SON DAKİKA
reklam
reklam

Arpacık deyip geçmeyin

Köşe Yazarı: Sinan ERDOĞDU   Eklenme Tarihi: 27 Mart 2021, Cumartesi - 08:00   Okunma Sayısı:

Kıymetli okurlarım, arpacık, kirpik dibindeki yağ bezlerinin tıkanması ve iltihaplanması ile oluşur; makyaj artıkları, uykusuzluk, kirli ellerin sürekli göze götürülmesi gibi nedenlerle oluşan bir rahatsızlıktır.

Arapçıklar, kapakta kızarıklık, şişlik, ağrı, çapaklanma, görmede bulanıklık gibi şikâyetlere neden olur. Tedavi edilmezse daha da ilerleyerek göz çevresine yayılabilir, kulak önü lenf bezlerinin şişmesine yol açabilir, hatta bazen çok daha geniş bir alana da yayılabilir. Tedavi edilmediği ya da geç kalındığında kapakta şişlik kalıcı olabilir ve bu durum ancak ameliyatla tedavi edilebilir. Bu nedenle erken tedavi daha çabuk, daha kolay, sorunsuz, izsiz bir sonuç almamızı sağlar.

 

Arpacık nasıl tedavi edilmektedir:

Kaynamış gözün dayanacağı kadar ılımış sıcak su veya çay ile 5-10 dakikalık pansuman en iyi başlangıç tedavisidir. Azalmazsa göz doktoruna görünmekte fayda vardır, uygun antibiyotik tedaviye eklenmelidir.

ANCAK EVDE TEDAVİ ÇARE OLMADIYSA : LÜTFEN BU İŞLEMLERİ LÜTFEN BİR SAĞLIK KURUMUNDA VE UZMAN SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE DOKTORLARIMIZIN GÖZETİMİNDE YAPINIZ

**************************************************************************

DİKKAT

*Sürekli tekrarlıyorsa dikkat edin

*Kırma kusurları yani gözlük ihtiyacı olabilir, alerji ve yetersiz kirpik hijyeni de sık arpacık çıkmasının nedenleridir.

*Göz temizliğinize özen gösterin

*Kirpik hijyenine dikkat edilmeli; yapılan göz makyajı iyi temizlenmeli, temiz olmayan ellerle sürekli gözler ovuşturulmamalıdır.

*Kirli ortamlarda çalışanlar ve sürekli göz makyajı yapanlar akşamları düzenli kirpik temizliği ve sıcak pansuman uygulayabilirler; piyasada kirpik temizliği için solüsyonlar, kirpik şampuanları mevcuttur, ya da en basitinden göz yakmayan bebek şampuanları aynı işlevi görecektir.

Tüm okurlarımıza, sağlıklı günler diliyorum.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme