SON DAKİKA
reklam
reklam

Boşuna Medeniyetin Beşiği Denmeyen Ülke: İngiltere

Köşe Yazarı: Mert CiGERLİ   Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2019, Cumartesi - 01:46   Okunma Sayısı:

Geçen hafta tüm ülke sıkıntılarından ve kendi sıkıntılarımdan uzaklaşmak için bir tatil planı yapmaya karar verdim. Tatil planı yaparken herkesin ilk aklına gelen deniz,kum,güneş üçlüsü değildi bu sefer isteğim ve de beklentim…

Bu sefer daha önce gidip de çok fazla gezme fırsatı bulamadığım İngiltere`ye çevirdim rotayı. Sabiha Gökçen havalimanından binip direk olarak Londra`nın Stansted havalimanına vardık. Bilenler bilir Londra havalimanı açısından da zengin bir şehir… Heathrow, Luton, Southend, Stansted, London City Havalimanı ve Gatwick gibi havalimanları var.

İndikten sonra kalabalık bir ekip olarak pasaport kontrolüne geçtik. Burada sırada beklerken arkamdaki gençlerin konuşmalarını duyuyordum. Bir tanesi diğerine şunu söylüyordu; “ Oğlum inşallah şu karşıdaki şişmana denk gelmeyiz.” Diğeri de ona cevaben “ Esas şu sarışına denk gelmeyelim, çok sinirli duruyor.” Ben de kendimce gülmeye başladım. Sıra bana geldiğinde genç güleryüzlü bir pasaport polisi arkadaş beni yanına çağırdı.

İşlemleri yaparken genel geçer sorular sordu. Türkiye`den geldiğimi görünce de hamur işleriniz çok güzel diyerek ülkeye giriş damgasını bastı. Oradan ayrılıp içeriye geçerken dönüp bir kez daha arkama baktığımda, arkamdaki gençlerin denk gelmemek istedikleri sarışına denk geldiklerini gördüğümde bir kez daha tebessüm ettim ve artık İngiltere`ye resmi olarak giriş yapmıştım.

Stansted havalimanı içinden şehrin merkezine direkt olarak tren kalkıyor. Bindim ve yolculuğa başladım. Oradan da otelime geçtim. Artık elimdeki bavuldan ve üstümdekilerden kurtulup şehre “merhaba” deme vakti gelmişti.

Otelimde şehir merkezinde olduğundan bir çok görmek, gezmek istediğim yere yürüyüş mesafesindeydi. Tüm gezmek istediğim yerleri karış karış gezdim kaldığım bir haftalık süre boyunca. Trafalgar meydanı, British Museum, Big ben, London Eye, Londra Kalesi, Tower Bridge, Hyde Park, Buckingham Sarayı, St. James`s Park ve daha niceleri…

Ama size anlatmak istediğim asıl şey Londra`nın gezilecek turistik yerleri değil. İngiltere denince herkesin boşuna medeniyet vurgusu yapmadığını gözlerimle gördüm… Sadece başıma gelen iki olaydan bahsedeceğim.

Birincisini otelimden ve merkezden çok uzakta Ilford semtinde bir dostumu ziyarete gittiğimde yaşadım.

Bütün şehri bir ağ gibi sarmış metro ve tfl denilen raylı hatlarla donatmışlar. Trenden indiğimde yanıma üstü başı kir içinde, dişleri dökülmüş bir evsiz kadın yanaştı. Doğal olarak ilk başta çekindim ve hatta korktum bu kadından… Benden para istedi ve bende ona para vermeyeceğimi söyledim. Hiç beklemediğim ve alışık olmadığım bir tepkiyle karşılaştım. Kadın bana teşekkür ederek, iyi günler beyefendi dedi ve ayrıldı. Orada bir evsizin bile aldığı toplum eğitimi ve medeniyeti ile beni çok şaşırttığını söylemek zorundayım. Bu bana İngiltere`ye neden medeniyetin beşiği dendiği ile ilgili bir ipucu vermişti.

İkinci olay ise Londra`nın ücra köşelerinden biri olan Woolich semtinde yaşandı. Orada alışveriş yapmak için bir süpermarkete girdim. Reyonlar arasında geziyor, Türkiye`de ki ürünlerle ve fiyatlarla karşılaştırma yapıyordum. Bu sırada bir kadıncağız benim önümden geçmek zorunda kaldı ve benim reyonlar ile göz temasımı 1 saniyeliğine kesmiş bulundu.

Bu zararsız, günlük yaşamda hiç önemsenmeyecek hareketin ardından kadın bana dönüp “ önünüzden geçerek görüşünüzü engelledim. Özür dilerim. ” dedi. İşte bu anda bir önceki olayda bana medeniyeti ve neden “medeniyetin beşiği” dendiğini sorgulatan düşünceler şekillenmeye başladı. Artık bende bu kısa zaman zarfında emin olmuştum. Bu kibarlık, bu güleryüz, bu hassaslık ve bu düşünce yapısı gerçekten burasının “medeniyet beşiği” olma sebebiydi.

Bu kısacık Londra seyahatimde gezdiklerimden çok gördüklerim beni etkiledi. Otobüs durağında sıraya girmeleri, hemen herkesin herkese selamını esirgememesi, kimsenin kimseye karışmaması ve hayat içindeki sakinlikleri ile bende derin etkiler bıraktılar. Bu ülke her zaman ziyaret edebileceğim ve etmeyi dileyeceğim bir ülke olarak hafızama kazındı. Yani anlayacağınız İngiltere demek artık benim için de medeniyet demek…

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam