SON DAKİKA
reklam
reklam

ANNELER GÜNÜ

Köşe Yazarı: Utku ERYILMAZ   Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2020, Cuma - 11:22   Okunma Sayısı:

Sevgili ve çok saygıdeğer okuyucularım!

Sizde biliyorsunuz Mayıs’ın ikinci haftası Pazar günü! Başta kendi annem olmak üzere tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyorum.

Anneler Günü, aslında ABD’de kendi annesini kaybettiği Anna Jarvis’in 1908 yılında başlattığı anma günü olarak bilinse de antik yunanlıların yunan mitolojisindeki pekçok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar.Antik romalılar da  ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.Ama resmi olarak ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlandığı anma günü olarak bilinir ve 1914 yılında kongrenin onayıyla ABD çapında genişler.

Aslında Anneler Günü’nün çıkış noktası kadın hakları ve demokrasidir.Süregelen kadın-erkek eşitsizliğine karşı anılan bir gündür.Annelerin ve kadınların değerini sadece 365 günde bir birgün değil,hergün değerini bilmemiz gerekir.Geri kalan 364 günde hediye almayıp,ev işlerinde yardımcı olmayıp,fiziksel veya psikolojik şiddet uygulayıp,iş yerinde adaletsiz şekilde erkeklerden daha az asgari ücret verip,iş yerinde cinsel taciz uygulayıp,işsizlik konusunda bile adaletsiz verip ‘’ya sen madem  iş bulamıyorsun iş arama kocanın eline bakarsın,evinde oturursun’’deyip,yılın sadece bir gününde hediye vermek değerini bilmek demek değildir.Önemli olangeri kalan 364 günde de değer bilmektir.

Türkiye’de ise Annneler Günü ilk kez 9 Mayıs 1955 gününde kutlandı.

Anneler Günü’nün çıkış noktası kadın hakları ve demokrasi olmasına rağmen aynı diğer günler gibi Anneler Günü’nün de kapitalizm nedeniyle içi boşaltılmış ve özellikle başta moda ve tekstil sektörü,çiçekçilik sektörü  olmak üzere çok uluslu şirketler bu günü kampanya aracı  olarak görmeye başladılar.

Bunun en iç yakıcı örneği Wanamaker’in Phildelphiadaki mağazasında yaşanmıştır.Kendi annesinin hayatını kaybettiği günü kadın-erkek eşitliği ve demokrasi için,Dünya’da tüm annelerin birgün de olsa değerinin bilinmesi için Anneler Günü olarak anılmasına öncülük eden Anna Jarvis Wanamaker’da yemek yerken menüde ‘’Anneler Günü Salatası’’adında bir ürün olduğunu gördü.Salatayı sipariş etti ve salatası geldiğinde ayağa kalktı,salatayı yere attı,parasını ödedi ve telaş içinde oradan çıktı.

Jarvis,yaratılmasına öncülük ettiği günün içinin boşaltıldığını,esas amacından saptırıldığını,yeni neslin Anneler Günü’nün esas amacını tam  bilmediğiniAnneler Günü’nün özellikle tekstil ve moda sektöründen tutunda yiyecek-içecek sektörüne kadar çok uluslu şirketler tarafından kapitalizme ve reklamcılığa malzeme edildiğini öğrenince bu sefer pişman olup tüm dünyada Anneler Günü’nün kaldırılması için çalışmalar yapmaya başladı.

Koronavirüs kuralları nedeniyle tüm Dünya’da tüketim alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte bu yıl pandemi nedeniyle bundan Anneler Günü’de nasibini alacak.Şu anda bile online olarak çiçek satışı yapan  internet sitelerinden,moda sitelerinden alışveriş sayısı oldukça arttı.İnternet sitelerinden online olarak çeşitli kutlamalarda yapılacak.

Başta annem olmak üzere tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme