SON DAKİKA
reklam
reklam

Dijital çağda kızların liderliği

Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2021, Pazartesi - 10:31   Okunma Sayısı: 40733
Genç kadınların ve kız çocuklarının; becerilerini, liderlik kapasitelerini geliştirmelerini amaçlayan Kız çocukları Konferansı, "Artık Zamanı Geldi! Dijital Çağda Kız Çocuklarının Liderliği' temasıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’de kız çocuklarının tüm potansiyellerine ulaşmalarının önündeki engellere dikkat çekmeyi amaçlayan Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nın yedincisi, 'Artık Zamanı Geldi! Dijital Çağda Kız Çocuklarının Liderliği’ temasıyla gerçekleştirildi. Özge Uzun'un sunumuyla gerçekleşen konferans Aydın Doğan Vakfı ve Birleşmiş Milletler kuruluşları UNICEF, UNFPA ve UN Women iş birliğiyle düzenlendi. Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nın yedincisinin ana konuşmacısı, UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Afshan Khan oldu. Kız çocukları ve kadınların güçlenmesi, pandemi sırasında dijital platformların kullanımı, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve diğer eşitsizliklerin derinleşmesi konularına değinen Khan, “Genç kadınları ve kız çocuklarını; becerilerini, liderlik kapasitelerini geliştirmeleri ve özellikle daha dijital bir dünyada toplumsal cinsiyet eşitliğinin şampiyonları olmaları için desteklemenin zamanı geldi.” diye konuştu. Şirin Payzın'ın moderatörlüğünde gerçekleşen "Dijital Çağda Kız Çocuklarının Güçlenmesi: Fırsatlar ve Zorluklar" panelinde akademisyen ve aktivistler bir araya geldi. Birleşik Krallık'tan konferansa bağlanan London Schools of Economics akademisyeni Sonia Livingstone, 2 milyar gencin internete erişiminin bulunmadığı, erkeklerin internet erişiminin kızlara oranla daha yüksek olduğu bilgisini verdi. Livingstone şöyle devam etti: "Kamusal alanda da evde de dijital olanaklar sağlanacağı zaman erkek çocuklara daha fazla destek veriliyor. Kız çocuklarının yarısından fazlasının çevrimiçi tacize maruz kaldığını görüyoruz. Onların hayatını kısıtlamak yerine onlara yolcuklarını nasıl devam ettireceklerini öğrenmeleri için destek olmamız gerekiyor."

Teknolojik eşitsizlik ciddi bir sorun oluşturuyor

Kız çocuklarının dijital dünyada liderlik etmesi sürecinin desteklemesi gerektiğine vurgu yapan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, genç kızların eğitiminin Vakfın ana misyonu olduğunu, kız çocuklarının güçlendiği ve her konuda liderlik yapabileceği bir dünyayı hedeflediklerini belirtti. Kız çocuklarının hâlâ bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında yeteri kadar temsil edilemediğini, dünya genelinde internet kullanımında yüzde 17'lik bir cinsiyet farkı olduğunu söyleyerek gittikçe daha fazla dijital beceri ve bilgi talep eden işgücü piyasasında bu teknolojik eşitsizliğin ciddi bir sorun oluşturduğunu söyledi. Vuslat Doğan Sabancı sözlerini şöyle sürdürdü: "Devletlerin, sivil toplumun, bireylerin çabalarıyla genç kızların ve kadınların eşitlik haklarını koruma konusunda son yıllarda ilerlemeler kaydedilmesine karşın dünyanın pek çok yerinde birçok konuda kız çocuklarına yönelik önyargı ve eşitsizlikler devam ediyor'' diye konuştu.

Teknolojinin eşitleyici haline gelmesini sağlayacak stratejiler kurulmalı

En fazla dikkat çeken eşitsizliğin 'dijital eşitsizlik' olduğuna dikkat çeken Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı, ''Düşük ve orta gelirli ülkelerde, erkeklere göre üç yüz milyon daha az kadının mobil internete erişimi var. Bu dijital uçurum, kadınların ve genç kızların eğitim, sağlık ve finansal katılım gibi yaşamı iyileştiren hizmetlere erişimini giderek daha fazla zora sokuyor. Teknolojinin bölücü olmaktan daha çok büyük bir eşitleyici haline gelmesini sağlayacak stratejiler kurmak çok önemli. CRISPR teknolojisi geliştiren Jennifer Doudna ya da ilk ve şimdiye kadarki en iyi COVID-19 aşısını geliştiren Özlem Türeci olmasaydı hepimizin yaşamları daha yoksun olurdu. MIT Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar kadınların aktif olarak karar süreçlerine katıldıkları kurumların çok daha başarılı olduğunu gösteriyor. Bunun çok sayıda nedeni var ama bir kritik neden, kadınların duygusal zekaları sayesinde gruplardaki sorunları erken tespit etme ve grubun iyi niyet üretebilmesi önündeki engelleri kaldırma becerileri. Duygusal zekanın en önemli bileşeni karşındakini can kulağıyla dinleyebilme becerisidir. Can kulağıyla dinleme becerisi bugün pandemiden iklim krizine, akıl sağlığından cinsiyet eşitsizliğine kadar karşı karşıya kaldığımız birçok sorunun çözümü için olmazsa olmazdır. Ben genç kızların ve kadınların duygusal zekalarıyla can kulağıyla dinleme alanına getirecekleri katkılarının heyecanını en derinden hissediyorum" şeklinde konuştu.

Eşitlik güçlü toplumlar oluşturmaya katkı sağlıyor

Kız çocukları ve kadınların eşitliğine yatırım yapmanın, aynı zamanda daha güçlü toplumlar oluşturmaya katkıda bulunacağının altını çizen UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Afshan Khan, "Kız çocuklarına ve kadınlara, onların güçlenmesini ve eşit katılımlarını sağlayacak araçlar temin ederek, yalnızca bireylere yatırım yapmıyoruz, aynı zamanda daha güçlü toplumlar oluşturmaya katkıda bulunuyoruz. COVID-19 salgını sırasında bağlantı kurmak, katılım haklarımızdan yararlanmak ve öğrenmek için dijital platformları daha fazla kullanmaya başladık. Ancak küresel salgın bize böylesi zorlu zamanlarda toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri de dahil olmak üzere her türlü eşitsizliğin derinleştiğini gösterdi. Bu eşitsizlikler yoksulluk, kaynak eksikliği ve sosyal normlarla kesiştiğinde, kadınların ve kız çocuklarının dijital alana tam olarak katılmalarını daha da güçleştiriyor. Hükümetler, uluslararası toplum, özel sektör, uzmanlar, ebeveynler, öğretmenler, topluluk üyeleri ve kız ve erkek çocukları olarak hepimiz harekete geçmeliyiz. Ergenlik çağındaki kız çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayata geçirilmesi sürecine güvenli ve anlamlı katılımına yönelik desteğimizi hızlandırmalıyız. Genç kadınları ve kız çocuklarını; becerilerini, liderlik kapasitelerini geliştirmeleri ve özellikle daha dijital bir dünyada toplumsal cinsiyet eşitliğinin şampiyonları olmaları için desteklemenin zamanı geldi. Her çocuk için toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak üzere birlikte çalışmaya devam etmeliyiz.” dedi.

Kızların hayallerini paylaşmak daha dengeli bir toplum için önemli

Afşin Yurdakul'un moderatörlüğünü üstlendiği "Kız Çocuklarının ve Kadınların Liderliği Alanındaki Öncülerle Özel Sohbet"te Aydın Doğan Vakfı Başkanı ve Hepsiburada kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore ve Nasdaq Başkanı ve CEO’su Adena Friedman görüşlerini paylaştılar. COVID-19 salgınının kız çocuklarının çevrimiçi eğitime, araçlara ve bağlantı kurma olanaklarına erişimini daha da kısıtladığını belirten UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore “Bu durum özellikle toplumdan dışlanmakta olan veya erişilmesi zor topluluklarda yaşayan kız çocukları ile mülteci ve göçmen statüsünde yaşayan kız çocukları için geçerli. İşte bu yüzden eğitim politikaları hem kız hem oğlan çocukları için dijital beceriler konusunu vurgulamalı. Ayrıca dijital ürünler ve hizmetler geliştirilirken kız çocuklarının sesini duymalı ve onların çözüm önerilerini dahil etmeliyiz” dedi. Kız çocuklarının ve kadınların hayallerini paylaşmanın sadece ekonominin güçlenmesi değil, daha dengeli bir toplum için de önemli olduğunu vurgulayan Nasdaq Başkanı ve CEO’su Adena Friedman, "Ekonomik kalkınmanın desteklenmesi, inovasyonun bizi geleceğe götürmesi için eşitlik önemli. Babam benim için önemli bir rol modeldi. Bu sayede işini nasıl yönettiğini, finansal piyasaların nasıl olduğunu öğrendim. Ben 9 yaşındayken annem avukat oldu, onun yolculuğunu izlemek benim için ilham verici oldu. Bilimi, matematiği anlamak için bizi teşvik eden öğretmenlerim de rol modellerimdi" dedi.

Toplumsal yargılar kızların matematik ve fende gelişmesine engel oluyor

Aydın Doğan Vakfı Başkanı, Hepsiburada kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, bilimsel ve teknolojik değişimin eşiğinde olduğumuzun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu değişim o kadar güçlü ki, kadınların gelişimini eşit şekilde sağlamazsak bu bir tehdit haline döner. STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik)’te eşit olarak sağlayabilirsek, toplumsal gelişimde kuantum sıçraması gerçekleşir. Aydın Doğan Vakfı, 25 yıldır bu işe gönül verdi. Burslardan yurt inşasına, mentorluk programından STEM programına uzanan çalışmalar yapıyoruz, bilimin ve fenin erkeklerin tek elinde olmadığını anlatıyoruz. Kültürel yapı önemli, toplumsal cinsiyete dayalı kalıp yargılar ve ön yargılar kızların matematikte, fende gelişmesine engel oluyor. Kızlara, özgüvenlerini geliştirmelerini, kendilerine negatif şeyler söyleyen kişilere odaklanmamalarını tavsiye ediyorum. Anne-babaları, öğretmenleri ya da akrabalarının, kız olduğu için daha az başarılı olacağını hissettirmelerine izin vermesinler. Eğer kızların önündeki kültürel dahil olmak üzere engelleri yıkmazsak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda emeklerimiz boşa gidebilir"

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER, UĞUR FARUK YILDIZ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop