SON DAKİKA
reklam
reklam

YENİ YILI KULLANMA TALİMATI

Köşe Yazarı: Osman ÇAKIR   Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2021, Salı - 09:03   Okunma Sayısı:

Siz bakmayın 2021 yılını meydanlarda coşkuyla karşıladıklarına. Tam bir yıl önce, yeni ve ölümcül bir virüsün (Coronavirüs/Covid-19) yayılmasıyla şimdiye kadar bilinmeyen Çin'in Wuhan şehri kötü bir şöhrete kavuştu.

 

İlk kez 2019 yılının aralık ayında fark edilen ve kısa zamanda tüm dünyayı etkileyen Coronavirüsü uluslararası seyahati durdurdu, işyerlerini kapattı, insanları eve hapsetti. En varlıklımız da, en fakirimiz de aynı hayatı yaşadı. İşe gidemez, sokağa çıkamaz olduk. Virüs 7’den 70’e herkesin yaşamını altüst etti.

 

İnsanları izole eden, dünyaya karantina hayatı yaşatan, 1.7 milyon kişinin ölümüne neden olan 2020 yılı sonunda veda etti. Şükürler olsun.

 

2020 yılı sağlık için de ekonomi için de oldukça kötü bir yıl olarak kayda geçti.

 

Yaşanılanlar göz önünde bulundurulduğunda, 2020 yılında önemli olan tek şey hayatta kalmaktı belki de.

 

Şubat ve mart aylarında TV ekranlarında gördüklerimizden dolayı panikledik, endişeye kapıldık, korktuk. Gün geldi biz de yakalandık Coranavirüsüne…

 

Hastalandık, ateşler içerisinde yandık tutuştuk. Yakınlarımıza bir şey olmasın diye kendimizi karantinaya aldık. Sevdiklerimizden ayrı kaldık. Çok yakınlarında olduğumuz halde uzaklardaymış gibi yalnız geçen gündüz ve geceleri yaşadık. Maske, mesafe ve temizlik gündelik yaşantımızın olmazsa olmazı oldu.

 

Ülkeler, Covid-19 gölgesi altında sessiz bir yılbaşı gecesi geçirdi. Nedeni de, 2020 yılının herkesi korkutması, karamsar yapması. 2021'e karşı temkinli olunması bu yüzden…

 

Bilim insanlarının aylardır üzerinde çalıştığı aşılar 2021 yılı için bir ümit.

 

Sürekli değişikliğe uğrayan virüs yakından izlense de İngiltere’de görülen mutasyona uğramış virüsün yeni özellikleri henüz bilinmiyor.

 

Yeni yılın da kullanma talimatı yok maalesef. Yaşayarak öğreneceğiz…

 

 

ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK OLMALI

 

Bizim gençliğimizde rahmetli Vehbi Koç'un konuşmaları gazetelerde röportaj olarak yayımlanırdı. Röportajın özü ekonomi olsa da sağlık üzerine de konuşmalar yer alırdı.

 

Sohbetlerde nezaketen hal hatır sorulduktan sonra büyüklerimiz tarafından merhum Koç’un o konuşmalarından birinin de şöyle olduğu anlatılırdı:

 

"Ne kadar çok paranız olmasını istediğinizi bir kağıda yazın ve daha çok para istediğinizi düşündüğünüz an kağıda bir '0' daha ekleyin. Sağlıklıysanız yazdığınız sıfır rakamlarının başına/soluna bir '1' koyun. O ‘1’ varsa yandaki '0’ ların bir anlamı olacaktır. Yoksa onca para sadece bir '0' dan ibaret olur.”

 

Ezcümle; yaşamda önceliğimiz sağlığımız olmalıdır. Sağlığınız yerinde olmadıktan sonra para da mülk de faydasız çünkü.

 

2021 yılının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Merhaba Sevgili Okurlarım. 


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme