SON DAKİKA
reklam
reklam

Gezim devam ediyor: Kuzey İrlanda

Köşe Yazarı: Mert CiGERLİ   Eklenme Tarihi: 8 Eylül 2019, Pazar - 20:01   Okunma Sayısı:

Geçen hafta İrlanda`ya seyahatimle birlikte gezi notlarımı da yazmıştım. Bu sefer İrlanda sonrası bu kadar da yakınken Kuzey İrlanda`ya geçmeyi ve ardından da Galler turu ile bu gezi rotamı bitirmeyi kafama koydum.

Esasında tura başlarken Kuzey İrlanda ve Galler hesapta yoktu benim için ama bu kadar yakına gelmişken daha önce görmediğim iki ülkeye yani Kuzey İrlanda ve Galler`e de ziyarette bulunayım istedim. Yine Birleşik Krallık vizem olması hasebiyle Kuzey İrlanda`ya yeni bir vize gereksinimi olmadan girebildim.

İrlanda uzun yıllar boyunca Birleşik Krallık`ın sorunlu tarafı oldu. İngilizlerin Protestanlığı kabulü ile birlikte büyük bölümü Katolik olan İrlanda`da sıkıntılar yeşermeye başladı. İngilizler Prostestanlığı kabul edince Galler ve İskoçya`da beraberinde Protestanlığa geçti. Katolik IRA örgütü Büyük Britanya`dan bağımsız olmak isterken yıllar sonra bir anlaşmaya varılabildi. Aynı zaman zarfında Kuzey İrlanda`nın Londonderry kentinde “Kanlı Pazar” diye anılan olay hafızalardan silinmedi. 1972 yılında 13 IRA mensubu, gösteri esnasında Britanya askerleri tarafından vurularak katledildi. Hala bu olay Kuzey İrlanda`lıların hafızalarında ve acısı taze…

Gelelim başkent Belfast`in renkli taraflarına… Önceki yazımda İrlanda`nın başkenti Dublin küçük bir yer demiştim ama Kuzey İrlanda`nın başkenti Belfast daha da küçük bir şehir. Aslında Dublin sokaklarında gezmek ile Belfast sokaklarında gezmenin bir farkı yok. Aynı simgeler, aynı yeşil doğa her iki başkentte de var. İrlandalı Şansı denilen ve üç yapraklı yonca ile desteklenen bir olgu var bu şehirlerde ve her yerde güzel şekilde pazarlanıyor. Hediyelik eşyalarda, tişörtlerde hatta billboardlarda… He unutmadan bir de Titanik gemisi var. Hepimizin yakından bildiği Titanik gemisi Belfast Limanı`nda yapılmış. Bu topraklardan çıkmış bir efsane olarakta şehirde her yerde görebiliyorsunuz. Hatta çokta iyi turistik olarak pazarlıyorlar.

Benim Belfast`ta gidip gördüğüm yerler deminde bahsettiğim Londonderry turu ile başladı. Burası bir sınır kenti ve gittiğinizde sizleri duvarlardaki resimler karşılıyor. O zaman ki yaşananlar ölümsüz olsun diye duvarlara bu olayları yansıtan resimler çizilmiş.

Bir başka gezdiğim yer Belfast Botanik Bahçesi... 113 dekarlık bu yeşil cennetin en güzel bölümlerinden biri Palm House. Viktoria Çağı’ndan kalma bu dev sera, içindeki egzotik bitkiler kadar ferforje demirden yapısı, camlarıyla görülmeye değer. Bir de Ulster Müzesi var ve o da yolunuzun üstünde. Girişi zaten ücretsiz. Müzede, Kuzey İrlanda’nın doğal, tarihi, sanatsal mirası hakkında tatminkar bilgiler edinebilirsiniz.

Bir de İngiliz etkisini tam olarak gösteren şehrin tam ortasındaki Belfast Eye… Londra`nın tam ortasındaki London Eye ile aynı resmen ve size kendinizi aynı zamanda Londra`da hissettiriyor. Belfast Şehir Konağı`da tam da burada şehrin göbeğinde bulunuyor. Konağın önünde de Titanik Anıtı var.

Şehirde yemek konusunda alternatif çok çünkü insanlar genelde evinde değil dışarıda yemek yemeyi tercih ediyorlar. Genelde tüm restoranlar dolu olarak göze çarpıyor. En popüler lezzetinin “Ulster Fry” denen yemek olduğunu söylediler. Ama buna yemek demek çok zor çünkü sosis, jambon, yumurta, domates ve patatesin kızartılmışlarının aynı tabağa koyulması ile oluşuyormuş. Zaten bana göre bu tabağa bir de fasülye eklerseniz bildiğimiz İngiliz kahvaltı tabağı oluyor. Onun dışında şehirde et ve balık ürünleri çokça tüketiliyor. Ada ülkesi olmasına rağmen balık ve balık ürünleri bence pahalı şehirde…

Şehir genel itibari ile güzel, temiz, yeşil ve hareketli… Polisleri her yerde görebilirsiniz. Zaten Belfast genel itibari ile güvenli bir şehir.

Bu Belfast turu dediğim gibi aklımda olmayan bir turdu ama iyi ki yapmışım. Siz de eğer İrlanda veya Birleşik Krallık sınırlarında olursanız bence es geçmeyeceğiniz bir yer olmalı Belfast... Şimdi Galler`e gitme zamanı geldi. Bir sonraki yazımda da Galler notlarını sizlerle paylaşıyor olacağım.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam