SON DAKİKA
reklam
reklam

Tarih spor ile buluştu

Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2020, Perşembe - 10:42   Okunma Sayısı: 53672
Geçmişten Geleceğe Hamle Yapıyoruz sloganıyla yola çıkılan proje kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanındaki satranç sevenler Türkiye'nin tarih hazinelerini satranç sporu ile buluşturdu

 

Kısa adı TSF olan Türkiye Satranç Federasyonu’nun Cumhuriyet Bayramı haftasında başlattığı “Satranç Tarih ile Buluşuyor” projesi sona erdi. “Geçmişten Geleceğe Hamle Yapıyoruz” sloganıyla yola çıkılan proje kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanındaki satranç sevenler birbirinden renkli görüntülere imza attı. TSF’nin bu dönemde gerçekleştirdiği diğer etkinlikler gibi “Maskeni Tak, Mesafeni Koru, Hamleni Yap” mottosu ile pandemi kurallarına uygun şekilde düzenlenen proje, spordan uzak kalan pek çok kişiyi bir araya getirirken Türkiye’nin tarihi, turistik ve kültürel mekanlarının tanıtımına da katkıda bulundu. Proje boyunca pandemi koşullarına özel olarak hazırlanan satranç turnuvalarından spor, tarih ve turizmi bir araya getiren özel etkinliklere kadar pek çok farklı faaliyet düzenlendi. Türkiye’nin 81 ilinden projeye özel olarak gönderilen fotoğraflar ise, daha sonra yapılacak bir yarışmada değerlendirilecek. Gönderilen tüm fotoğrafların tek tek inceleneceği yarışmanın kazanan fotoğrafları, hazırlanacak bir almanakta değerlendirilecek.

 

 

 

Tarihi güzellikler yeniden keşfedildi

“Satranç Tarih ile Buluşuyor” projesi ile satranç sevenler, yurdun dört bir yanında insanı kendini hayran bırakan tarihi güzellikleri ''bir kez daha keşfetme imkanı buldu. Çankırı Tuz Mağarası, 1074’te fethedilen Çankırı Kalesi ve Taş Mescit, Aydın Karacasu Afrodisias Antik Kenti, Didim Apollon Tapınağı, Nysa Antik Kenti, Muğla Köyceğiz Kaunos, Marmaris Kalesi ve Müzesi, Ortaca Cumhuriyet Dönemi Köprüsü, Tokat Sulusokak ve Tarihi Kent Meydanı, Tokat Şehir Müzesi, Taşhan Yüksek Kahve ve Kıraathane (Demokrasi Müzesi), Saat Kulesi ve Kanal Tokat, Malatya Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı ve Aslantepe, Uşak, Ulubey Kanyonu, Cılandıras Şelalesi ve Uşak Müzesi Karun Hazineleri Kanatlı Denizatı Broşu, Niğde Kalesi ve Ulukışla Mehmet Paşa Kervansarayı, İstanbul Büyükçekmece Mimar Sinan Köprüsü ve Kervansaray, Elazığ Keban Barajı ve Harput Kalesi, Manisa, Kula Peri Bacaları, Mevlevihane, Sardes Antik Kenti ve Darkale Köyü, Adana, Taş Köprü, Büyük Saat ve Ulu Cami, Konya’da Akşehir, Beyşehir Gölü, Şerafettin Camii, Bedesten Çarşı, Ecdat Parkı, Sultan Selim Camii, Mevlana Camii, Mevlana Kültür Merkezi ve Mevlana Meydanı, Bodrum Kalesi, Ankara Kalesi, Anıtkabir, Cumhuriyet Müzesi, Gençlik Parkı, Hamamönü, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ulus Atatürk Heykeli, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Osmaniye Cumhuriyet Meydanı, Aslantaş, Kadirli Ala Camii, Sumbas Taşköprü, Toprakkale Kalesi, Düziçi Harun Reşit Kalesi, Kastabala Antik Kenti, Çem Kalesi ve Toprakkale, Sinop Tarihi Cezaevi ve Kalebağı, Adıyaman, Nemrut Dağı, Cendere ve Eski Kahta Kalesi, Mersin, Kızkalesi, Ayaş Antik Tiyatro, Kanlıdivane, Tarsus Taşkuyu Mağarası, Varda Köprüsü, Tarsus Yeni Hamam, Tarsus St. Paul Kilisesi, Tarsus Kleopatra Kapısı, Kayseri Kalesi, Hunat Camii, Selçuklu Müzesi Gevher Nesibe Türbesi, Mimar Sinan Evi, Ağırnas Yer Altı Şehri, Atatürk Evi, Koramaz Vadisi, Yaman Dede Konağı, Yaman Dede Cami (Panaya Rum Kilisesi) ve Osmanlı Sokağı, Çanakkale Gülpınar Köyü Babakale Kalesi, Afyonkarahisar, Kocatepe - Mevlevihane Müzesi ve Tarihi Taşhan Alem-i Çarşı, Zonguldak Ereğli Cehennemağzı Mağaraları, Eskişehir Dedekorkut Park'ında yer alan tarihi Dede Korkut Anı Duvarı, Niğde Kalesi, Giresun Kalesi, Samsun, Amazon Köyü, Bandırma Vapuru, Gazi Müzesi, Onur Anıtı ve Tütün İskelesi, Yalova Yürüyen Köşk, Erzincan Tarihi Taşçı Konağı ve Ergan Dağı Buzul Gölü, Karaman, Taşkale Manazan Mağaraları, Tahıl Ambarları, İncesu Mağarası, Divle(Obruk) Mağarası, Tartan Konağı, Hürrem Dayı Evi, Fisandon Camii, Çeşmeli Kilise, Binbir Kilise, Kent Müzesi, Karaman Müzesi ve Karaman Kalesi geçmişten geleceğe hamle yapan sporcuların coşkusuna şahit oldu.

 

 

Bir satranç ülkesi yolunda adım adım

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da, satrancı tarihle buluşturan ve satranç sevenlerin büyük ilgi gösterdiği projenin tamamlanmasının ardından açıklama yaptı. Pandemi sürecinin satranca olan ilgi ve sevgiyi azaltmadığını, aksine daha arttırdığını vurgulayan Tulay, “TSF olarak gerçekleştirdiğimiz her etkinlikte, imza attığımız her projede büyük bir ilgi ile karşılaşıyoruz. Her projemizde olduğu gibi “Satranç Tarih ile Buluşuyor” Projesinde de yurdumuzun her yerinden birbirinden güzel görüntüler, duygulandıran mesajlar geldi. Türkiye’nin bir satranç ülkesi yolunda adım adım ilerlediğine olan inancımız bir kez daha tazelendi. Gelen fotoğraflar sayesinde daha çok umutlandık, daha çok sarıldık çalışmalarımıza. Projemiz kapsamında Malatya’nın Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda ve Aslantepe’de, Uşak’ın Ulubey Kanyonu’nda, Cılandıras Şelalesi’nde Uşak Müzesi’nde, Niğde Kalesi’nde, Ulukışla Mehmet Paşa Kervansarayı’nda, Elazığ Keban Barajı’nda, Harput Kalesi’nde, Adana’da Taşköprü’de Ulu Cami’de, Konya’da Beyşehir Gölü’nde, Mevlana Meydanında, Manisa’da Kula Peri Bacaları’nda, Bodrum Kalesi’nde, Ankara’da Atamızın kabri Anıtkabir’de, Ankara Kalesi’nde, Cumhuriyet Müzesi’nde, Gençlik Parkı’nda, Hamamönü’nde, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, Ulus Atatürk Heykeli’nde, Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde, Adıyaman’ın Nemrut Dağı’nda, Cendere ve Eski Kahta Kalesi’nde, milli mücadelenin başladığı şehir Samsun’da, Ağrı’da, Şanlıurfa’nın tarihi güzelliklerinde, Mardin’de, Çanakkale’de, Karaman’da, Eskişehir’de ve daha nice özel yerde satranç rüzgarı esti. İnsanlar heyecan içinde bu özel atmosferi yaşadı. Bu güzel görüntüler tüm ülkenin ve medyanın da dikkatini çekti. Bu güzel görüntüler, Türkiye’nin satranç sporuna duyduğu bu ilginin göstergesi oldu. Ayrıca yıllardır atılan doğru hamlelerin ülkenin dört bir yanında, 7’den 70’e her yaş grubunda nasıl karşılık gördüğünü de ortaya koydu. Bu projeye destek veren Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerimiz ile il temsilciliklerimiz de çok anlamlı bir projenin gerçekleşmesinde en büyük rolü oynadılar. Proje ile ülkemizin hazinelerini tanıtmanın yanı sıra birçok insanın satrançla tanışmasını da sağladık. Sporun, satrancın güzelliğini gözler önüne serdik. Biz biliyoruz ki, Türkiye için satranç çok farklı bir önem taşıyor. Ve inanıyorum, daha çok zaferler elde edip, önemli başarılara imza atacağız. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum”

TSF'de projeler hız kesmiyor

Türkiye Satranç Federasyonu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasında, “Satranç Tarih ile Buluşuyor” projesi ile satrancı ülkenin dört bir köşesine bir kez daha ulaştırmış oldu. İlk olarak TSF koordinatörlüğünde Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ‘’Antalya Tarihini Satranç ile Buluşturuyor’’ adıyla gerçekleştirilen proje, bu kez iç ve dış turizme destek vermek için ülke geneline yayıldı. “Geçmişten Geleceğe Hamle Yapıyoruz” sloganıyla yola çıkılan proje kapsamında, dokuz gün süresince Türkiye’nin dört bir yanında etkinlikler düzenlendi. 81 ilde bulunan tarihi, kültürel ve turistik mekanlarda yürütülecek projede, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek satranç turnuvaları, özel etkinlikler ve fotoğraf yarışması yapıldı. TSF, pandemi döneminde faaliyetlerini kurallara uygun olarak aralıksız sürdürüyor. Daha önce 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda dijital ortamda birbirinden renkli etkinliklere imza atan federasyon, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasında da satranç sporuna gönül verenleri yeni bir proje ile bir araya getirilmiş oldu.

 

 

Teknoloji ile etkinliklere devam

Pandemi döneminde gerçekleştirdikleri etkinliklerle en aktif federasyonlar arasında yer aldıklarını belirten TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘en büyük bayram’ olarak nitelendirdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı spor, kültür, sanat, tarih ve turizmi bir araya getirecek özel bir proje ile kutladık. Pandemi nedeniyle en özel bayramlarımızı birlikte kutlayamıyoruz, bir araya gelip geniş katılımlı sportif etkinlikler düzenleyemiyoruz. Ancak çağımız teknoloji çağı ve teknolojiden yararlanarak her türlü olumsuzluğa rağmen etkinliklerimize ve projelerimize devam edebiliyoruz. TSF olarak tıpkı daha önceki bayramlar gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da tüm engellere karşın coşkuyla kutlamak istiyoruz. Tüm Türkiye’yi cumhuriyet coşkusuyla bir araya getireceğimiz proje kapsamında, katılım şartlarını daha sonra açıklayacağımız bir fotoğraf yarışması da gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz “Sokakta Satranç Var” etkinliğimizde Türkiye’nin dört bir yanından muhteşem fotoğraflar bizlere ulaşmıştı. “Satranç Tarih ile Buluşuyor” projemizin de tüm satranç camiasını aynı coşkuyla bir araya getirdi ve yine birbirinden renkli kareler ortaya çıkarttı'' diye konuştu.

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop satılık daire sinop kiralık daire