SON DAKİKA
reklam
reklam

Aşıda Türkiye İnovasyonu: Intranazal Aşı Ne?

Köşe Yazarı: Mert CiGERLİ   Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2021, Pazar - 17:42   Okunma Sayısı:

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca`nın Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıkladığı,Türk bilim insanlarının girişimiyle Faz-1 çalışmalarına başlanacağını duyurduğu burundan sprey olarak uygulanan 'İntranazal Covid' aşısıyla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank`ta bazı açıklamalarda bulundu.

 

Bakan Varank, tüm klinik aşamaların tamamlanması durumunda bu yeni aşı türünün yıl içinde kullanıma sunulmasını beklediklerini duyurdu. 

 

İntranazal teriminin Türk Dil Kurumu (TDK) İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü'nde yer alan kelime anlamı "burun içine, burun içinde" olarak yer alıyor. Adından da anlaşılacağı üzere burundan yapılacak olan bu aşı bir şırınga ya da sprey aparatlar aracılığıyla burundan verildiğinde akciğere ulaşıyor ve akciğer epitelleri üzerinde var olan hücrelerimiz aracılığıyla bir immünite (bağışıklık) yaratıyor. Bu nedenle bilim çevrelerince bu tür üst solunum yolundan bulaşan hastalıklar için ideal bir yöntem olarak tanımlanıyor.

 

Türkiye`nin inovasyonu olarak bahsedilse de, aslında Türkiye bu yöntem için çalışma gerçekleştiren tek ülke değil. Özellikle İngiltere ve ABD`de aynı yöntem ile ilgili çalışmalar var. Hindistan ise hem İngiltere hem ABD ile intranazal aşı ile ilgili olarak ortak çalışma yürüttüğünü açıkladı. Hatta İngiltere ve ABD bu konuda Faz-1 çalışmalarına geçmiş durumda bulunuyor. Uzmanlara göre intranazal aşı çalışmalarında tek hedef Covid-19 olarakta gözükmüyor. Virüsün dışında grip için de intranazal aşı çalışmaları var. ABD, bu aşı yöntemini gripte de kullanmak istiyor. Bu yönde çalışmalar yürütülüyor. Peki neden Türkiye`nin inovasyonu diyoruz? Çünkü bakan Varank`ın da açıkladığı gibi diğer çalışma yapan ülkelerden daha hızlı davranıp bu süreci sonuçlandıracağımızı düşünüyoruz. Eğer bu gerçekleşirse de dünyadaki ilk Intranazal Covid aşısı bizden çıkmış olacak.

 

Intranazal aşılar üretimi ne zor, ne de çok kolay aşılar grubunda bulunuyor. Bu aşıda hedeflenen sonuç ise şu; virüsü giriş kapısında öldürmek! Bu nedenle bilim insanları tarafından salgının sona ermesi için oldukça başarılı bir yöntem olarak görülüyor. Kullanım kolaylığı da cabası...

 

Eğer kısa süre içerisinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun onayı gelirse, ilk intranazal yerli aşı adayı için 2-3 hafta içerisinde Ankara Şehir Hastanesi`nde Faz-1 insan denemelerine başlanacak. Çünkü Sağlık Bakanı`nın verdiği bilgilere göre aşının hayvan çalışmaları bitti. Üretim hazırlıkları yapıldı.

 

Ben bu projede çalışan tüm  ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi'nden ve Hacettepe Üniversitesi`nden hocalarımıza teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum. İnanmak, başarmanın yarısıdır. Kalan yarı yolu da bir an önce bitireceklerine güvenim tam.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme