SON DAKİKA

Almanya’da Faşizmin yükselişi

Köşe Yazarı: Cengiz BAYSU   Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2019, Perşembe - 09:04   Okunma Sayısı:

 

Gün geçmiyor ki, Almanya’da Türklere karşı bir olay olmasın. Tabii basına yansıyanların saldırıların dışında sataşma ve sözlü tacizler de oluyordur. Avrupa’da aşırı sağın en etkin olduğu ülkelerin başında Almanya gelmektedir.

PKK konusunda Fransa gibi Almanya da hâmilik yapmakta, PKK militanlarını mağdur olmuş kimseler olarak görmektedir. Aynı NATO ittifakı içinde olduğumuz Almanya’da 14 bin civarında PKK yandaşı olduğuna dair basında bilgiler bulunmaktadır.

PKK, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimini Türkiye içinde bir ihtilâf olarak görmekte, kısmen de olsa kendisine yönelik bir hareket olup olmayacağı hususunda müteyakkız davranmaktadır. Onun için önemli olan Suriye’de toprak elde etmektir.

 

Yeni saldırılar

31 Aralık 2018’de Duisburg’da inşaatı devam eden camiye boyalı saldırıyı, 29 Mayıs 2019 günü Faslılara ait bir camiye domuz başı bırakılıp kanlı torba atılması olayı izlemişti.

10 Haziran günü Almanya’nın Hessen eyaleti Kassel kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Merkez Camisi’ne kimliği belirsiz kişilerce taşlı saldırı yapıldığı ve caminin camlarının kırıldığı haberlerini dinlemiştik.

Aynı gün Bremen’de daha çok Afgan ve Pakistanlıların gittiği Rahman Camisi’ne de saldırıldığı ve yaklaşık 50 Kur’an-ı Kerim’in yırtıldığı, bazılarının tuvalete atıldığını öğrenmiştik. Avrupa’nın diğer ülkelerinde de benzer olaylar cereyan etmekteydi.

5 Temmuz günü basına yansıyan haberlerde Almanya’nın Hamburg kenti yakınlarında Schleswig kasabasındaki bir camide Kur'an-ı Kerim'i yırtarak tuvalete atan saldırganlar, muslukları çıkarıp sabunlukları kırarak camiye zarar verdi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Schleswig Veysel Karanî Camisi’ne çarşamba günü 9.30-11.00 saatleri arasında yapılan saldırı, Flensburg Emniyet Müdürlüğünün yayımladığı basın bülteniyle ortaya çıktı.

Camiye giren kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin, Kur’an-ı Kerim’i paramparça ederek tuvalete attıkları, musluk ve sabunlukları kırarak hasara neden oldukları kaydedilmiştir.

Polis tarafından yapılan açıklamada, camiye yapılan saldırıyla ilgili soruşturmanın sürdüğü ve olayın aydınlatılması için çevre sakinlerinden yardım istendiği belirtilmiştir.

 

Tırmandırma

Kökü, İncirlik üssünü ziyaret etmek isteyen Alman milletvekillerine müsaade edilmemesine dayanan Türkiye-Almanya arasındaki kriz, tırmandırılmak istenmişse de her iki hükümetin karşılıklı görüşmeler yapmaları sonucu yatıştırılmıştır.

Bu tırmandırmada yasaklar, muafiyetler ve ticari kısıtlamalardan çok siyasi söylemler etkili olmuştur.


Terör örgütlerinin müdahalesi

FETÖ ve PKK terör örgütleri, aldıkları ağır darbeleri hazmedememiş ve Türkiye aleyhindeki faaliyetlere ağırlık vermişlerdir. Özellikle PKK,

    *Almanya’da para toplama faaliyetlerini devam ettirmek, (Alman iç istihbarat servisi olan Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının (BfV) açıkladığı 2016 yılı istihbarat raporunda, PKK’nın çeşitli alanlarda faaliyet gösteren dernekler kurduğuna, 2015’in Eylül ayından 2016’nın başına kadar düzenlenen kampanyada 13 milyon avrodan fazla para topladığına yer verilmiştir.)

    *Almanya’da eleman toplama faaliyetini sürdürmek,

    *Alman hukukçularla dirsek temasında bulunmaktır. (Raporun tanıtımında konuşan Almanya İçişleri Bakanı, terör örgütü PKK’nın 1993’ten beri Almanya’da faaliyetleriyle PKK’nın kurduğu 53 örgütün de yasaklandığını belirtmiştir. 2004’ten bu yana Almanya’daki eyaletlerin PKK terör örgütüyle ilişkili 4 bin 400 soruşturma yürüttüğünü ve 180 dava açıldığını da kaydetmiştir.)

    *Her türlü provokasyonu başlatmak, kendisi fazla bulaşmadan kargaşa ve karışıklıkları yönetmek, (Alman aşırı sağcılarla işbirliği yaparak Türklere ait binalarda yangın çıkarmak ve camilere saldırmak)

 

Beklentiler

Daha önce Türklerin oturdukları evlerde yangın çıkarmakla başlattıkları eylemlere Alman aşırı sağcıları da destek vermiştir. Bu eylemler, Türk siyasetçilerinin Almanya’yı ziyaretlerinde, 1915 Tehciri gününde, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın yıldönümünde, Çanakkale Zafer kutlamalarında hep icra edilmiştir. Bundan sonra da tekrarlanacaktır.

Almanya’daki Türklerin –özellikle Alman parlamentosundaki milletvekillerinin- sürekli bilgilendirilmesi, insan hakları konusunda iyimser gelişmeler yaratılması gibi hususlarda adımlar atılması uygun sonuçlar verebilir.

 

 

 

 


 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam