SON DAKİKA
reklam
reklam

Cemaat nedir? Tarikat nedir?

Köşe Yazarı: Gülsüm KOÇYİĞİT   Eklenme Tarihi: 8 Ağustos 2019, Perşembe - 10:10   Okunma Sayısı:

Cemaat nedir? TDK'nın sözlük tanımını aynen aktarıyorum: Bir imama uyarak namaz kılan topluluk..

Tarikat nedir? Bir dinin içinde, özellikle İslam'da tasavvufa dayanan ve kimi ilkelerle birbirinden ayrılan kollardan, Allah'a kendine özgü tarzda ulaşma savında olan yollardan her biri.. 

Bunları neden açıklama ihtiyacı duyduğumu şimdi izninizle arz edeyim: Ali Kalkancı/Fadime Şahin, Adnan Oktar/Kedicikleri, Fethullah Gülen/FETÖ vb oluşumlar tarikat adı altında en büyük zararı ülkemizden sonra aslında İslam'a zarar verdi bunun farkında mıyız?!.. Bunlardan hangisi aslen dinine hizmet etmeyi amaç edindi?.. Tabii ki hiç biri..

Toplum içinde önemli denilebilecek bir kesim -tarikat- lafını dahi duyunca haklı olarak irite oluyor. Böyle hissetmelerini sağlayan türlü adi amaçlarla İslam'ı kendilerine alet eden hainler değil midir?!.. İçlerimize inancımızın kullanıldığı düşüncesiyle, cemaat karşıtı tohumlar ekmediler mi göz göre göre?.. Yüreğinde az da olsa dine sempati duyanlar, tarikatların müsibetleri yüzünden İslam'dan uzaklaşmadılar mı?.. Yazıklar olsun!

Buna keza biz, 15 Temmuz'u hatırlayalım.. Şu kesin bir tespit ki; çıplak elle makineli tüfeklere karşı vatanı koruma amacıyla sokağa çıkanlar, tanklara vücudunu siper edenler, bu uğurda can verenler İslam'a yüreklerini bağlamış insanlar topluluğuydu. Namazını niyazını, mezhebini, mensubu olduğu kesimi, tarikatını vs kastetmiyorum burada.. Sokağa çıkanların hepsi yüreğinden 'Allah' diyen insanlardı. Neden mi? 'İman dışında başka hangi güç size bu cesareti verebilir?'.. Şehit olmak başka hangi toplumda bizdeki kadar önemlidir ve kutsaldır? Konu vatan olunca yaşı farketmeksizin ölüme koşar adım gideriz biz.. 

İstiklal Marşı'mızda Sayın Mehmet Akif Ersoy'un dediği gibi: "Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar, benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var." ..

Şimdi soruyorum alenen: "Ülke lideri televizyona çıkıp darbe gecesi -sokağa çıkınız- derken, ona biat etmesi gereken diğer tarikat liderleri neden hiçbir şey yapmadı? Cemaatlerini vatanın bütünlüğü için yönlendirmedi de sessiz kaldı?.." Onların içinde de mi koltuk sevdalısı olanlar var acaba? Mevcut konumunu kaybetmekten korkanlar?.. 

Elbette nedenlerini/sebeplerini ben bilemem.. Allah bilir!.. Hepimiz biliyoruz; yürekler onun elindedir.. 

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam