SON DAKİKA
reklam
reklam

Pazarlama Çağında Sosyal Medyanın Yeri (III)

Köşe Yazarı: Sinan ERDOĞDU   Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2019, Pazartesi - 11:58   Okunma Sayısı:

İşletmeler, hedef pazarlarını belirledikten sonra, bu hedef pazarı bölümleyerek bir veya birden fazla pazarlama karmasıyla belirledikleri pazara yönelirler. İnternetin ve özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla, pazarı etkin bölümlemek kolaylaşmış ve etkisi ölçülebilir hale gelmiştir. 

Sosyal ağların sadece kişilerin birbirlerini bulmasını, tanışmasını, bilgi alışverişini yaptıkları basit sanal sosyal yollar olmaktan çıktığı bariz bir şekilde görülmekte ve günümüzde sosyal ağların, işletmelerin markaları, imajları ve satış gelirleri için dikkate aldıkları birer platform haline geldiği tespit edilmektedir. 

Bu durum ;pazarlama yöneticilerinin dikkatini çekmiş ve hangi alanlarda kullanabilecekleri sorusunu sormalarına neden olmuştur; sosyal ağlarda, kişiler, gerçek isimleri yerlerine takma adlarını (nick name) kullanmaları dışında, gerçek yaşlarını, gerçek yaşam bölgelerini, şehirlerini ve nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını gerçek olarak yazmaktadırlar ve bu bilgiler sosyal ağların veri tabanlarına kaydedilmektedir. Demografik değerler açısından böylesine belirgin bir şekilde bölümlere kolay ayrılabilir bir başka veri tabanı yoktur. Bu durum pazarlama yöneticilerinin ve sosyal medya yöneticilerinin karşılıklı olarak iştahlarını kabartmaktadır. Bu sitelerde kullanıcıların kişisel bilgilerinin bulunması, yapılan reklamların kişiye özel pazarlama yöntemi olmasına yol açmaktadır. Bu tarz pazarlama yöntemi, toplumsal ve ilişkisel pazarlamadaki gelişmelerinin incelenebildiği, başka bir deyişle kişilerin karakterlerine, değerlerine ve alışkanlıklarına göre şekil almış “Kişiselleştirilmiş Pazarlama” sistemidir.  “Ölçülebilir Pazarlama” ise sosyal paylaşım ağları kullanıcılarını içeren kişi odaklı ve bireye yönelik bir pazarlama yöntemidir. 

İşletmeler, hedef pazarlarını belirledikten sonra, bu hedef pazarı bölümleyerek bir veya birden fazla pazarlama karmasıyla belirledikleri pazara yönelirler. İnternetin ve özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla, pazarı etkin bölümlemek kolaylaşmış ve etkisi ölçülebilir hale gelmiştir. Sosyal ağların sadece kişilerin birbirlerini bulmasını, tanışmasını, bilgi alışverişini yaptıkları basit sanal sosyal yollar olmaktan çıktığı bariz bir şekilde görülmekte ve günümüzde sosyal ağların, işletmelerin markaları, imajları ve satış gelirleri için dikkate aldıkları birer platform haline geldiği tespit edilmektedir. Bu durum ;pazarlama yöneticilerinin dikkatini çekmiş ve hangi alanlarda kullanabilecekleri sorusunu sormalarına neden olmuştur; sosyal ağlarda, kişiler, gerçek isimleri yerlerine takma adlarını (nick name) kullanmaları dışında, gerçek yaşlarını, gerçek yaşam bölgelerini, şehirlerini ve nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını gerçek olarak yazmaktadırlar ve bu bilgiler sosyal ağların veri tabanlarına kaydedilmektedir. Demografik değerler açısından böylesine belirgin bir şekilde bölümlere kolay ayrılabilir bir başka veri tabanı yoktur. Bu durum pazarlama yöneticilerinin ve sosyal medya yöneticilerinin karşılıklı olarak iştahlarını kabartmaktadır. Bu sitelerde kullanıcıların kişisel bilgilerinin bulunması, yapılan reklamların kişiye özel pazarlama yöntemi olmasına yol açmaktadır. Bu tarz pazarlama yöntemi, toplumsal ve ilişkisel pazarlamadaki gelişmelerinin incelenebildiği, başka bir deyişle kişilerin karakterlerine, değerlerine ve alışkanlıklarına göre şekil almış “Kişiselleştirilmiş Pazarlama” sistemidir. “Ölçülebilir Pazarlama” ise sosyal paylaşım ağları kullanıcılarını içeren kişi odaklı ve bireye yönelik bir pazarlama yöntemidir. Bununla birlikte ; Sosyal medyanın giderek daha anlatımcı bir özellik kazanmasıyla, tüketicilerin görüş ve deneyimlerini aktararak diğer tüketicileri etkileme gücü de artmaktadır. Yine; şirket reklamlarının tüketimi şekillendirme gücü de azalmaktadır. Düşük maliyetli ve tarafsız olduğundan, sosyal medya pazarlama iletişiminin geleceğidir diyebiliyoruz.Bununla birlikte ; Sosyal medyanın giderek daha anlatımcı bir özellik kazanmasıyla, tüketicilerin görüş ve deneyimlerini aktararak diğer tüketicileri etkileme gücü de artmaktadır. Yine; şirket reklamlarının tüketimi şekillendirme gücü de azalmaktadır. Düşük maliyetli ve tarafsız olduğundan, sosyal medya pazarlama iletişiminin geleceğidir diyebiliyoruz.%MCEPASTEBIN%

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumları


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam