SON DAKİKA
reklam
reklam

İstanbul’u Dolaşırken

Köşe Yazarı: Sinan ERDOĞDU   Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2019, Salı - 11:37   Okunma Sayısı:

Kimi zaman mesleğimiz gereği, kimi zaman kendimiz ve sevdiklerimiz için İstanbul’u dolaşırız. Her semtinde ilginç, komik, hüzünlü olaylara tanık oluruz İstanbul’da.  Geçtiğimiz hafta; Haliç,Beyoğlu ve Maltepe’de  başıma gelen üç olayı anlatacağım sizlere. 

Haliç’teyim ve vapur iskelesine doğru yürüyorum. İki genç arkadaşımız dolaşıyorlar. Bu arkadaşlarımız bir tarif soruyorlar ve Üsküdar İskelesine doğru gitmek istediklerini belirtiyorlar. Daha sonra bendeniz gençlere yolu tarif ederken; Kadıköy İskelesine doğru gidiyorum. Evet, onlar da Üsküdar İskelesine doğru yol alıyorlar ve teşekkür ediyorlar. Vapura biniyorum. Burada da orta yaşlarında bir teyzemizle karşılaşıyorum. O da beni soğuyan havalara karşı uyarıyor. Uzakdoğlu bir çift gözüme çarpıyor. İstanbul’da son dönemlerde; Uzakdoğulu misafirlerimiz çoğaldı. Onların derdi; İstanbul’un tadını çıkarmak ve kendi aralarında konuşuyorlar. 

Kadıköy’e geçerken bizi gülümseten bir olayla karşılaşıyorum. Cadılar Bayramı’na yaklaştık ya! Bizim yaşıtlarımızdaki bir grup da;  tam da günün anlam ve önemine uygun kıyafetleriyle bulunuyorlar. Sonradan anlıyoruz ki; ekmeklerinin derdinde olan animatör kardeşlerimiz. Animatörler; etkinliklere renk katma amacıyla bulunan ve bir çoğu da; eğitim masraflarını çıkarmak, ailesine yardımcı olmak isteten lise ya da  üniversite öğrencisi kimseler. Kendi arkadaşlarımdan bazılarının da;  animatörlük yaptıklarını biliyorum ve animatörlere bu vesileyle başarılar  diliyorum.  Bunlardan biriyle de değerli kardeşim Anıl ve beraber olduğumuz arkadaşlarımızla karşılaşmıştık. Ona Gümüş Adam deniyordu ve gerçek isimi de Cahit Kara’ydı. Gümüş Adamla bizler de hem sohbet etmiş ve bir fotoğraf çektirmiştik.  Akşam saatlerinde Kadıköy İskelesi’nde etraf onlarla fotoğraf çekmek isteyenlerle dolmuştu. Önümden gecen bir hanımefendiye şu güzel espriyi yaptım.” Henüz yılbaşına yaklaşmadık. Etrafımız Noel Babalarla çevrilmedi.”  ve tabi gülmüştü. E ne de olsa günler bitmiyor.

Arnavutluk maçını Utku kardeşimizle takip ettik. A Millî takımla ilgili analizimiz başka bir yazının konusu olsa da; maç dönüşünde yaşadığımız bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim.  Maç çıkısı kalabalık. Biz Soğütlüçeşme durağına kadar ilerliyoruz. Önce Marmaray üzerinden gidelim diye düşünüyoruz. Kalabalık ve durum vahim. Minibüs ya da otobüs üzerinden gidelim diyoruz. Hemen doluyor ve  minibüslerin seferleri maç günü olduğu için başka bir kalabalık var. En iyisi metrobüs ve Cuma ve Cumartesi günleri gece seferlerinin olması sebebiyle metro üzerinden dönelim diye düşünüyor ve yola koyuluyoruz. Ünalan Metro durağına indikten sonra metroya biniyoruz. Tabi maç kalabalığı buraya da yansımış. Birkaç minik taraftarla karılaşıyor ve onların şirin mi şirin sohbetine tanık oluyoruz. Aileleri de biz de gelen galibiyetten çok ama çok memnunuz. Onların  hayal dünyalarıyla bizim hayal  dünyalarımız gerçekten farklı. Bizler evimize geçip dinlenmenin derdindeyiz. Miniklere sorsak onlar çok yorulmuşa benzemiyorlar. Ben onları bıraktığımda miniklerin “Kaç durak kaldı” soruları aklımda kalıyor. Erkin Koray’ın de bahsetttiği üzere “Hayat Katarında Bilinmeyen Yolculuğumuz” devam ediyor.

Ertesi gün alışverişimi tamlamış yola çıkıyorum. Bir komşumla karşılaşıyorum ve o da hesaplı alışveriş konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Gerçekten insanoğlu hayat kavgasını sürdürüyor. Biz de; meslek içinde bu kavgaya yakinen tanık olup ilginç hikayeleri anlatıyoruz. Yeşilçam’ın sembol olmuş isimleri Kemal Sunal, İlyas Salman, Fikret Hakan, Cüneyt Arkın gibi bir çok sanatçıyla aynı sahneyi paylaşan ve bazen kamera arkası bazen de dizilerde oynayan Ziya Çirkin’in yaşam öyküsünü paylaşmış ve kardeş gazetemiz SON-AN Çirkin’in hikayesine özel bir haber olarak yer vermişti. Geçtiğimiz günlerde Ziya Çirkin abimizle Beyoğlu- Erol Dernek Sokak’ta  karşılaştık ve o da  haber için hepimize teşekkürlerini iletti. Buradan tüm sinema emekçilerine en içten saygı ve sevgilerimizi iletiyorum.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım..


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam