SON DAKİKA
reklam
reklam

Maltepe’yle Dünya Arasındaki Bağ

Köşe Yazarı: Sinan ERDOĞDU   Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2020, Pazartesi - 10:27   Okunma Sayısı:

Geride bıraktığımız 2019’da Maltepe’mizde uzun yıllar boyunca takdir görecek bir çalışmaya proje koordinatörü olarak Maltepe Kaymakamlığı ve  proje ortaklığını üslenen Maltepe Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı(SASAV) önayak oldular. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) desteklediği bu anlamlı çalışmanın adı “Maltepe’de 22 Milletiz, Hepimiz Maltepeliyiz”! Amaçsa; yabancı uyruklu aileler ve çocuklarıyla, Türk akranları ve aileleri arasında müzik, dans, edebiyat ve gastronomi etkinlikleri aracılığıyla değer paylaşımında ve kültürel entegrasyonu sağlamak.

Kültürleri kaynaştıran bu anlamlı girişimin 2019’daki kapanış etkinliğinde 22 milletten çocukların oluşturduğu Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu, sevilen şarkıları 5 dilde seslendirdiler. Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte, Maltepe ilçe genelinde yaşayan 22 milletten 8-17 yaş arası toplam 246 çocuk sahne aldılar. Yine, 8 ülkenin mutfağından  da çeşitli yiyecekler de sergilendi. Suriye mutfağından “Mendi” ve “Coziye”, Litvanya mutfağından “Pancarlı Soğuk Çorba” ve “Tatlı Mantarlar, Ceviz Kurabiyesi”, Türkmenistan mutfağından “Çektirme” ve “Pişme”, Kırgızistan mutfağından “Kuurdak” ve “Çakçak”, Ukrayna mutfağından “Ukrayna Mantısı” ve “Turta”, İran mutfağından “Oloviyeh” ve “Havuçlu Kek”, Rusya mutfağından “Rus salatası” ve “Krep” ile Azerbaycan mutfağından “Bozbaş Köfte” ve “Cevizli Kete”, katılımcıların beğenisine sunuldu.

Etkinliğe Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı’nın konuğu olarak diplomatik temsilciler Endonezya Başkonsolosu Herry Sudradjat, Bosna-Hersek Başkonsolosu Sinisa Mihailoviç, Irak Başkonsolosluk Ateşesi Mays Qusay Mohammed Al-Amili katıldılar. Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı’nın açılış konuşması yaparak katılımcıları selamladığı etkinlikte Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Betül Çotuksöken, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İstanbul Saha Ofis Temsilcisi Sinan Özyürek, Sanatcılar ve Sanatseverler Vakfı (SASAV)  Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Vural Yıldırım, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Fahri Demir de birer konuşma gerçekleştirdiler.

Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı ise yaptığı selamlama konuşmasında  proje ortaklarına teşekkür ederek bu anlamlı çalışmayı şu sözlerle ifade ediyor: “Bizim bu projedeki amacımızı kısaca anlatmak istiyorum. Hepimiz görüyoruz ki dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle de ülkemizin etrafında çok fazla düşmanlık, husumet, zulüm gibi bir sürü olumsuzluk var. Bir proje vesilesiyle ilçemizde 22 milletten kardeşlerimizin, insanlarımızın olduğunu fark edince, istedik ki bunları birbirleriyle tanıştıracak, kaynaştıracak bir şeyler yapalım. Kaymakamlık Projeler Genel Koordinatörü Köksal Banoğlu kardeşim bu projeyi yazdı ve koordine etti. Diğer proje ortaklarının da katkılarıyla bu proje ortaya çıktı. Ben, inanıyorum bizim en ihtiyacımız olan şey birbirimizi sevmek ve birbirimize karşı saygı duymak. Bunu yapabilmek içinde insanların birbirini anlaması gerekiyor, anlamak için de birbirlerini tanımaları gerekiyor. Dolayısıyla bu projeye katılan değerli Maltepeli hemşerilerimin arasında böyle bir kaynaşma, anlaşma, birbirini tanıma ortamı oluşturabildiysek bu projede başarılı olduk demektir. Başka herhangi bir başarı aramıyoruz. Projeden beklentimiz budur.”

Maltepe’mizle dünya arasındaki bağı kuvvetlendiren “Maltepe’de 22 Milletiz, Hepimiz Maltepeliyiz”  projesine emek veren proje koordinatörü Maltepe Kaymakamlığı ve  proje ortaklığını üslenen Maltepe Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı(SASAV) başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Temennimiz bu türden çalışmaların artarak devam etmesidir.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım.


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam