SON DAKİKA
reklam
reklam

Tüketeni çok, faydasını bilen yok

Köşe Yazarı: Mert CiGERLİ   Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2021, Pazar - 22:36   Okunma Sayısı:

Benim için yaz kış fark etmeden soframın baş tacıdır kırmızı mercimek… Hem mercimek çorbası, hem de ezogelin çorbası favorilerimdir. Bir de köftesi vardır ki o da gizli favorilerimdendir. Ülkemizde de benim gibi seveni ve tüketeni oldukça çok… Sıklıkla tüketince de doğal olarak faydalarını bilmek vacip oluyor. Bilgilenme köşesine hoş geldiniz.

Baklagiller familyasından beyaz çiçekli bir bitki olan mercimek, mevsimi geldiğinde ufak, yeşil ya da kırmızı, yuvarlak ve yassıca şekillerde tohum veren bir bitkidir. Mercimek, yetişme koşulları bakımından sıcak ılıman iklim koşullarının hâkim olduğu bölgelerde yetiştirilen bir besindir. Mercimek yemeklik baklagiller içerisinde kurağa, sıcağa ve soğuğa en dayanıklı olan gıda maddesidir.

Ülkemizde yaz ayları, çok sıcak ve yağış olmadığından yazlık mercimek yetiştirilememektedir. Ülkemizde kışlık kırmızı mercimek üretimi yapılmaktadır. Kırmızı mercimek ise ülkemizde kışlık olarak iklim koşulları bakımından uygun olan Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Ülkemizde kış sofralarının vazgeçilmez besinlerinden olan kırmızı mercimek, lezzeti ile her insanı hayran bırakan bir lezzete sahiptir.

Gelelim faydalarına… Kırmızı mercimek, Türk mutfağında köftesi, salatası, çorbası ve mezeleri ile sıklıkla tüketilen bir besin maddesidir. Lezzetinin yanı sıra kırmızı mercimek içinde barındırdığı mineraller ve vitaminler sayesinde cilt sağlığını korumasından, tok tutmasına kadar insan vücudu için sayısız fayda sağlamaktadır.

  • Kırmızı mercimek, cilt için son derece faydalı bir besindir. Düzenli tüketildiğinde ciltteki yaşlanma etkilerini en aza indiren kırmızı mercimek ürününün, akne oluşumunu da engellediği bilinmektedir.
  • İçeriğinde yüksek oranda lif barındıran kırmızı mercimek, tok tutma özelliği sayesinde diyet yapan insanlarında tercih ettiği bir gıda maddesidir.
  • Protein ve mineral bakımından oldukça zengin olan diş, kemik ve göz sağlığı için son derece faydalı bir gıda maddesidir.
  • Kırmızı mercimek ürünü, içeriğinde bulunan mineraller sayesinde sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.
  • Kan şekerini düzenlemesi ile diyabet hastaları için doğru bir tercihtir.
  • Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kırmızı mercimek, akciğer, bağırsak, göğüs kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini en aza indirir.
  • Kolesterol seviyesini en iyi duruma getirerek kalp ve damar sağlığına yararlı olan bir besindir.

Peki kırmızı mercimeği fazla tüketirsek ne olur?

Kırmızı mercimeğin fazla tüketilmesi en basit etki olarak midedeki gaz oranının artmasına neden olur. Fazla tüketim sonucu böbrek rahatsızlıkları, potasyum zehirlenmesi gibi problemler de oluşabilir. Bu yüzden dikkatli tüketmekte fayda var.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop