SON DAKİKA
reklam
reklam

KAPALI MARAŞ ARTIK AÇIK

Köşe Yazarı: Mert CiGERLİ   Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2020, Pazar - 09:01   Okunma Sayısı:

8 Ekim günü Maraş ya da diğer adıyla Varoşa tam 46 yıl sonra kademeli olarak açıldı. 46 yıldır ziyarete ve iskana kapalı olan bölgenin açılmasıyla Kıbrıs halkı da buraya akın akın ziyaret gerçekleştirmeye başladı.

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kapalı Maraş´ın bir kısmının belirli kurallarla 09.00-17.00 arasında halkın yaya ziyaretine açıldığını duyurmasıyla beraber, KKTC vatandaşları numaratör eşliğinde Kapalı Maraş’a geçtiler. Kimliksiz devam eden girişlerde vatandaşlar Maraş’ın kademeli olarak açılan Demokrasi Caddesi ve sahil kısmını ziyaret etmeye başladılar. Komutanlık özellikle halka can ve mal güvenliği için ikazlara uyulması yönünde de bilgi veriyor.

Resmi makamların fotoğraf çekmenin -drone hariç- serbest olacağı belirttiği alanda, denize girilecek bölgenin de Astsubay Orduevi ile Golden Sands Oteli arasındaki 1 kilometrelik alanda olacağı bildirildi.

Tabi Yunanistan`da hemen bu konuda açıklamalarını dile getirmeye başladı. Yunanistan hükümet sözcüsü bir açıklama yaparak, Türkiye’nin bu kararını gözden geçirmesi istendi. Yapılan açıklamada, Yunanistan ve Rum Kesimi’nin bu konuyu gelecek hafta gerçekleştirilecek Avrupa liderler zirvesinde getirmeye hazır oldukları da belirtildi.

Maraş`ın en merak edilen yönü ise geçmişi… Maraş neden kapalı?, Önceden ne durumdaydı? Soruları tüm çevrelerce dile getiriliyor.

Şöyle ki; 1974 öncesi Akdeniz'in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, 13 Ağustos 1974'te son bulan İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçiriliyor. Türk uçaklarının şehri bombalamasının ardından bölgenin tamamen Kıbrıslı Rumlardan oluşan nüfusu güneye kaçıyor. Türk ordusunun eline geçmesinin ardından Maraş, askerî yasak bölge ilan ediliyor.

1976-77 yıllarında Maraş bölgesinin kuzeyinde kalan bazı sınırlı bölgeler iskâna açılarak önce güneyden göçmen olan Kıbrıslı Türkler, sonrasında da Türkiyeli göçmenler yerleştiriliyor. Maraş bölgesi, 1974-1990 yılları arasında doğrudan Türk Silahlı Kuvvetlerinin parçası olan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı tarafından idare ediliyor ve 1981'de resmen birinci derece askerî yasak bölge ilan ediliyor. 29 Temmuz 1990'da bölgenin kontrolü KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına teslim ediliyor.

Türk ve Rum kesimleri halinde bölünmüş Kıbrıs Adası'nın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini öneren Birleşmiş Milletler planı olan Annan Planı'na göre kapalı Maraş, Rum tarafının denetimine bırakılacaktı. Ancak yapılan referandumda Annan planı Kıbrıs Türk'lerince yüzde 64.91 oran ile kabul edilmesine rağmen, Kıbrıs Rumları tarafından yüzde 75.83 oran ile reddedilince, bu gerçekleşmedi. Böylece bir çözüm fırsatı da tepilmiş oldu.

Kapanmadan önce Maraş bölgesi içerisinde 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu. Rum turizminin yüzde 58'i bu bölgedeydi. 3 bin ticari birim, 99 eğlence merkezi, 143 Yönetim ofisi, 4 bin 649 özel ev, 21 banka, 24 tiyatro ve sinema, 380 bitirilmemiş inşaat, İngilizce, Yunanca ve Türkçe 8 bin 500 kitabın olduğu bir kütüphane bulunuyordu. Sekiz kilometre uzunluğunda kumsalı olan Maraş, 1974'ten önce Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak biliniyordu. Şimdilerde ise 'Hayalet Şehir'… Maraş'ın eski hâline dönüşü için ise yaklaşık 10 milyar doların yeterli olacağı hesaplanıyor.

Yunanistan ve Rum kesimi`nin müdaheleleri sonuç verir mi bilmiyorum ama belgesellerden ve daha önceden arşivlerde bulunan çekimlerden gördüğüm kadarıyla bu cennet bölgenin artık açılma vakti geldi. Türkiye ve KKTC büyük bir adım attı. Zamanında Hollywood ünlülerinin ve dünya jet sosyetesinin uğrak yeri olan Maraş, 46 yıllık bekleyişin ardından en kısa sürede eski günlerine dönmeyi hakediyor.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam