SON DAKİKA
reklam
reklam

Hayaller gerçek olsun

Eklenme Tarihi: 8 Aralık 2021, Çarşamba - 09:28   Okunma Sayısı: 27975
Büyüt Hayallerini projesi sayesinde İlham Veren Adımlar kitabının satış geliriyle 300 kız çocuğuna eğitim bursu sağlanacak. Kadınları meslek sahibi yapmak amacıyla gerçekleştirilen atölyede dikilen kıyafetler ise Kızılay’ın kermeslerinde geliri kimsesiz kız çocukları için kullanılmak üzere satışa çıkacak

 

Kız çocuklarının eşit şartlarda yaşaması, eğitimlerine katkı sağlamak için Dilek Kaya İmamoğlu’nun fikir öncülüğünü yaptığı ‘Büyüt Hayallerini’ projesi ilk meyvelerini vermeye başladı. Geçtiğimiz Mart ayında duyurulan, ‘İlham Veren Adımlar’ kitabının satış geliri ile ortaokul, lise ve üniversitede okuyan 300 kız çocuğuna bursları dağıtılmaya başlanacak. Kız çocukları, sağlanan burs imkanı ile hayallerine bir adım daha yaklaşacak. İstanbul’da ikamet eden 4 bin 543 kız öğrencinin başvurduğu burslar, 300 kız öğrenciye verilecek. İstanbul Vakfı’ ile birlikte bursu açıklayan Dilek Kaya İmamoğlu, “bu bir başlangıç” diyerek ihtiyaç sahibi daha çok kız çocuğuna ulaşacaklarının sinyalini verdi. Adil, eşit bir dünya mesajını iletti. Dilek İmamoğlu, başta eğitim, beslenme ve medeni haklar konusunda kız çocuklarını desteklemek üzere BM’nin ilan ettiği bugünün öneminden bahsederken, “ülkemizde de ne yazık ki, kız çocuklarımız erkeklere nazaran eğitim konusunda oldukça dezavantajlı durumdalar. Oysa ki kız çocuklarını eğitemeyen milletler bir sonraki nesillerini pek çok imkândan mahrum bırakırlar” diye konuştu. Nesillerin, kadınlar tarafından eğitildiğini vurgulayan İmamoğlu, kalkınmanın temelinde kadınların eğitimi olduğuna dikkat çekti. Eşit bir toplum ve daha aydınlık gelecek için tüm topluma çağrıda bulunan İmamoğlu, ‘Büyüt Hayallerini’ diyerek kız çocuklarına seslendi.

Satıştan elde edilen gelir kız çocuklarına burs oluyor

İhtiyaç sahibi kız çocukları ve aileleri, ‘İstanbul Vakfı’nın internet sitesinden başvurularını yaptı. İstanbul’da ikamet eden ve internet sayfasındaki başvuru formundaki bilgileri eksiksiz tamamlayan kız çocuklarının; ailede yaşayan sayısı, ekonomik koşulları gibi durumları değerlendirildi. Üniversiteli genç kızlarımızın devlet üniversitesinde okuduğunu beyan etmesi gerekiyor. Şehit ve gazilerimizin ailelerindeki kız çocukları için de kontenjan olacak. 40 yazardan 40 ilham veren kadın hikâyelerinin toplandığı ‘İlham Veren Adımlar’ kitabı, kız çocuklarının eğitimine ve geleceğine umut oluyor. Halen satışı devam eden kitapta, Türkiye ve dünyada iz bırakmış kadınların hikâyeleri anlatılıyor. Satıştan elde edilen gelir de kız çocuklarına burs olarak yansıyor. İstanbul Kitapçısı başta olmak üzere İstanbul’daki kitapçılardan temin edilebilen kitabı toplu almak ve projeye destek vermek isteyenler de info@istanbulvakfi.istanbul adresi üzerinden İstanbul Vakfı ile iletişime geçebiliyor.

Kasım ayı itibariyle 300 kız öğrenciye burs verildi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek Kaya İmamoğlu, kız çocuklarına verilecek burs ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Yaklaşık 9 ay önce başladığımız ‘Büyüt Hayallerini’ projemiz her geçen gün yayılıyor. Bugün tamamlanan süreç sonucunda Büyüt Hayallerini Bursumuz kız çocuklarımıza ulaşmaya başlıyor. Projemizin ilk ürünü olan İlham Veren Adımlar Kitabımızın satışından elde edilen gelirle ve değerli bağışçılarımızın katkılarıyla ortaokul, lise ve üniversitede öğrenim gören 200 kız öğrenciye burs vereceğimizi ve burs başvuruların başladığını Dünya Kız Çocukları Günü'nde duyurmuştuk. Başvuru koşullarına uygun 4 bin 543 öğrencimiz bursumuza başvurdu. Bu süreçte birçok bağışçımızın da katkıda bulunmasıyla, öğrenci sayımızı 200'den 300'e çıkardık. Tüm bağışçılarımıza gönülden teşekkür ederim. Kasım ayı itibariyle 300 kız öğrencimize bursumuzu ulaştırmaya başlıyoruz. Yaşadığım mutluluk tarif edilemez. Amacımız, sizlerin desteğiyle daha fazla öğrenciye ulaşmak, hep birlikte çocuklarımızın hayallerine kavuşması için onlara destek olmak. Kitabımızı alarak siz de projemize katkıda bulunabilirsiniz”.

İlham veren 40 kadın ve 40 yazar

‘Büyüt Hayallerini’ projesi kız çocuklarına ulaşmayı başardı. Projemizin ilk ürünü olan İlham Veren Adımlar Kitabının satışından elde edilen gelir ve değerli bağışçıların katkıları, ortaokul, lise ve üniversitede öğrenim gören kız öğrencilere burs olarak döndü. İlham veren 40 kadın: “Adalet Ağaoğlu, Afife Jale, Altın Mimir, Ayla Erduran, Azra Erhat, Bilge Olgaç, Çağla Büyükakçay, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Duygu Asena, Feryal Özel, Füreya Koral, Halet Çambel, İoanna Kuçuradi, Karsu, Leyla Gencer, Meriç Sümen, Mihri Müşfik, Mizgin Ay, Muazzez İlmiye Çığ, Nakiye Elgün, Nene Hatun, Nermin Abadan Unat, Neslihan Demir, Nezihe Muhittin, Nihal Yeğinobalı, Piyale Madra, Remziye Hisar, Sabiha Rıfat Gürayman, Sabiha Tansuğ, Safiye Ali, Samiye Cahid Morkaya, Satı Kadın, Semiha Es, Semra Çelik, Suna Kıraç, Sümeyye Boyacı, Süreyya Ağaoğlu, Şule Gürbüz, Türkan Saylan ve Yıldız Kenter” Onların bu yolculuklarını; bilim, kültür, sanat, spor ve edebiyat dünyasından kaleme alan 40 yazar: “Ayça Atikoğlu, Meltem Yılmazkaya, Nazlı Akçura, Evin İlyasoğlu, Gülten Dayıoğlu, Halil Ergün, Murat Ağca, Mine Kılıç, Ahmet Ümit, Güneç Kıyak, Ayşe Kulin, Gila Benmayor, Ayşen Özyeğin, Kubat, Serhan Bali, Suat Arıkan, Hüsamettin Koçan, Alp Ulagay, Kürşat Başar, Ömür Kurt, Pelin Batu, Nebil Özgentürk, Yiğiter Uluğ, Jale Özgentürk, Melda Davran, Kutlukhan Perker, Candan Erçetin, Ümit Boyner, Arzu Kaprol, Ercüment Cengiz, Pelin Özkan, Sunay Akın, Coşkun Aral, Erkan Özdilek, İpek Kıraç, Gökhan Çınar, Nasuh Mahruki, Murathan Mungan, Canan Tan ve Kandemir Konduk”

Atıklardan yapılan kıyafetler kız çocuklarına umut olacak

Türk Kızılay ve Melda Aksu Tasarım Galerisi işbirliğiyle Dünya Kadın Girişimcilik Günü’nde kadınlara yönelik tasarım atölyesi düzenlendi. Kadınları meslek sahibi yapmak amacıyla gerçekleştirilen atölyede dikilen kıyafetler ise Kızılay’ın kermeslerinde geliri kimsesiz kız çocukları için kullanılmak üzere satışa çıkacak. Atölye hakkında bilgi veren Melda Aksu Tasarım Galerisi Kurucu Başkanı Melda Aksu “Öncelikli amacımız ülkemizdeki girişimcilere destek olmak, üreten kadınlarımızın ekonomilerini oluşturmaları adına onları desteklemek. Kızılay Kadın Kolları ile birlikte gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk çalışması çerçevesinde galerimizin imkânlarımızı kadınlarımız için seferber ettik” dedi.

Hayallerindeki ürünleri yaptılar

Çevreci bir projeyi hayata geçirdiklerine dikkat çeken Aksu, “Çevreye duyarlılığınız hem de geri dönüşüme inancımız gereği kadınlarımızın atık parçalardan oluşturmayı hayal ettikleri ürünleri kendilerinin uygulamalı olarak hayata geçirmesini sağlıyoruz. Onları gelecekte kendi üretimlerini yapmaya teşvik ederek ekonomilerine katkıda bulunmayı bir sorumluluk olarak görüyoruz” diye konuştu. Dünya Kadın Girişimcilik Günü’nde atölyeyi düzenlediklerini aktaran Aksu, “Melda Aksu Tasarım Galerisi olarak hem sosyal sorumluluk projelerini hem de girişimci olarak kendi markalarını oluşturmayı hayal edenlere bir yol gösterici olmak istiyoruz. Atölyelerde hem öğreterek hem çalıştırarak evde oturan kadınları meslek sahibi yapıp, iş dünyasına kazandırmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan ürünler kermeste satılacak

Kızılay tarihinde de hep atölyelerin düzenlendiği kaydeden Kızılay Kadın Kolları İstanbul İl Başkanı Nilhan Kösen Ayan ise “Kadının evden çıkıp işe iş hayatına girişi toplumsal hayatın içinde olması İçin Kızılay atölyeleri açıyoruz. Hilal-i Ahmer tarihinde iz bırakan kadınlar atölye çalışmalarını hep yapmışlardır. Bu çalışmalardan oluşan fonla kimsesiz kız çocuklarının bakımını sağlayıp, büyütüp, çeyizlerini hazırlayıp evlendirmişler o günün şartlarında toplumsal gelişime destek olmuşlar, sergiler yapmışlar. Biz de eski Kızılay kadınlarını canlı tutmak günümüzde onlardan aldığımız bayrağı bir ileriye taşımak için çalışıyoruz” dedi. Yapılan ürünlerin kermeslerde satılacağının bilgisini de veren Ayan, “Atölyede dikilen pantolon ve ceketler Kızılay’ın düzenleyeceği kermeslerde satışa çıkıp, kimsesiz kız çocuklarının eğitimi için harcanacak. Kermesimiz 39 ilçenin kadınlarının el becerileriyle yaptıkları atölye çalışmalarında oluşturdukları ürünlerden her ilçende stand kurularak yapılıyor. Kermeslerimize devlet kademesinden üst düzey isimler katılıyor” diye konuştu.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER, UĞUR FARUK YILDIZ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop