SON DAKİKA
reklam
reklam

Günlerdir, aylardır konuşulan Beka nedir?

Köşe Yazarı: Mert CiGERLİ   Eklenme Tarihi: 3 Kasım 2019, Pazar - 19:55   Okunma Sayısı:

"Beka sorunu ne demektir?" sorusu ve beka kelimesinin anlamı merak eden herkesce araştırılıyor. ''Beka''nın sözlük anlamı; bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi anlamına geldiğini görmekteyiz. 

 

Evet, BEKA NEDİR?

Bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi anlamındadır.

Tasavvufta “ Bekâ Billah” gibi bir deyim vardır. İnsanın beşeri niteliklerden arınarak ruhanî niteliklerle donanması anlamına gelir. Arapça bir kelime olan Beka “Kalıcı-Varlık-Var olmak- Ölmezlik-Sonu bulunmamak” anlamlarına gelmektedir. İslâm âlimleri “Tarikatlar”ın varlığını da bu deyimle açıklamışlardır. 

Ama bugün için kullanımında sanki uluslararası bir siyaset deyimi olarak canlanmıştır. Bu kullanım şekli Türk kültüründe “Devlet-Ebed-Müddet” yani “Sonsuz olan devlet” demektir diye açıklanmakta. Deyim sanki değişmeyen anlamında “Töz” ile de ilgili bir anlam da içerebilir. Daha geniş bir çerçevede devletlerin var olmaları ve varlıklarını korumaları için stratejik proje ve hedefleri işaret edilmektedir.

Türkiye’nin beka meselesi, yüzyıllık meselesidir. Tarihi bir hesap, kitap işidir. Bulunduğu coğrafyanın bereketinin, göz kamaştıran potansiyelinin çekim gücünün ürettiği dış ilginin zemin hazırladığı riskler bütünüdür. Her şeyden önce beka demek varlığını korumak, bulunduğu topraklarda kalıcılaşmak, tehditlere karşı dirençli olmak demektir. Ülke tarihinin her aşamasında diri, canlı bir hassasiyet ölçüsüdür. Türkiye’yi merkez alan, Türkiye’yi Türkiye’den yönetme inancının, direncinin ve kararlılığının varlığıyla ortaya çıkmış küresel kuşatmanın karşısındaki direnç noktamızdır.

Beka meselesi; her türlü güçlüğe göğüs germek, zorluklar karşısında yılmamak, her türlü küresel kuşatmayı püskürtmenin yeminidir. Ülkemiz için Beka meselesi; Türkiye’nin istiklal yürüyüşünün kararlılığıdır. Türkiye’nin küresel aktör olma ısrarının, inancının azminin birikimidir. Bu gün için dillerden düşmeyen beka söylemi Terör örgütleriyle Türkiye’ye diz çöktürtmenin şer çabası karşısında “ya istiklal ya ölüm” diyebilenlerin haykırışıdır.

Tek vücut olmanın zamanı olan Beka meselesi; Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’yi kuşatmaya çalışanlara, bu bölgede terör koridorları, garnizon devletçikleri üretmeye çalışanlara karşı tavizsiz, koşulsuz karşı duruşun direncidir. Yüksek teknolojiyi üreten, milli güç unsurlarını kuvvetlendiren, dışa bağımlılığı ortadan kaldıran, hiçbir muhtaçlığa zemin hazırlamayan stratejik birikime dayalı, sabırla, kararlılıkla güç biriktirme sürecinin adıdır.  

Sözlük anlamından da yola çıkarsak, Beka meselesi; Türkiye’nin emperyalizme, küresel sömürü baronlarına karşı mazlum halkların nefesi, özgüveni, direnci olmanın kararlılığıdır. Beka meselesi; Türkiye’nin yeniden milli mücadele, yeniden Çanakkale ruhunun dirilişidir. Beka meselesi; geleceğine sahip çıkma bilinci, geleceğini başkalarının boyunduruğuna sokmamanın direncidir. Beka meselesi; şuur işidir, uluslararası ortamın bir bilek güreşi sahası olduğu gerçeğinin kavranmasıdır.

Beka meselesi; algılarla gerçekleri örtmeye çalışanların maskelerini indirmenin mücadelesidir. Beka meselesi; millet iradesine saygı duymayanların, zorbalıkla, kaosla, fitne fesatla, ayrıştırmalarla iç çekişmeleri, iç çatışmaları üretme çabalarına karşı duruşun kararlılığıdır.

Beka meselesi; tüm bu hakikatler ortadayken, hiç kimsenin kendi şahsi çıkarının ihyası için kullanabileceği, siyasi hokkabazlığının malzemesi yapacağı bir araç da değildir.

Türk Milletinin, devletinin ve kendisinin bekasını koruyacak gücü ve kudreti vardır. Yeter ki; milletin ve devletin bekasını tehlikeye sokanların gerçek yüzünü görelim ve anlayalım..

Beka meselesi; yüreğiyle, zihniyle bu topraklara bağlanmışların bağımsızlık ruhunun yükselişidir. Adıdır.

GEÇMİŞTE NASIL BEKAMIZA SAHİP ÇIKTIYSA BU MİLLET, BUGÜNDE, YARINDA geleceğine MUTLAKA sahip çıkacaktır.

Bunun için var olan kudret damarlarımızdaki ASİL kandadır.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam