SON DAKİKA
reklam
reklam

Kurban Bayramında Beslenme Önerileri

Köşe Yazarı: DİLARA CEREN TÜRKMEN   Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2021, Cuma - 11:58   Okunma Sayısı:

Değerli okurlarım; bir kurban bayramını daha idrak edeceğiz. Öncelikle tüm okurlarımıza sağlık, huzur ve esenlik dolu bir bayram diliyorum. Bayram geldi, ama ya beslenme için ne yapmalıyız diye düşünüyorsunuz değil mi! Bugünkü yazımda uzmanlardan derlediğim çok kıymetli bilgileri sizlerle paylaşarak kurban bayramında nasıl beslenilmesi konusunda yardımcı olacağım. Umarım verdiğimiz bu kıymetli öneriler işe yarar.

***************************************************************************

1.Akdeniz tipi beslenmeyi sofralarımızın baş tacı yapalım. Mutfağımızda sebzeler bol, et az olsun. Katı yağ değil, zeytinyağı tüketelim. Kuru baklagillerle hem protein hem lif kazandırdığımız vücudumuzu toparlayalım.

2.Bayram boyunca tüketilecek olan yoğun et içerikli öğünler sadece; fazladan doymuş yağ almanıza neden olmuyor. Aynı zamanda bağırsak sağlığınızı da olumsuz etkiliyor. Bu dönemde kabızlık şikâyetiniz arttıysa ilk maddedeki Akdeniz tipi beslenme önerilerinden uzaklaşmamalısınız. Ayrıca probiyotik bakterilerin iyileştirici gücünden de faydalanılalım.

  1. Bayram dönemlerinde de daha çok ve bol bol sunulan tatlı ikramları başınıza bela olabilir! Ama, kahvaltılarınızı protein ağırlıklı yapar ve yanında bol söğüşlemiş sebzeyi ihmal etmezseniz kolaylıkla karbonhidrat bağımlılığından kurtulabilirsiniz.
  2. Bayram sonrası yapılan bir diğer yanlış da; bu dönemde fazlaca alınan kalorileri kendinizce telafi etme yollarına başvurmaktır. Ancak ana öğün atlayarak ya da ara öğün tüketmeyerek kendinizce kalori kısıtlama yoluna giderseniz de metabolizmanızı daha çok hırpalarsınız. Ayrıca sonraki öğünlerde daha büyük açlık krizi söz konusudur. Bütün gün almadığınız kaloriyi sadece bir akşam yemeğinde fazlasıyla alırsınız. İşte bu yüzden ,ara öğünlerde bitki çayları, özellikle yeşil çay tercih etmek hem metabolizmanızı hızlandırır, hem de iştah kontrolünüze yardımcı olur.
  3. Gündelik hayatınızda gün içine yayılması şartıyla su tüketmeyi kesinlikle ama kesinlikle unutmayın. Her saat başı 1 bardak su içmek hedefiniz olsun. Şekerli gıdaların yoğun tüketimi ve bayram tatilinde yaptığınız seyahatler nedeniyle artan ödem probleminizin doğal çözümü bol su tüketmekte yatar. Ki yerinde ve kararında su tüketmek de vücudunuzdaki virüs ve bakterileri temizler.
  4. Günlük fiziksel aktivitenizi hiçbir zaman ihmal etmeyin. Her gün 10 bin adım atmak sizi hem bedenen hem ruhen rahatlatacaktır. Son olarak; bu kadar kısa süre içinde bile kendinizi kilo almış görebilirsiniz. Kısa sürede gelen kiloların telafisi gözünüzde büyüttüğünüzden çok ama çok daha kolaydır.

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop