SON DAKİKA
reklam
reklam

Barış Pınarı Harekâtı -I-

Köşe Yazarı: Cengiz BAYSU   Eklenme Tarihi: 23 Ekim 2019, Çarşamba - 11:21   Okunma Sayısı:

 

1639 Kasr-ı şirin Antlaşması’ndan beri aralarında sorun çıkmamış iki ülke, NATO müttefiki Türkiye ve nükleer çalışmalarında destek görmesi nedeniyle Rusya ile aynı safta olan İran… Türkiye’nin NATO müttefiki olması ve topraklarında ABD üslerini bulundurması, İran’ı tedirgin etmektedir.

 

İran

Türkiye’deki üslerden gelebilecek muhtemel bir Amerikan saldırısını düşünmüş olacak ki, PKK’ya karşı Türkiye ile müşterek harekâtta bulunmak ve doğalgaz boru hattı anlaşmaları yapmak suretiyle Türkiye ile yakınlaşmaya başlamıştı bir zamanlar...

     Türkiye, geçtiğimiz tarihlerde kendisine sunulan her iki teklife de sıcak bakmış ve işbirliğine yönelmişti. İran–Türkiye yakınlaşmasına tepki gösteren ABD, üstü kapalı şekilde Türkiye’yi uyarmış, dışlanmayı içine sindiremeyen İran ise Türkiye’ye daha fazla sokulmuştu.

    İran’ın yarattığı bu durum diplomatik tökezlemelerle devam etmektedir. ABD, İran’a karşı tehditlerini sürdürürken suçlama yapmaktan da geri kalmamaktadır. Irak’taki direnişçilerin eğitilmesi, Şiilerin desteklenmesi, Irak’a sokulan ve ABD askerlerine karşı Çin ve Rus yapımı silahların kullanılması ve nükleer tesislerin henüz denetime açılmamış olması başlıca ithamlardır.

İran, Türkiye ile aynı dinden ve sınırdaş olmasına rağmen Suriye tarafında durmuş ve Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’na destek vermemiştir. Katar dışındaki Arap ülkeleri (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri) de operasyonu sert şekilde eleştiren açıklamalar yapmışlardır...

 

 

  Türkiye-Pakistan ilişikleri

Türkiye-Pakistan ilişkileri, Pakistan'ın bağımsız bir devlet olarak kurulduğu 14  Ağustos 1947 tarihinden itibaren yakın dostluk ve kardeşlik anlayışıyla yürütülmek-

             tedir.

    17 Türk firmasının faaliyet gösterdiği Pakistan’da Türk yatırımları ağırlıklı olarak enerji, finans, altyapı projeleri ve müteahhitlik hizmetleri ağırlıklıdır. Türkiye’de toplam 230 civarında Pakistan sermayeli firma bulunmaktadır.

    2002-2019 döneminde Pakistan firmalarının ülkemize yaptığı doğrudan yatırım miktarı 80 milyon USD’dir. Söz konusu firmalar ağırlıklı olarak otomotiv, elektronik, telekomünikasyon, makine, ticaret ve bankacılık sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

    1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda da Türkiye’yi destekleyen Pakistan ile çok sayıda ticari ve askeri anlaşmalar da bulunmaktadır. Türkiye’nin 9 Ekim 2019 tarihinde başlattığı operasyona Azerbaycan ve Katar ile

            birlikte Pakistan da destek vermiştir.

           

Macaristan

    Bu ülke, Avrupa Birliği’nin (AB) operasyon karşıtı açıklama metnine geç onay vermiş; ancak mültecilerin geri gönderilmesi çabalarını desteklediğini açıklamıştır. AB’nin üyesi Macaristan, diğer birçok Merkezi ve Doğu Avrupa ülkesinden farklı olarak 2015’teki mülteci krizini yoğun bir şekilde yaşamıştır.

    The Guardian (2014) Jobbik partisini Avrupa’nın en güçlü aşırı sağ partisi olarak göstermiş ve partinin seçimlerde aldığı başarının nedenleri olarak antisemitizm ve Roman karşıtlığının yanında göç karşıtlığını da sıralamıştır.

    Rusya adına ilk gün açıklamaları Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından değil Kremlin Sözcüsü Peskov tarafından yapılmıştır. Peskov, Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlı kalırken net ifadeler kullanmamış, Putin ise en geç açıklama yapan dünya liderlerinden biri olarak operasyon başladıktan üç gün sonra konuşmuştur. IŞİD tehlikesine dikkat çeken Putin,

    "Suriye'nin kuzeyinde IŞİD militanlarının bir araya toplanmış olduğu bölgeler bulunuyor. Şimdiye dek onların gardiyanlığını Kürt askeri oluşumlar yapıyordu. Şimdiyse Türk ordusu bu bölgeye giriyor, Kürtler söz konusu kampları bırakıyor. Bunun neticesinde IŞİD’çiler de kaçabilir." demiştir.

              

                   Sonuçta böyle günler kimin dost kimin hasım olduğunu açıkça ortaya koyar. Türkiye

            atacağı her adımda yalnız kalacağının bilinciyle hareket etmiştir. Son iki asır hep bu

            şekilde geçmiştir. Şartlar ne olursa olsun ebediyete kadar gidecek bir Türkiye

            Cumhuriyeti söz konusudur.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım..


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam