SON DAKİKA
reklam
reklam

Ok yaydan çıktı

Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2021, Cuma - 23:04   Okunma Sayısı: 28663
Avrupa Açık Hava Okçuluk Şampiyonası ve Kıtasal Kota Turnuvasında Milli sporcularımız başarılı sonuçlara imza attılar. Milli takım formasıyla mücadele eden İstanbul Okçuluk Gençlik Spor Kulübü sporcusu Mete Gazoz ise hem altın madalyayı, hem de Tokyo Olimpiyatlarına katılım hakkını elde etti

Avrupa Açık Hava Okçuluk Şampiyonası ve Kıtasal Kota Turnuvası, sadece Tokyo 2020 Olimpiyatları bileti almak açısından değil, aynı zamanda Türk okçuluk sporunun geldiği noktayı görmek açısından büyük önem taşıyordu. Bu önemli organizasyona Türkiye'nin yanı sıra 39 ülke sporcuları katılım sağladı. Avrupa Şampiyonası’na Klasik Yay Erkek kategorisinde 94, Klasik Yay Kadın kategorisinde 77, Makaralı Yay Erkek kategorisine 65, Makaralı Yay Kadın kategorisinde 43 sporcu olmak üzere toplamda 279 sporcu; Kıtasal Kota Turnuvası’na ise Klasik Yay Erkek kategorisinde 85, Klasik Yay Kadın kategorisinde 51 sporcu mücadele etti. Ülkemizi; Samet Ak (İstanbul Okçuluk Gençlik Spor Kulübü),
Yasemin Ecem Anagöz (Göztepe), Ali Aydın (İstanbul Okçuluk Gençlik Spor Kulübü), Yeşim Bostan (İstanbul Büyükşehir), Evren Çağıran (İstanbul Demka Okçuluk), Gülnaz Büşranur Coşkun (Göztepe),
Gizem Elmaağaçlı (Kayseri Spor A.Ş Gençlik ve S.K), Mete Gazoz (İstanbul Okçuluk Gençlik Spor Kulübü), Zeynep Köse (Ankara Okçuluk İhtisas Spor Kulübü), Furkan Oruç (İstanbul Okçular Vakfı Spor Kulübü), Ayşe Bera Süzer (Eskişehir Okçuluk Spor Kulübü) ve Yakup Yıldız (Ankara Atlantis Okçuluk Spor) temsil ederken, Yusuf Göktuğ Ergin Milli Takımlar Teknik Direktörü; Sermet Çınar, Yusuf Çorba, Damla Ergin, Natalia Nasaridze ve Emre Özdemir Milli Takım Antrenörü olarak görev yaptılar. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için bireysel kota müsabakası özelliği taşıyan yarışmalarda Klasik Yay Erkeklerde Mete Gazoz, Klasik Yay Kadınlarda Yasemin Ecem Anagöz kota alarak Tokyo'da yarışma hakkı kazandılar. Kıtasal Kota Turnuvasında Mete Gazoz birinci, Yasemin Ecem Anagöz ise oldu. Yakup Yıldız, Evren Çağıran ve Furkan Oruç’tan oluşan Makaralı Yay Erkek takımı ise tıpkı Lozan’da olduğu gibi Antalya’da da göğsümüzü kabartarak altın madalya kazandı. Bu başarının ardından Yakup Yıldız, Makaralı Yay Erkek kategorisinde Avrupa Şampiyonu olarak altın madalyayı boynuna taktı.

 

Yakup Yıldız’dan altın madalya

Avrupa Açık Hava Okçuluk Şampiyonası Makaralı Yay Erkek kategorisinde Yakup Yıldız, finalde Danimarkalı rakibi Mathias Fullerton’a karşı mücadelesini 143-141 kazanarak altın madalyanın sahibi oldu. Lozan 2021 Hyundai Okçuluk Dünya Kupası 2. Ayak Yarışması ve Antalya 2021 Açık Hava Okçuluk Şampiyonası’nda kazandığı Takım Altın Madalyalarına bireysel kategoride de altın madalya ekleyen Yıldız, 709 puan ile sıralama atışlarını 8. sırada bitirerek elemelere 1/16 turundan başladı. Rus rakibi Alexander Dambaev’e karşı 148-146 galip gelen Yıldız, 1/8 turunda Hırvatistan’dan deneyimli okçu Domagoj Buden’e karşı tam puan atarak 150-143’lük skor ile çeyrek finale çıktı. Çeyrek finalde Rus Viktor Kalashnikov’u da 148-146 mağlup eden Yıldız, yarı finalde Alman Tim Krippendorf’u 147-143 yenerek altın madalya atışlarında Danimarkalı sporcu Mathias Fullerton ile eşleşti. Milli sporcumuz finalde Danimarkalı rakibi Mathias Fullerton’a karşı mücadelesini 143-141 kazanarak altın madalyanın sahibi oldu. Lüksemburglu Hocevar'ı 147-146, Danşmarkalı Damsbo'yu 145-142, Hollandalı Schloesser'i 147-146'lık skorlarla yendikten sonra Polonyalı Przybylski'ye 148-145 yenilen Evren Çağıran altıncı, Slovak Buzek'i 147-144,, Rus Voronov'u 148-147 yendikten sonra Avusturyalı Nico Wiener'e yenilen Furkan Oruç 9.sırayı elde etti.

Makaralı Yay Erkeklerde Avrupa Şampiyonuyuz

Furkan Oruç, Yakup Yıldız ve Evren Çağıran’dan oluşan Makaralı Yay Erkekler takımımız Avrupa şampiyonu oldu. Eleme turunda sırasıyla 704, 707 ve 704 olmak üzere toplamda 2115 atan Milli takım Danimarka'nın 1 puan gerisinde ikinci sırayı aldı. 1/8 eleme turunda Portekiz ile eşleşen takımımız 233-231 galip gelerek, çeyrek finalde İtalya ile eşleşti. İtalya’yı 238-232 yenen takımımız, yarı finalde İspanya’yı da 236-229 mağlup ederek finale yükseldi. Milliler altın madalya atışlarında Fransa’ya karşı mücadele etmeye hak kazandı. Altın madalya atışlarında rakibini 225-219 skorla geçen Milliler altın madalyanın sahibi oldu. Milli sporcularımız final atışlarında 16 kez 10 puanlık, üç kez de 9 puanlık atış gerçekleştirdiler. Fransa ise sadece 11 tane 10 puanlık arış yapabildi. Makaralı Yay Erkekler Takım müsabakalarında Türkiye'nin ardından Fransa ikinci, Yunanistan üçüncü sırayı elde etti.

Klasik Yay Kadınlarda Olimpiyat Kotası

2020 Tokyo Olimpiyatları Kıtasal Kota Turnuvası’nda Milli Okçumuz Yasemin Ecem Anagöz ikinciliği elde ederek olimpiyat kotası kazandı. İlk turlarda Estonyalı Parnat'ı ve Rumen Amaistroaie'yi aynı sonuçla 6-4 yenen Yasemin Ecem Anagöz, çeyrek finalde Gülnaz Büşranur Coşkun ile eşleşti. İki Milli sporcumuzun kota mücadelesini 7-3 kazanan Yasemin Ecem Anagöz hem yarı finale yükseldi, hem de Tokyo 2020 kotasını kazandı. Yarı finalde İspanyol De Velasco'yu 7-1 yenen Yasemin Ecem Anagöz finalde Fransız Barbelin'e 6-2 yenilerek ikinciliği elde etti ve gümüş madalya kazandı. Bu kategoride mücadele eden Zeynep Köse ise Fin Lassila'yı 6-2 yenmesine rağmen Fransız Gaubil'e 6-0 yenildi. Gülnaz Büşranur Coşkun ise Yasemin Ecem Anagöz ile karşılaşmadan önce Fin Kuoppa'yı ve Polonyalı Tobolewska'yı aynı skorla 6-0 yendi.

Mete Gazoz Olimpiyat kotasını aldı

Milli Okçumuz Mete Gazoz Tokyo 2020 kota atışlarında birinciliği elde ederek hem altın madalya kazandı, hem de Tokyo Olimpiyatlarına katılım hakkı elde etti. 1/48 ve 1/24 turlarını bye olarak geçen Gazoz, 1/16 aşamasında Ukraynalı Heorhiy Ivanytskyy ile eşleşerek 7-1’lik skor ile eleme turlarına başladı. 1/8 turunda Gazoz ile Rusya Federasyonu sporcusu Galsan Bazarzhapov arasında gerçekleşen karşılaşma, 6/4’lük çekişmeli bir mücadele sonucu Mete Gazoz’un galibiyetiyle sonuçlandı. Çeyrek finalde Polonyalı Kacper Sierakowski ile yaptığı mücadeleyi 6/0’lık başarılı bir skorla tamamlayarak Türkiye’ye 2. kotayı kazandırdı. Ardından yarı final turunda eşleştiği Fransız Thomas Chirault ile olan maçı 6-4 kazanarak, altın madalya atışlarına geçti. Mete Gazoz Fransız rakibi Jean-Charles Valladont’a karşı yaptığı final maçını, 6-0’lık skor ile altın madalya kazanarak tamamladı. Ali Aydın, Bulgar Todorov'u 6-4, Portekizli Carnecro'yu 6-2, Yunan Karageeorglu'yu 6-4 yendikten sonra Fransız Valladont'a 6-4 yenilerek 9.oldu. Samet Ak ise Portekizli Gocalves'e 6-4 yenilerek 33.sırayı aldı.

 

 

 

Milliler bronzu kaçırdı

Makaralı Yay takım kadın ve karışık çiftler maçlarında Millilerimiz bronz madalyanın kıyısından döndüler. Kadın takım maçlarında Rusya mağlup ettikten sonra Hollanda'ya 230-227 yenilen Milli takım bronz madalya maçına çıktı. Yeşim Bostan, Gizem Elmaağaçlı ve Ayşe Bera Süzer'den kurulu kadın Milli takımımız bronz madalya maçında İtalya'ya 224-221 yenilerek 4.sırayı aldı. Makaralı Yay karışık çiftlerde de Yeşim Bostan, Yakup Yıldız ikilisi dördüncü oldu. İsveç'i 159-153, Büyük Britanya'yı 155-152 yenen Karışık Milli takımımız Estonya'ya 154-153 mağlup oldu. Bronz madalya maçında Almanya'ya 154-152 yenilenen Yeşim Bostan, Yakup Yıldız ikilisi dördüncülüğü elde etti. Kadın takım maçlarında Fransa birinci, Hollanda ikinci, İtalya üçüncü olurken, karışık çiftlerde Belçika birinci, Estonya ikinci, Almanya üçüncü sırayı aldı. Klasik Yay Karışık çiftlerde Rusya birinci, İspanya ikinci, Polonya üçüncü sırayı elde etti. Gülnaz Büşranur Coşun ve Mete Gazoz'dan oluşan karışık çift takımımız ise Estonya'yı ve Fransa'yı aynı skorla 6-2 yenmesine rağmen İspanya'ya 5-4 yenildi. Bronz maçını da kaybeden milliler 4.oldu.

Madalya mücadelesi nefesleri kesti

Klasik yay erkeklerde birinciliği İspanyol Pablo Acha aldı. Mete Gazoz 9., Samet Ak 17., Ali Aydın 33.oldular. Kadınlarda ie ilk sırayı Fransız Lisa Barbelin elde etti. Yasemin Ecem Anagöz 7., Gülnaz Büşranur Coşkun 8., Zeynep Köse 33.sırayı aldı. Klasik yay takım maçlarında Hollanda birinci, Ukrayna ikinci, Rusya üçüncü olurken, Samet Ak, Ali Aydın ve Mete Gazoz'dan kurulu Milli takımımız 7.liği elde etti. Kadın takım maçlarında Rusya birinci, Almanya ikinci, Danimarka üçüncü oldu. Yasemin Ecem Anagöz, Gülnaz Büşranur Coşkun ve Zeynep Köse'den kurulu kadın milli takımımız 6.oldu.

 

Kaynak: AA
Editör: AA

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme