda halka açık ve gelirleri TÜREV yararına kullanılan  özel konserler düzenledi. Engelliler yararına; piknik eğlence, sinema, tiyatro gibi faaliyetlerde bulunuldu. Bu çalışmalarda da 1.900 kadar engellimiz hizmet aldı.

* TÜREV  bugüne değin sosyal yardımları da unutmayarak; 9.645 engelliye Erzak – Giyim ve Kömür yardımda bulunuldu ve tüm bunların yani sıra 20 engellimizin düğünü yapıldı.

* TÜREV tarafından bağışçıların desteğiyle ; İstanbul’un  Pendik İlçesinde ayda 5.000’e yakın engellinin hizmet alacağı 3.600 m2 kapalı alana sahip Yatılı / Gündüzlü Bakim merkezinin ( 100 yatılı 200 gündüzlü ), 1.600 m2 kapalı alana sahip Mesleki Eğitim Merkezi ( yılda 400 engelli meslek eğitimi alıyor )  1.800 m2 kapalı alana sahip Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ( 1.500 kişi kontenjanlı  )ve 1.200 m2 kapalı alana sahip spor birimlerinden oluşan  toplamda 8.200 m2 kapalı alana , 3000 m2 de açık alana sahip Türkiye Engeliler Yasam Evi Kompleksi tamamlandı ve hizmete girdi.

* TÜREV engellilerin sorunlarının çözümleri için; çeşitli paneller ve konferanslar düzenlendi.

* Yine ; Almanya – Pakistan - Filistin – Tunus – Umman – Sudan – Yemen – Moritanya’yla kardeşlik anlaşmaları imzalandı.

*Türkiye Engelliler Vakfı 2011’de Kamu Yararına Vergi Muafiyet Belgesi alarak Kamu Yararına çalışan dernek ve vakıflar listesine girdi.

*Başbakanlık Tanıtma Fonu – Kültür ve Turizm Bakanlığı – TİKA – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ve AB ile  ortak eğitim ve kültürel çalışmaları yapıldı.

*TÜREV AB Danışma Kurulu üyesidir.

*TÜREV ISO – 9001 Kalite Belgesi aldı.

TÜREV’e yardımda bulunmak isteyen ve duyarlı olan okurların; vakfa ait olan  0 216 370 79 89 nolu telefondan bilgi edinebileceğini belirtmek isterim. Sizleri Pendik’te bulunan Türkiye Engelliler Vakfı Yaşam Evi’ne davet ediyorum. Yardımlaşmaya ve dayanışmaya açılan bu eli geri çevirmeyelim!

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam